Nancy L. Mace, MA, Peter V. Rabins, MD, MPH: Alzheimer

Nancy L. Mace, MA, Peter V. Rabins, MD, MPH: Alzheimer
Foto: Pixabay

Rodinný průvodce péčí o nemocné s Alzheimerovou chorobou a jinými demencemi

Alois Alzheimer, německý psychiatr a neuropatolog (1864-1915), jako první popsal chorobu, která po něm nese jméno. Své poznatky přednesl v Tübingenu 3. listopadu 1906 společnosti německých psychiatrů. Jistě netušil, že tehdy zřídka se vyskytující onemocnění postihne v dnešní Evropě milióny lidí, trpících Alzheimerovou chorobou či jinými formami demence.

Nancy L. Mace, MA, Peter V. Rabins, MD, MPH: Alzheimer
Foto: se souhlasem nakladatelství Triton

Původní název anglického originálu knihy „The 36-Hour Day“ vystihuje náročnost péče o člověka postiženého Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Zkušení autoři nabízejí pečujícím rodinám všechny potřebné informace a užitečné rady usnadňující řešení potíží, jež se v různých fázích nemoci objevují. Vycházejí z nejnovějších vědeckých poznatků, lékařské praxe a rovněž zohledňují cenné zkušenosti členů rodin pečujících o blízkého s demencí.

Obsažná publikace se zaměřuje na stěžejní témata onemocnění, například ztrátu paměti, změny chování a nálad, jak vydržet v roli ošetřovatele v každodenní péči. Autoři poskytují kromě vítaných praktických rad i vysvětlení, jak nahlížet na člověka s demencí a uchovávat kvalitu jeho života navzdory postupujícímu onemocnění. Odborné vědomosti předávají citlivě a srozumitelným způsobem. Popisují a na konkrétních příkladech dokládají charakteristické projevy demence, vysvětlují, proč se nemocní chovají po svém, co prožívají, s jakými problémy se musejí vyrovnávat i jak se snaží o pochopení a dorozumění s druhými.

V kapitole věnované behaviorálním a neuropsychiatrickým symptomům demence se čtenář dozví, jak zvládat chování nemocného. Jde zejména o toulání, poruchy spánku, ztrácení nebo schovávání věcí, opakované otázky a jednání, roztěkanost a další projevy, včetně změn nálad, depresí, netečnosti, hněvu, podezíravosti apod.

Autoři seznamují s možnostmi získání pomoci nebo s finančními a právními otázkami zajištění dlouhodobé péče. Prostor je věnován podrobnému vysvětlení péče o nemocné s upozorněním, na co je třeba dbát a čemu předcházet. Jde například o pády při ohrožené rovnováze, řešení zdravotních problémů, proleženin, dehydratace, bolesti a dalších.

Informují rovněž, jak lze zabránit kognitivnímu úpadku nebo jej oddálit, věnují se různým poruchám mozku, příčinám demence i nejnovějším výsledkům jejího výzkumu.

Velice přínosná kniha je určena především lidem pečujícím o své blízké s Alzheimerovou chorobou či jinými demencemi. Prospěšná bude také všem, kteří se o této nemoci chtějí dozvědět více a porozumět jejím příčinám, průběhu i způsobům léčby a péče. 

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, triton.cz

Další články z této rubriky

Ohnivé květygutentor-overlay

Susan Meissner: Ohnivé květy

Americká spisovatelka a publicistka Susan Meissner (nar. 1961) napsala několik oceňovaných románů, mezi něž patří i strhující příběh o ztrátě…
Tat tvam asi – Ty jsi togutentor-overlay

Tat tvam asi – Ty jsi to

Šrí Nisargadatta Maharadž (17. 4. 1897 – 8. 9. 1981), jeden z největších duchovních učitelů minulého století, žil a učil…
O Veverčákovi, který se bálgutentor-overlay

O Veverčákovi, který se bál

Katie O´Donoghue je uměleckou psychoterapeutkou, akreditovanou Irskou asociací výtvarných terapeutů. Je oblíbenou autorkou a ilustrátorkou dětských knih.
Couchsurfing v Saúdské Arábiigutentor-overlay

Couchsurfing v Saúdské Arábii

Známý německý novinář Stephan Orth (nar. 1979) na cestách využívá CouchSurfing, internetovou službu bezplatného ubytování. Poznává nejen život, kulturu a…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*