Proč nám někdo voní, a jiný ne

Proč nám někdo voní, a jiný ne
Foto: Freepik

Čich hraje v našich životech obrovskou roli. Podle něj pozná novorozené miminko svou mámu, stojí za výběrem životního partnera i lásky na jednu noc a také nás upozorní na cosi zkaženého v našem okolí.

Často si ani neuvědomujeme, jak důležitý pro nás čich je. Ráno vyjdeme na ulici a labužnicky (nebo také ne) natáhneme do nosu vůni jara. V restauraci si k jídlu instinktivně nejprve přivoníme. A v parfumerii jsme schopné strávit desítky minut hledáním vůně, která k nám sedne.

Velmi důležitou roli hraje čich i v mezilidských vztazích. Proč jsme si s někým bližší než s jiným? Jak je možné, že jednovaječná dvojčata jejich rodiče a později i partneři bezpečně rozeznají? Samozřejmě, může za to čich jednoho a vylučované feromony druhého. Právě ty jsou naprosto nezbytnou součástí (ne)přitažlivosti mezi lidmi a zachování lidské rasy. Šanci zplodit zdravé potomky totiž mají jen partneři, které nepojí žádná genetická příbuznost.

Nevědomá selekce

Feromony jsou podle obecné definice přírodní chemické látky vytvářené a vylučované organismem za účelem vnitrodruhové komunikace. Beze slov si tedy řekneme víc, než bychom možná čekali. A chemie je to, co rozhoduje, zda se svým protějškem strávíme pár minut, nebo celý život.

Naše vůně se mění

Tak, jak rosteme a stárneme, mění se i naše vůně. Zajímavé je, jak s feromony pracuje ženské tělo. Během ovulace, tedy v době, kdy je připravené na otěhotnění, vylučuje feromonů nejvíc. S cílem okouzlit a přilákat nejvhodnějšího partnera. Dámy v tomto období přitahují spíš mužnější partneři a zároveň se během něj chovají promiskuitněji.

Vliv na naši vůni má spousta věcí: zdravotní stav a případné nemoci, strava, zlozvyky, jimž holdujeme (alkohol a kouření), sportovní aktivity nebo věk. Mladí lidé v reprodukčním věku voní trochu jinak než v pozdějších fázích života.

Hormonální antikoncepce je zabiják vůní

Bylo prokázáno, že hormonální antikoncepce mění ženám preference na výběr partnera. Jednoduše řečeno jim nevoní ten, kdo by jim voněl, pokud by pilulky vysadily, a naopak. Užívání hormonální antikoncepce může vést k tomu, že ženy preferují partnera s podobnější genetickou výbavou. Nezřídka se také stane, že ve chvíli, kdy se pár rozhodne počít miminko a žena vysadí hormonální antikoncepci, přestane jí partner zničehonic vonět.

Zdroj: redakce – Petra Matějková (autorské dílo), cs.wikipedia.org, cspsychiatr.cz

Další články z této rubriky

Arboretum Sofronka v Plznigutentor-overlay

Arboretum Sofronka v Plzni

Plzeňské Arboretum Sofronka s cennou sbírkou druhů Pinus, vypěstovaných ze semen borovic z celého světa, založil v roce 1956 uznávaný…
Od šálku s espressem k výkonu na tratigutentor-overlay

Od šálku s espressem k výkonu na trati

Káva není jen ranním společníkem při probouzení do nového dne, ale také může být významným pomocníkem v dosažení lepšího sportovního…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*