Nový rok v České republice

Nový rok v České republice
Foto: Pixabay

Historické zvyky i moderní slavení. Znáte je všechny?

Nový rok v České republice je plný unikátních tradic, od zakazovaných jídel až po novoroční předsevzetí a přání. Zjistěte, jak se u nás oslavuje Nový rok s unikátními zvyky.

V České republice se Nový rok slaví s řadou tradic a zvyků, které mají zajímavou historii a jsou dodnes populární.

Přísloví „Jak na Nový rok, tak po celý rok“: Toto přísloví je v České republice velmi známé a lidé se snaží na Nový rok vyhýbat hádkám a konfliktům. Věří, že jejich chování o tomto dni ovlivní celý následující rok.​

​​Zákazy a pověry: Na Nový rok by se nemělo nic vynášet z domu, aby v něm nic nechybělo, a nemělo by se zametat ani prát prádlo, aby se nevymetlo nebo nevypralo štěstí z domu.​

Čočka pro finanční hojnost: Je tradicí jíst na Nový rok čočku, která svým tvarem připomíná mince, a věří se, že díky tomu přinese v novém roce finanční hojnost.

Omezení v jídle: Na novoročním stole by se neměla objevit drůbež, ryba nebo zajíc, aby štěstí „neuletělo, neuplavalo nebo neuteklo“​.

Koláčky s ukrytým penízkem nebo hráškem: Dříve se pekly koláčky, do některých se vložil drobný peníz nebo hrášek. Osoba, která našla tento ukrytý poklad, měla být celý rok bez finančních starostí​.

Novoroční předsevzetí: Tato tradice sahá až do 16. století. Nový rok je považován za nový začátek a příležitost zkusit vše dělat lépe​.

Posílání novoročenek: Zvyk zasílání novoročenek, označovaných jako PF (Pour féliciter – Pro štěstí), má dlouhou tradici. První novoroční přání odeslal v roce 1827 hrabě Karel Chotek.​

Tyto zvyky a tradice jsou zrcadlením české kultury a historie, odrážející se v každodenním životě občanů České republiky, a jsou součástí bohatého kulturního dědictví země.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, ceskezvyky.cz

Fytoestrogeny

Fytoestrogeny

Můj životní příběh, mnohaleté studium tradiční čínské medicíny, zkušenosti se čtenáři a klienty mě přivedly…
Číst dále

Pokud chcete dodržet alespoň jednu z výše uvedených tradic a pokusit se zajistit si finanční zabezpečení – nakonec, kdo by se bránil dostatku peněz – doporučujeme právě jídla z čočky, která je nejen významným zdrojem fytoestrogenů, ale příprava pokrmů z této luštěniny nedá příliš práce. Zkuste v tento den servírovat třeba čočkovou polévku nebo:

Čočkový salát s vařenými vejci

Olga Skálová
Vytisknout

Suroviny
  

  • 300 g černé čočky
  • 2 vejce natvrdo uvařená
  • 1 cibule
  • 3 lžíce oleje
  • trochu octu dle chuti
  • sůl, pepř

Postup
 

  • Studenou vodou čočku propláchneme, poté ji studenou vodou zalijeme a necháme ji v ní dvě hodiny namočenou.
  • Po dvou hodinách ji v téže vodě uvaříme doměkka, propláchneme studenou vodou a necháme okapat.
  • Vejce, okurku a cibuli pokrájíme na drobné kousky.
  • Čočku promícháme s olejem a octem, přimícháme cibuli, okurky a vejce, podle chuti osolíme a opepříme, necháme proležet.
  • Salát můžeme ozdobit dipem ze zakysané smetany s oblíbenými bylinkami.

Poznámky

Tip: Čočkový salát můžeme podávat s plátky uzeného masa (to na Nový rok v zákazech není) nebo, pokud si chcete od masa „odpočinout“, jako samostatný pokrm.

Zdroj: redakce – Olga Skálová, soukromý archiv autorky

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*