Rozhovor plný vůně

Vonná keramika.
Foto: Hana Malíková.

Exkluzivně pro náš magazín poskytla rozhovor Hana Malíková, která se věnuje výrobě a distribuci Vonné keramiky.

Přiznám se, že do té doby, než jsme se setkaly a vy jste mi jako dárek přinesla voňavou orchidej, neměla jsem ani ponětí o existenci Vonné keramiky. Můžeme těm, kteří o tomto výrobku nikdy neslyšeli, říct, o co se vlastně jedná a kde se u nás vzal?

Jedná se o zvláštní keramiku, která je vyráběna ze speciální, vysoce porézní bílé hlíny, kterou dovážíme ze zahraničí. Tato hmota je schopna výborně absorbovat tekutinu. Z ní vyrábíme různé předměty, jež napouštíme vonnými esencemi. Dokážou vonět několik měsíců, esence se uvolňují teplem a umí provonět i poměrně velký prostor. I uzavřené vydrží dlouho, pokud si je koupíte a plánujete dát dárek třeba za měsíc.

Původ zboží pochází z Itálie. Moje kamarádka je Slovenka, která má za manžela Itala, a tam vzniklo know-how na produkci. Dnes máme výrobnu na Slovensku a já tam jezdím pomáhat. Do Česka se výrobky dostaly tak, že jsem vždycky vzala bedničku hotových kusů a nabídla jsem je tady. A protože to zaujalo, začali jsme s distribucí téměř ve velkém.

Vonná keramika.
Foto: Hana Malíková. Jedná se o zvláštní keramiku, která je vyráběna ze speciální, vysoce porézní bílé hlíny, kterou dovážíme ze zahraničí.

Jak dlouho se věnujete výrobě?

Osobně se tomu věnuji druhý rok. Poprvé jsem se s tímto zbožím představila předloni na vánočních trzích a setkalo se to s velkým úspěchem. Takže jsem se do toho pustila vloni na jaře coby OSVČ, 1. března jsem si otevřela živnost, a v pátek 13. března jsme byli všichni zavřeni. Měla jsem tehdy vyrobené kousky s velikonoční tematikou, zajíce a vajíčka, a když jsem mohla zase fungovat, bylo po Velikonocích, takže jsem potom tuto keramika dávala jako dárek k větším nákupům.

Vonná keramika.
Foto: Olga Skálová. Dokážou vonět několik měsíců, esence se uvolňují teplem a umí provonět i poměrně velký prostor.

Jaké vůně nabízíte?

Provence, konvalinku, opium, slaný karamel, jasmín, levanduli, purpuru, pomeranč, citronovou kůru, eukalyptus, vůni moře, květ bílé růže a lesní směs.

Vaše keramika je hezky barevná – vděčí za svou barvu těmto esencím?

Ne, barva je jenom estetický doplněk a v podstatě se jedná i o rozlišení. Konvalinka je bílá, levandule fialová, provence zelená, květ bílé růže světle růžový, lesní směs červená, pomeranč oranžový, citronová kůra žlutá, opium šedé…

Vonná keramika.
Foto: Hana Malíková. I uzavřené vydrží dlouho, pokud si je koupíte a plánujete dát dárek třeba za měsíc.

Máte nějaké doporučení, po jakých vůních by měli zákazníci sáhnout, nebo je to individuální?

Je na každém zákazníkovi, aby si zvolil, která vůně je pro něj nejpříjemnější. Já sama doporučuji umístit tyto předměty k vchodovým dveřím, protože je velmi příjemné vstupovat do provoněného bytu. Další možností je toaleta – nemusíte používat spreje, voní to samo. Do ložnice bych však sama tuto keramiku třeba nedávala, na spaní mám ráda „čistý vzduch“, ale setkala jsem se s paní, která si kupovala levanduli, že se jí při tom dobře usíná. Je však nutné upozornit, že když se tato keramika rozvoní v malých místnostech, může být i oblíbená vůně v této intenzitě nepříjemná.

Vonná keramika.
Foto: Olga Skálová. Doporučuji umístit tyto předměty k vchodovým dveřím

Funguje vaše Vonná keramika i jako aromaterapie?

Určitě ano. A můžu vám říct takovou zajímavost: jedna moje kamarádka měla doma deset let v kómatu manžela. Brala si od mě levandulové kousky a říkala, že tím manželovi pohybovala pod nosem a on na tu vůni začal reagovat.

Co kdybych si chtěla objednat speciální tvar?

Kromě zavedených tvarů si kdokoliv u nás může objednat tvar podle přání, ale určitě nebudeme vyrábět jeden nebo dva kousky, musí se jednat o větší zakázku. Já sama jsem se přihlásila do výběrového řízení na logo jedné velké firmy a vyhrála jsem, takže vyrábíme v podstatě keramiku na míru, jakékoliv motivy dle přání zákazníka.  A pochopitelně se snažíme přinášet nové věci.

