Praha otevřela nábytkovou banku

Starší křeslo.
Foto: Pixabay.

Potravinová banka je již léta známý pojem. Ale slyšeli jste již o bance nábytkové? Kombinuje pomoc lidem ve finanční tísni a zároveň maximální využití nábytku, který již v původní domácnosti nemá místo. Tyto nábytkové banky fungují také v Brně nebo v Liberci.

Centrum sociálních služeb v našem hlavním městě zřídilo pomoc nízkopříjmovým skupinám, které díky nábytkové bance mohou jako podporu ve své životní situaci získat nábytek a domácí potřeby. Nábytková banka Praha je primárně určena například pro samoživitele, rodiny s dětmi nebo seniory, lidi se zdravotním znevýhodněním nebo ty, kteří byli bez domova a zařizují si nové bydlení. Lidé, kteří vyčerpali jiné možnosti na vybavení svého bydlení, mají takto další příležitost, jak začít žít v lepších podmínkách. Veškeré služby jsou poskytované zdarma, ale je potřeba splnit nastavené podmínky.

Polštáře a medvídci.
Foto: Pixabay. Lidé, kteří vyčerpali jiné možnosti na vybavení svého bydlení, mají takto další příležitost, jak začít žít v lepších podmínkách.

Pro koho je pomoc určena

Cílová skupina je relativně obsáhlá, ale pomoc opravdu není pro každého. Abyste mohli využít služeb nábytkové banky, je potřeba splnit podmínky, jako je bytová nouze, hmotná nouze (s potvrzením ÚP), být klientem sociálních služeb, být osobou vracející se z výkonu trestu, opouštět zařízení ústavní výchovy nebo žít ve vícečetné domácnosti bez možnosti zabezpečení jejího vybavení z vlastních zdrojů.

K čemu nábytková banka slouží

Náplní nábytkové banky je dovoz, svoz, skladování a distribuce nepotřebného nábytku, vybavení domácnosti a dalších předmětů, jako jsou elektrospotřebiče, oblečení, hračky či hygienické potřeby. V rámci ekologické funkce banka naplňuje koncept cirkulární ekonomiky, kdy dává druhou šanci nábytku a elektrospotřebičům, čímž prodlužuje jejich životnost. Pokud byste se rozhodli darovat něco ze svého vybavení, je potřeba uvést souhlas s darováním a dalším využitím, následně můžete věnovat nepotřebný nábytek a další předměty denní potřeby. Nábytková banka potom vydává veškeré zásoby v rámci materiální pomoci, na doporučení sociálních pracovníků MČ.

Šatna.
Foto: Pixabay. Můžete věnovat nepotřebný nábytek a další předměty denní potřeby.

Jaká jsou kritéria pro přijetí a výdej nábytku

Není možné darovat použitý čalouněný nábytek, pouze nový a zabalený. Ale je možné darovat nábytek s drobnými vadami, protože součástí nábytkové banky je rukodílna pro opravy, která zaměstnává osoby s postižením nebo obtížně zaměstnavatelné. Je potřeba myslet na to, že na Nábytkovou banku Praha se může zájemce obracet pouze přes sociální pracovníky nebo spolupracující neziskové organizace.

Další články z této rubriky

Dětem to nejlepší!gutentor-overlay

Dejme dětem opravdu to nejlepší!

Dětští lékaři a vzdělaní a znalí „výživáři“ bijí na poplach! Výživa dětí je sice hodně bohatá, někdy až příliš, ale……

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*