Vědci spojují svalovou slabost ve vyšším věku s nedostatkem vitaminu D

Potraviny bohaté na vitamin D.
Foto: Freepik.

Chronický nedostatek vitaminu D ve vyšším věku negativně ovlivňuje funkci svalů. K tomuto závěru dospěla skupina vědců z Velké Británie a Austrálie, jejichž práce byla publikována v časopise Journal of Endocrinology. Vědci spojili svalovou sílu a zdraví s prací svalových mitochondrií – hlavních „elektráren“ buněk. Jak se ukázalo, nedostatek vitaminů negativně ovlivňuje právě tato energetická centra. 

„Nedostatek vitaminu D může narušit mitochondriální funkce, ale nesnižuje počet mitochondrií uvnitř buněk. Domníváme se, že tyto poruchy mohou být důvodem, proč starší lidé rychle ztrácejí svalovou hmotu,“ uvedl jeden z autorů práce, lékař Andrew Philp. Spolu se svými kolegy dospěl k podobným závěrům během pozorování dvou skupin myší. První skupina držela dietu s vysokou koncentrací vitaminu D a druhé dávali pouze minimální množství této látky.

 Výsledkem bylo, že o tři měsíce později začala druhá skupina myší svalově selhávat. Podle vědců tento experiment vysvětluje, proč tím, jak lidé stárnou, začínají jejich svaly výrazněji ochabovat. 

Vitaminy.
Foto: Freepik. Chronický nedostatek vitaminu D ve vyšším věku negativně ovlivňuje funkci svalů.

Koncentrace vitaminu D v těle starších lidí je obvykle nízká, což vede k nižší vytrvalosti a k svalové slabosti. Aby si tělo udrželo svalové napětí, musí být ve stravě přítomen vitamin D. Ten má navíc další užitečné vlastnosti. Podle různých studií může pomoci posílit kosti a zuby, snížit pravděpodobnost úmrtí na infarkt a zpomalit rozvoj roztroušené sklerózy. Nízká hladina vitaminu D je také často uváděna jako jeden z faktorů těžších průběhu covidu.

S dávkami tohoto vitaminu se to ovšem nesmí přehánět. Každopádně vůbec není od věci poradit se s lékařem a nechat si zjistit hladinu vitaminu D ve svém těle.

Zdroj: žurnál Aktivnij vozrasm 

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*