Vonná keramika.
Foto: Hana Malíková. Já sama jsem se přihlásila do výběrového řízení na logo jedné velké firmy a vyhrála jsem.

Já jsem sportovně založená, takže jsem přišla s nápadem na výrobu keramiky ve tvaru golfových a tenisových míčků. Nedávno jsem byla pozvaná na velký golfový turnaj a každého golfistu jsem přesvědčila, aby si koupil žlutý golfový míček se svěží citronovou vůní – ať už do tašky, do auta, nebo na stůl, do kanceláře. Byli nadšení, a ještě se mi vraceli, aby je koupili svým kamarádům, kteří zrovna nebyli na turnaji, že tohle jim musí přivézt! A teď mám zakázku na fotbalové míče. V této oblasti se úplně vyžívám.

Nyní pracuji také na jednom zajímavém tvaru na zakázku, je to Klíč k úspěchu, do života a ke štěstí. Bude vypadat jako ozdobný klíč od zámecké brány a budou jej dávat ve škole prvňáčkům jako „Klíč k úspěšnému studiu“ a deváťákům jako „Klíč k úspěchu do života“. Nebo pro ty, kteří si ho budou chtít zakoupit, třeba jako dárek za úspěšnému složení zkoušky.

Vonná keramika.
Foto: Olga Skálová. Kromě zavedených tvarů si kdokoliv u nás může objednat tvar podle přání.

Kde všude prodáváte?

Zaměřila jsem se na lázně, prodávám pravidelně v Klímkovicích, Luhačovicích, v Jeseníku a Slatinicích. A potom na různých akcích, kam mě zvou, jako třeba Den zdraví. Hodně se na mě obracejí i domovy důchodců, když chtějí dělat balíčky pro své klienty, nebo firmy, které tohle zboží volí jako dárky pro své zaměstnance – místo propisek a diářů mohou udělat radost voňavým dekoračním předmětem.

Je něco, co by této keramice mohlo ublížit, k čemu se nesmí dostat?

K dětem! Je to keramika, při pádu na zem by se mohla rozbít a určitě není vhodná jako hračka do kočárku. Voda této keramice nevadí: pokud ji máte v koupelně a zamokří se, nic se nestane. Zase oschne a voda na ni nezanechá žádnou skvrnu.

Vonná keramika.
Foto: Olga Skálová. Voda této keramice nevadí: pokud ji máte v koupelně a zamokří se, nic se nestane.

V jakých cenách je možno u vás zboží nakoupit?

Jednotlivé kousky se pohybují od 30 do 150 korun, kompozice od 150 do 350. Pak děláme i větší, to je ovšem na zakázku, na jednu akci jsme vyráběli kompozice, kde byli motýlci. V tom základním sortimentu nabízím cenově přijatelný, krásný předmět – ozdoba a vůně v jednom, zajímavá a voňavá dekorace, která vydrží. Prodávám jednak samostatné kusy, některé větší mají otvor nebo háček, takže je možné je zavěsit na zeď, do prostoru nebo do auta.

Kromě těchto si může zákazník zakoupit i kompozici – hotovou misku k postavení na stolek nebo někam do poličky. A nabízím také lahvičky s vonnými esencemi, kterými je tato keramika napuštěna. Esence můžete použít buď do aroma lamp, nebo kápnout dvě kapky do obyčejné čajové svíčky a máte svíčku se svou oblíbenou vůní. Esence se dá přidat i do posledního máchání, když perete záclony nebo závěsy – ty pak vydrží vonět hodně dlouhou dobu.

Vonná keramika.
Foto: Olga Skálová. Zákazník si může zakoupit i kompozici – hotovou misku k postavení na stolek nebo někam do poličky.

Řekla jste mi, že své zboží nezasíláte přes e-shop, z jakého důvodu?

Jednak k tomu nemám úplně prostor, dále je problém se zasíláním: jedná se o křehké zboží, které by mohlo dopravou utrpět. Důležitým důvodem je i to, že se jedná o specifické výrobky, u nichž je lépe, když si zákazník přivoní a zvolí ten typ vůně, která mu vyhovuje.

Kde vás mohou případní zájemci kontaktovat?

E-mailem: malikova10@email.cz nebo telefonicky na čísle 608 650 103.

Jménem redakce i našich čtenářů děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů.

Další články z této rubriky

Háčkování.gutentor-overlay

Háčkování, tradice našich babiček

Když se řekne háčkování, většina z nás si představí háčkující ruce své babičky. Dříve to byla takřka tradice, kdy večer…
Z manažera kovářemgutentor-overlay

Z manažera kovářem

Nedaleko Klatov v obci Mlýnec najdete kovářství, které plní sny. Komu? Všem, kteří touží po kvalitně zpracovaném uměleckořemeslném kousku do exteriéru…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*