Unikátní výstava ledových soch Ice Magic

Unikátní výstava ledových soch Ice Magic
Děti si s chutí užívají ledovou skluzavku. Foto: Dana Vondrášková

Největší výstava soch z barevného ledu Ice Magic se poprvé představuje v České republice. Každý den až do 14. dubna 2024 vítá malé i velké návštěvníky v parku Riegrovy sady. Těšit se mohou ze sedmdesáti ručně vyřezávaných ledových soch a objektů na motivy proslulých animovaných pohádek.

 

Unikátní výstava ledových soch Ice Magic
Foto: Dana Vondrášková

„Poté, co byla výstava vloni velmi úspěšná na Slovensku, jsme se rozhodovali mezi polským Zakopaným a Prahou, ale když jsme viděli kouzelné Riegrovy sady, bylo rozhodnuto. Nacházíme se ve vánočním parku se světýlky, teplým občerstvením a ohništěm. V kombinaci s návštěvou stanu s pohádkovými sochami z ledu si odsud odnesete opravdu krásný nevšední zážitek,“ ujišťuje ředitel výstavy MBA Marek Zelnický a dodává: „Výstava je jedinečná a tvořila se celá přímo na místě. Je ojedinělá i barevným ledem, jehož se použilo patnáct odstínů. Už nikdy nebude stejná. Každé dílo je inspirované pohádkou, ale svůj podpis na něm zanechal řezbář v jeho jedinečnosti.“

Unikátní výstava ledových soch Ice Magic
Mája s nerozlučným kamarádem Vilíkem. Foto: Dana Vondrášková

První ročník je pojat v duchu světově známých animovaných pohádek. Kromě oblíbeného krtečka lze obdivovat včelku Máju s Vilíkem, usazené na velkém barevném květu, anebo výjev z příběhu Lví král, zhotovený z více jak dvanácti tun barevného a čirého ledu, jehož vytvoření trvalo přes 276 hodin. O více jak sto hodin více se pracovalo na ukázce z dobrodružného příběhu Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa, na niž bylo použito šest tun ledu. Jeden z nejlepších filmů své doby – Kung fu Panda – inspiroval umělce k věrnému ztvárnění hlavních zvířecích hrdinů.

Unikátní výstava ledových soch Ice Magic
Vaiana s kdysi mocným polobohem Mauim. Foto: Dana Vondrášková

Pokud jste si oblíbili komedie s vtipnými Mimoni, jejichž postavičky tu vykukují i v místech, kde byste je nečekali, nebo pohádku Ledové království (Frozen), připomenou se vám v nevšední ledové podobě, stejně jako rodina Addamsova a další. Děti nadchne i skvělá ledová skluzavka.

Unikátní výstava ledových soch Ice Magic
Ice Magic představuje hrdiny oblíbených animovaných pohádek. Foto: Dana Vondrášková

Ozdobou výstavy je monumentální čtyřmetrový mamut Manny z pohádky Doba ledová o váze přesahující 21 200 kg. „Obří socha Mannyho je největší, kterou tu máme,“ zmiňuje ředitel výstavy Marek Zelnický.

Unikátní výstava ledových soch Ice Magic
Největší ledovou sochou výstavy je mamut Manny. Foto: Dana Vondrášková

Precizně opracované sochy jsou výsledkem mistrné práce dvaceti tří uměleckých řezbářů z celé Evropy v čele s respektovaným Adamem Bakošem ze Slovenska. Pro zajímavost: jeho největším dílem je Tatranský ledový dóm, při jehož výrobě musel spolu s kolegy zpracovat 225 tun ledu. Úchvatný dóm o průměru dvaceti pěti metrů je přes jedenáct metrů vysoký a připomíná Westminsterské opatství v Londýně (k vidění na https://turisticky.sk/turistika/tatransky-ladovy-dom-2023-2024/).

Na pražské výstavě Ice Magic je mezi sochami umístěno i několik laviček z ledu včetně té pro zamilované, i když si na nich v tomto mrazivém království dlouho neposedíte. Teplota v 300 m2 velké výstavní ploše je totiž kvůli vzácným exponátům neustále udržována pod bodem mrazu (-6 až -9 stupňů), a proto se na ni doporučuje teplé zimní oblečení.

Výstavu lze navštívit od 11. prosince 2023 do 14. dubna 2024 denně od 10 do 20 hodin v parku Riegrovy sady – Riegrovy sady 18, Praha 2. Vstupenky je možno koupit online nebo na místě, platit můžete v hotovosti i platební kartou.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), icemagic.cz

Další články z této rubriky

Tajemná Indonésiegutentor-overlay

Tajemná Indonésie

Svého druhu nejobsáhlejší a největší výstava zavede návštěvníky do tajemných míst Indonésie v jihovýchodní Asii a Oceánii, kde lidé izolovaných…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*