Vracíme sovy lesu

Puštík v letu.
Foto: Pixabay.

V minulém roce vyhlásily Lesy České republiky projekt Vracíme sovy lesu. Možná se ptáte, proč zrovna sovy a jak to s nimi je, copak si neumí pomoci samy?

#vracimesovylesu je projekt, který přirozenou cestou reguluje množství hrabošů a chrání nově zasazené stromky proti okusu hlodavců. Stejně tak jako likvidují hlodavci úrodu zemědělcům nebo vinařům, poškozují při přemnožení ve velké míře i nově osázené lesy. Jak známo, poslední roky naše lesy ochromuje kůrovec, a proto kácení starých a vysazování nových stromů má pomoci k udržení rovnováhy v přírodě. Právě sovy, puštíci a další sovovití ptáci jsou součástí potravního řetězce, který omezuje množství hlodavců v přírodě přirozenou cestou.

Pro podporu hnízdění sov, puštíků nebo kalousů je zapotřebí více míst k hnízdění. Během zimy je nejvhodnější doba pro instalaci budek a polobudek. Později by už nemusely najít své obyvatele.

Budky je možné si vyrobit svépomocí. Přikládáme zde vhodné rozměry budky, ale samozřejmě je také možné je objednat. My sami máme dobrou zkušenost s výrobou – viz náš článek:

Kdo se v budce může zabydlet?

Puštík obecný

Puštík má rád listnaté starší lesy. Nejraději se zabydluje na jejich okrajích. Uvnitř lesa jej najdeme jen velmi výjimečně, a to především v bukových lesích.

Puštík je nejrozšířenější sovou v našich lesích, loví na mýtinách v bezprostředním okolí lesa. Nepohrdne prostornou budkou, protože prostorných dutin stromů je v lese nedostatek. Puštík takto odchová i několik mláďat. Přesto, že si nestaví hnízdo, je dobré mu na dno budky přichystat hnízdicí materiál – trošku sena nebo slámy. K budce by měl být volný přílet a nejbližší budka by měla být vzdálená 1–2 km, protože puštík si pečlivě hlídá své teritorium.

Puštík.
Foto: Pixabay. Puštík je nejrozšířenější sovou v našich lesích.

Sýc rousný

Vyskytuje se od středních poloh až po horské lesní porosty. Najít jej můžeme jak v listnatých, tak v jehličnatých lesích. Je chráněným ohroženým druhem. Při dostatku kořisti může mít budku umístěnou i pouhých 300 m od budky puštíka. Do sýcovy budky při instalaci také umístěte hnízdicí materiál.

Sýc rousný.
Foto: Pixabay. Sýc rousný se vyskytuje od středních poloh až po horské lesní porosty.

Kalous ušatý

V otevřené krajině a na remízcích najdeme také další sovu – kalouse ušatého. Přirozeně osídluje i pozůstalá hnízda po větších druzích ptáků, ale nepohrdne ani polobudkou, ideálně umístěnou vysoko na stromě kvůli ochraně před kunami. Stejně jako u ostatních sov je dobré dát do budky kalousům hnízdicí materiál a nechat k ní volný přílet. Tyto polobudky lze umísťovat poměrně blízko u sebe – klidně po 200 metrech.

Kalous ušatý.
Foto: Pixabay. V otevřené krajině a na remízcích najdeme také další sovu – kalouse ušatého.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, wikipedie, lesycr.cz

Další články z této rubriky

Největší výživové mýtygutentor-overlay

Největší výživové mýty

Je to téma staré jako lidstvo samo. Před stovkami let lidé neřešili, co budou jíst, ale zda budou mít vůbec…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*