Vánoční osvětlení – jak vybírat a na co si dát pozor

Vánoční osvětlení – jak vybírat a na co si dát pozor
Foto: Freepik

Vánoční osvětlení milují nejen děti, ale i dospělí. Ulice rozsvícené různými druhy lucerniček, světelných řetězů a dalších dekorací lákají k procházkám. Podle čeho vybírat světelné dekorace a na co si dát pozor? Stačí se podívat při výběru na jednoduché parametry.

Venkovní a vnitřní vánoční dekorace a řetězy

Rozlišení na venkovní a vnitřní dekorace v dnešní době nezaskočí asi nikoho. Na obalu osvětlení si v obchodě nebo na internetu překontrolujte právě toto označení. Většinou je znázorněno obrázkem domečku a šipkami, které směřují dovnitř nebo ven. Na osvětlení bývá často uvedeno i písemně, zda se jedná o osvětlení venkovní nebo vnitřní.

Tip redakce: Výrobky označené zkratkou CE splňují požadavky na bezpečnost. Venkovní světelné řetězy a závěsy by měly být označeny ochranou IP44.

Vánoční osvětlení – jak vybírat a na co si dát pozor
Foto: Scandishop.cz Tyto dekorace najdete na Scandishop.cz

Barva osvětlení

Máte ve zvyku sladit každý rok vánoční dekorace do jiných barev, nebo se držíte podobného ladění po několik let?  Pokud již máte nějaké venkovní či vnitřní světelné dekorace a chcete mít vše v jednom odstínu, sledujte při nákupu také označení barvy osvětlení.  Nejenže existují barevné světelné dekorace, ale můžete koupit i dekorace v odstínu studené bílé nebo teplé bílé. Studená bílá bude víc svítit do modré a teplá bílá naopak bude v tónu více do žluta. Pokud každý rok dokupujete, doporučujeme vybrat jeden tón bílého osvětlení a světelné dekorace vám vydrží roky.

Moderní provedení světelných řetězů a dekorací má možnost ovládání přes aplikaci. Světélkům můžete nastavit intervaly svícení, změnu barvy nebo intenzitu světla.

Tip redakce: Berte ohled na sousedy, rychle se střídající a blikající světla se odráží v oknech.

Vánoční osvětlení – jak vybírat a na co si dát pozor
Foto: Scandishop.cz Dekorace najdete na webu Scandishop.cz

Úsporná a LED osvětlení

Úsporným a krásným vánočním osvětlením jsou řetězy z LED světel. Mají nízkou spotřebu a jejich světýlka mají jasnější barvy. Výhodou je, že i kdyby přestalo fungovat jedno světýlko, řetěz bude svítit dál, a tak nemusíte provádět detailní testování, které světýlko vypovědělo službu. Světýlka se nepřehřívají a vydrží po mnoho let. Určitě se vyplatí do nich investovat, i když je nákup nákladnější.

Vánoční světelné projektory

Trendem letošního roku jsou světelné projektory. Promítají na zdi domů barevné motivy, které se neustále mění. Jejich instalace je nenáročná a vykreslí dekoraci i na opravdu velké ploše.

Další tipy osvětlení:

  • Světelné řetězy – s délkou i několik desítek metrů. Vybrat můžete interiérové i venkovní typy.
  • Světelné girlandy (závěsy) – několik řetězů umístěných vedle sebe. Krásně prozáří okna.
  • Světelné rampouchy – světlo problikává shora dolů, nádherná iluze zimní pohádky.
  • Lucerničky a svíčky – v jednom kuse nebo v kolekcích. Pro vnitřní i venkovní osvětlení.
  • Dekorace do oken či ven – ve tvaru hvězdy, stromečku, sněhuláků. Malé provedení na stojánku.

Napájení vánočního osvětlení

Zvažte, zda je možné zapojit osvětlení přímo do zásuvky, nebo zda raději zvolíte možnost napájení bateriemi nebo malým solárním panelem. Pokud volíte osvětlení na baterie, podívejte se, zda osvětlení disponuje i funkcemi jako časováním nebo má senzorem, který reaguje na stmívání. Budete překvapeni, jak vám tyto funkce ušetří při správném nakupování baterii.  Časovač nastavíte podle návodu jednoduše, většina osvětlení má možnost svícení po dobu 6 hodin, po kterých se samo vypne a druhý den se ve stejnou dobu rozsvítí. Pokud je osvětlení i se senzorem světla, usnadní vám to zapnutí v době setmění a automatické vypnutí po 6 hodinách.

Tip redakce: Při výběru zohledněte spotřebu energie. Vždy kontrolujte, zda jsou světla napájena bateriemi, solární energií nebo ze sítě.  Také sledujte, zda osvětlení obsahuje časovač a světelný senzor.

Vánoční osvětlení – jak vybírat a na co si dát pozor
Foto: Scandishop.cz Tento vánoční řetěz a další vánoční dekorace zakoupíte na Scandishop.cz

Délka řetězu

Sledujte nejen množství žárovek/ledek na osvětlení, ale také jejich rozložení. Mezi klasickými řetězy se mohou objevit i vějířovitě napojená světýlka nebo světýlka, která tvoří síť.  Síť můžete využít při dekoracích stromků, plotů, ale i velkých prosklených ploch. Naopak řetězy se hodí k dekoraci obrysů plotu, domů nebo právě i na dekoraci stromků. Také sledujte ukazatel délky přívodního kabelu, a to jak u těch, kde potřebujete zapojit řetěz do elektrické zásuvky, ale i u těch na baterie. Většinou totiž tam, kde jsou umístěny baterie, je i spínač na rozsvícení.

Tip redakce: Pro menší stromek s výškou okolo jednoho metru by měla stačit délka řetězu do 20 m. U vyšších stromků zvolte délku řetězu nad 20 m a více.

Světelné dekorace jsou spjaty s vánočními svátky. Míváte shon před Vánoci? Zkuste se přesto na chvíli zastavit a zadívat se na tu rozsvícenou nádheru…

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, Scandishop.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*