Výlety po Česku? Turistická značka od Marka Šálka právě vychází

Výlety po Česku
Foto: Freepik

Výpravná kniha s krásnými fotografiemi nabízí nejen originální a neobvyklé tipy na výlety, ale i zábavné čtení o jednom českém unikátu.

Turistická značka
Foto: se souhlasem nakladatelství Na stole

Turistická značka, která právě vychází v nakladatelství Na stole, je průvodcem pro všechny, kteří mají rádi toulky českou přírodou, hledají tipy na originální trasy a chtějí se i dozvědět víc o českém fenoménu, který nemá ve světě obdoby. 

Marek Šálek čtenáře seznamuje s fascinující historií turistického značení u nás a odhaluje třeba i to, jakou stopu česká turistická značka zanechala v Mongolsku nebo Brazílii. A také prozradí, jak se stát opravdovým značkařem!  

Marek Šálek v Turistické značce spojil dva žánry – pátrání po historii a současnosti turistického značení a osobně laděné reportáže z pěších výletů na originální a neobvyklá místa. „Knížkou bych rád ocenil 135 let trvající úsilí mnoha generací dobrovolníků, kteří vyznačují, udržují a obnovují síť značených tras. Ta k dnešnímu dni čítá 44 000 kilometrů, což je víc než délka rovníku,“ říká a pokračuje: „Budu rád, když knížka ve čtenáři vzbudí touhu vyrazit po značených trasách Klubu českých turistů.“ 

Kniha obsahuje i rozhovory se značkaři, unikátní příběhy související se značením či popis toho, co musí člověk absolvovat, když se chce stát opravdovým značkařem. Marek Šálek, který absolvoval značkařský kurz, v ní velmi vtipně popisuje i to, jak zcela propadl své nové vášni – značkování. 

Text doprovází dobové ilustrace a fotografie a autorovy snímky z cest. Ilustraci obálky vytvořil Tomski&Polanski.

O autorovi                                                                                                                                                                               Marek Šálek, novinář. V listopadu 1988 odjel na půl roku se studentskou Expedicí Lambaréné do nemocnice Alberta Schweitzera v africkém Gabunu.

Prošel redakcemi Mladého světa, Respektu a Týdne, v roce 2014 zakotvil v nově založeném Magazínu Reportér.

Je spoluautorem knížek Telnice – Vesnice v rovnováze (o vítězi soutěže Vesnice roku), Libkovice: Zdař bůh! (o likvidaci severočeské obce kvůli těžbě uhlí) a Novináři nejsou zlí (návod, jak proniknout do médií).

V roce 2019 získal Novinářskou cenu v kategorii Psaná reportáž za sérii Svět mimo Prahu a v roce 2020 Velkou cenu Ekopublika za článek Česko má žízeň (o suchu).

Manželka Daniela je ředitelkou Divadla v Dlouhé, mají spolu dva dospělé syny. Žijí v Praze na Břevnově, kde působí v několika sousedských spolcích.

Zdroj: Eva Karasová, albatrosmedia.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*