Novoroční probouzení zahrady

Sněženky
Foto: Pixabay.

Nový rok, nový začátek a opět stojíme na startovní čáře. Také už vám v lednu cukají netrpělivě ruce a nemůžete se dočkat, až je zaboříte do hlíny? Na to opravdové zahradničení je ještě brzy, ale už teď si můžete udělat náskok.

Zkontrolujte nářadí

Jakékoliv motorové nářadí potřebuje pravidelnou údržbu. V hlavní sezóně se zmůžeme tak maximálně na dolití benzínu a oleje, na nic víc nezbývá čas. V době vegetačního klidu je proto ideální čas pily, sekačky nebo elektrické nůžky prohlédnout, pořádně očistit a odvézt do servisu na kontrolu a naostření. S tím určitě neotálejte, protože na začátku jara bývají servisy přetížené a lhůty prohlídek jsou zbytečně dlouhé. Zároveň si zkontrolujte ruční nářadí a dokupte to, co se vám v minulé sezóně polámalo nebo chybělo.

Připravte záhony

Jakmile přestane mrznout můžete připravit záhony na první jarní výsevy. Zjara je lepší půdu pouze nakypřit motyčkou (velké rytí si nechte na podzim), aby se nepromíchaly vrstvy zeminy. Navrch můžete přidat vyzrálý kompost, zelenina tzv. první trati výživu ocení. A už na přelomu února a března můžete vysévat první saláty a ředkvičky.

Dejte do pořádku skleník

Většina zahradníků na podzim sklidí úrodu ze skleníku a končí. Před sezónou je ale potřeba skleník připravit. Umyjte skla (stačí octovou vodou), odstraňte ze záhonů zbytky loňské úrody a plevel. Pokud jste to loni nedělali, letos půdu vyživte vyzrálým kompostem, můžete ji i vydezinfikovat a zbavit tak škůdců přežívajících v zemině – buď dusíkatým vápnem (pak je ale potřeba do skleníku alespoň měsíc nic nevysévat) nebo dýmovnicí k tomu určenou.

Nakupte semínka

Až jaro zaklepe na dveře, je dost pravděpodobné, že semínka těch nejlepších odrůd zeleniny už budou vyprodaná. Teď je ideální doba nakoupit všechno, co letos plánujete vysévat a naplánovat si, kam která zelenina přijde.

Zkontrolujte rozvody vody

Jestli jste na podzim odpojili a stočili všechny hadice na vodu, nemusíte se bát, že by s nimi mráz cokoliv provedl. Pro jistotu je ale zkontrolujte a stejně tak i všechna potrubí a kohouty na nádobách na vodu.

Zdroj: redakce – Petra Matějková

Další články z této rubriky

Zahradnické potřeby.gutentor-overlay

Neuspěchejte jarní venkovní výsadbu

Jakmile koncem zimy vykoukne sluníčko, v nejednom zahradníkovi probudí touhu zabořit ruce do země a začít piplat semínka. Neuspěchejte start…
Microgreens.gutentor-overlay

Microgreens – zdravě v domácnosti

Už jste slyšeli o domácím pěstování zeleniny, tzv. microgreens? Jde přímo o celosvětový hit – pěstování mikrozeleniny. Tyto snadno rostoucí…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*