Když mi voní svět

Když mi voní svět
Foto: Pixabay

Mám ráda přirozené vůně, miluji různé experimenty s bylinkami v kuchyni. Těším se každé jaro na první bylinky, které mi vyrostou na zahradě, ráda se dívám na pořady o tom, jak se vaří v různých zemích nebo co všechno pomáhá našemu zdraví. Chtěla bych se s vámi podělit alespoň o některé zajímavosti ze světa koření.

Jako malá holka jsem stejně jako ostatní děti sbírala lipový květ, přesličku nebo březové listí, abychom splnili školní povinnost. Přesto nebo právě proto ve mně zůstalo přesvědčení, že nic neprovoní byt lépe než sušené bylinky a koření.

Na dovolené u moře si užívám procházení místních trhů s čerstvým zbožím a neuvěřitelnou spoustou koření. V posledních letech se najdou i u nás většinou menší krámky, ve kterých, když do nich vstoupíte, zapomenete na čas a své okolí, protože jsou plné různých bylinek a koření.

Mám ráda vůně skořice nebo vanilky, spojené s cukrovím a sladkým pečivem. Při vaření ráda používám kari, kurkumu nebo koriandr, stejně jako majoránku, rozmarýn, tymián nebo bobkový list. Jsou bylinky, které si umím vypěstovat sama, a jsou takové, že vlastně ani nevím, jak vypadají v ještě nezpracovaném stavu.

Krásně voní bazalka nebo meduňka, když je donesu do domu, stejně jako libeček. Sůl smíchaná s medvědím česnekem provoní maso nebo omáčku, ale nezpůsobí zažívací potíže, jaké může udělat klasický česnek. Jalovec ve spojení se zvěřinou, stejně jako nové koření s omáčkou, to jsou spojení u mne zakódovaná snad od malička.

Kvalitní červená paprika na guláš je stejně důležitá jako velké množství cibule. Tak jak jsem s věkem objevovala rozdíly mezi bílou, žlutou a červenou cibulí, postupně odhaluji chuťová specifika různých druhů bazalek nebo pepřů.

Mám ráda vůni „svařáku“, kterou mám spojenou s vánočními svátky, stejně jako chuť a vůni saturejky mám spojenou s mořem a odpočinkem. Chutná mi zázvorový čaj a pečené brambory s kmínem na plechu. Opatrně využívám specifickou vůni muškátového oříšku. Donedávna jsem byla nedůvěřivá vůči šalvěji, než jsem poznala, jak dokáže výborně dochutit maso.

Fenykl se osvědčil při bolení bříška už u mých dětí a tuto zkušenost jsem zúročila i u vnoučat. Na dýchací cesty pomáhá třeba indická černucha, připomínající mák, která je ale dobrá i k dochucení masa nebo luštěnin. Chilli zase v přiměřené míře může být také lékem, ale jeho silné druhy s vysokým obsahem capsaicinu můžou způsobit i smrt.

Ať už vyjmenujete jakékoliv druhy koření, ráda se s nimi seznámím. Koření nám pomáhá mít voňavější svět a chutnější, zajímavější jídla, stejně jako nám může pomoct předcházet nemocem nebo je porazit.

Mám ráda kořeněný svět.

Zdroj: redakce – Zdena Mášová

Další články z této rubriky

Šípkový čaj.gutentor-overlay

Šípky a jejich účinky

Nasbírali jste si letos také zásobu šípku, ale nevíte, co s ním? Nebo chcete zjistit pro další léta, jak na…
Nejoblíbenější zelenina Čechůgutentor-overlay

Nejoblíbenější zelenina Čechů

Podle analýzy Českého statistického úřadu z minulého roku u nás vzrostla konzumace zeleniny. Jaká patří mezi ty nejoblíbenější?
Seznamte se: kombuchagutentor-overlay

Seznamte se: kombucha

Osvěžující nápoj, na léto ideální, ale podle mnohých také elixír zdraví. Jestli jste kombuchu doteď neznali, je nejvyšší čas to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*