Vladislav Slezák: Příběhy z hvězdárny

Vladislav Slezák: Příběhy z hvězdárny
Foto: Pixabay

Ideální knížku pro děti od čtyř let a jejich rodiče i prarodiče, kteří jim z ní budou číst, napsal Vladislav Slezák (nar. 1977), autor z nejpovolanějších – provozovatel Hvězdárny Žebrák a moderátor oblíbeného pořadu Moje hvězdy, vysílaného v Českém rozhlase.

Vladislav Slezák: Příběhy z hvězdárny
Foto: se svolením nakladatelství Radioservis, a. s.

Kniha plná barevných ilustrací Hany Vavřinové je to pravé pro děti, které baví a zajímá dobrodružství a vesmír, stejně jako děti Vladislava Slezáka Adámka a Kristínku, s níž dokonce připravuje seriál V záři hvězd.

Hned v úvodu autor vzpomíná, jak se s Kristínkou díval na nebe a ukazoval jí souhvězdí, mezi nimi také Orion, v němž ale spatřovala úplně něco jiného. Vypravuje poutavé příběhy a báje o vzdálených souhvězdích a vysvětluje, proč se rys a další zvířata dostala až na noční oblohu. A jaké to bylo, když děti poprvé nahlédly „kouzelnou rourou“ do vesmíru a pozorovaly krátery v měsíční krajině?

Na nejednu zvídavou otázku odpovídá Vladislav Slezák zábavnou, a přitom poučnou formou. Píše o nebeském souputníku Měsíci a vzpomíná na slavné okamžiky, kdy na jeho povrch poprvé vstoupili lidé.

Děti bude zajímat, proč se naší galaxii říká Mléčná dráha a jak je možné, že hvězdy na obloze blikají. Dozví se, jak před dávnou dobou vznikl vesmír i naše Země i mnoho zajímavostí o planetách, kometách, polární záři a také černých dírách. Možná je překvapí, že ty nejjasnější hvězdy, objevující se na počátku noci, vlastně nejsou hvězdami, ale planety naší Sluneční soustavy, jež ozařuje Slunce, když už je pro nás za obzorem, a proto jsou na nebi stále vidět.

Vladimír Slezák má dar vyprávět o složitých jevech jednoduše a poutavě. V dětech rozvíjí fantazii a zájem o poznání vesmíru. Není pro ně nijak těžké představit si, jak se blíží k planetám ve stavu beztíže v supermoderní kosmické lodi. Přitom si vymýšlejí, co všechno by se mohlo přihodit, a napadají je smělé příběhy. Nechají se nadchnout i netradičními hvězdnými pohádkami a rády se seznámí s novým kamarádem, mimozemšťanem Zakem. Navíc ještě poznají, co se stane, když prolétnou horizontem událostí, stačí k tomu využít obyčejný vysavač. Nevěříte? Pak nezbývá, než se začíst do Příběhů z hvězdárny!

Knihu slavnostně pokřtili 23. října 2023 v pražském Radiocafé Jan Čenský, Karel Vágner, Petr Rezek, Jakub Smolík, Stanislav Hložek, Pavel Kožíšek a Josef IX. Pořad moderoval Václav Kopta.

Vladislav Slezák: Příběhy z hvězdárny
Kmotři knihy: zleva: Pavel Kožíšek, Jan Čenský, Karel Vágner, Stanislav Hložek, Petr Rezek a Josef IX. Foto: Dana Vondrášková
Vladislav Slezák: Příběhy z hvězdárny
Stanislav Hložek při podpisu. Foto: Dana Vondrášková
Vladislav Slezák: Příběhy z hvězdárny
U stolu osobností, jež křtili knihu, panovala dobrá nálada. Zleva: Petr Rezek, Josef IX, Jakub Smolík, Pavel Kožíšek a Jan Čenský. Foto: Dana Vondrášková

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), radioteka.cz

Další články z této rubriky

Teddy Keen: Cesta k poslední řecegutentor-overlay

Teddy Keen: Cesta k poslední řece

Nevšední, bohatě ilustrovaná kniha, plná strhujících zážitků z napínavé výpravy do Amazonie, nadchne čtenáře od deseti do devadesáti devíti let…
Joscha Grolms: Stopy evropských zvířatgutentor-overlay

Joscha Grolms: Stopy evropských zvířat

Unikátní kniha německého profesionálního stopaře Joschy Grolmse nadchne milovníky přírody a zvířat, jež v ní volně žijí. Zvídavým čtenářům nabízí…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*