Med a včelí produkty. V čem jsou tělu prospěšné?

Med a citrony
Foto: Freepik

Včely jsou pilné jako… no jako včelky… A tak se není čemu divit, že vyprodukují spoustu zdraví prospěšných věcí. Některé nejspíš znáte, jiné pro vás možná budou překvapením.

Než se pustíte do (po)užívání jakéhokoliv včelího produktu, ujistěte se, že nepatříte do skupiny alergiků! Těm jsou bohužel tyto dobroty zapovězeny.

Propolis

Propolis využívají včely k dezinfekci úlu a ochraně jeho obyvatel před viry a bakteriemi. Když náhodou do jejich domu vnikne cokoliv podezřelého, včely to obalí vrstvou antibakteriálního propolisu a je vystaráno. Včelaři umí propolis včelám šetrně odebrat, a tak můžeme mít užitek z jeho prospěšnosti i my. Nejčastěji se používá v podobě tinktury nebo kapek:

  • Na popraskanou kůži, místa postižená plísní nebo hemoroidy: stačí pravidelně postižené místo potírat propolisovou tinkturou nebo mastí a potíže by měly brzy odeznít.
  • Na afty, poranění v ústech nebo bolest v krku: nakapejte pár kapek propolisové tinktury do vody a kloktejte, případně vyplachujte ústa. Propolis urychlí hojení.
  • Při bolestech zubů: propolisové kapky už zachránily nejednoho nešťastníka od bolesti zubů. Nakapat trochu propolisu na papírový kapesník nebo vatový tampón a přiložit přes noc na bolavé místo dokáže bolest zmírnit a pomůže přečkat dobu, než vás přijme zubař na ošetření.

V případě používání propolisu v podobě kapek nebo tinktury dávejte pozor, ať si neumažete oblečení! Propolis silně barví a jde těžko vyprat.

Včelí pyl

Včely sbírají z květů pyl, aby nakrmily samy sebe a zároveň ho dál zpracovávají. My si ho můžeme nejčastěji koupit jako „rouskovaný“ pyl, který je odebraný včelám hned poté, když přiletí se zásobami pylu do úlu. Nebojte se, při jeho odebírání se včelkám neděje nic špatného a lidský organismus ho ocení. Stačí denně užívat jednu až tři lžičky pylu. Každý protřelý včelař vám potvrdí, že skvěle působí jako podpora imunity, ženám ulehčuje období menstruace a klimakteria. Zároveň podporuje vitalitu a stimuluje organismus. Právě pro poslední prospěšný účinek je vhodné pyl konzumovat ráno, aby nenarušil spánkový režim.

Včelí med

Na závěr jsme si nechali snad nejznámější včelí poklad, který znají už malé děti. Skvělý je na chlebu s máslem, poslouží jako sladidlo do čaje nebo buchet, ale má i spoustu jiných možností využití:

  • Při nachlazení: dextriny obsažené v medu působí hojivě, tlumí bolest sliznic a záněty. Pravidelné popíjení horkého čaje s medem proto ulehčí průběh nachlazení a viróz.
  • Na popáleniny a zranění kůže: med má silné antibakteriální účinky, proto se v tradičních medicínách s oblibou používá jako mast. Stačí postižené místo zakapat medem tak, aby byla rána pokrytá, překrýt bavlněným nebo jiným obvazem a jednou denně měnit.
  • Na opary: kdo trpí na opary, pomoc medu uvítá. Když postižené místo hned při prvních příznacích několikrát během dne potřete medem, opar se s vámi údajně rozloučí mnohem rychleji.
  • Pro lepší spánek: dejte si před spaním šálek teplého mléka s medem a při pravidelném užívání se můžete spolehnout, že budete mnohem klidněji spát.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, www.petrazahradnici.cz

Další články z této rubriky

Nejoblíbenější zelenina Čechůgutentor-overlay

Nejoblíbenější zelenina Čechů

Podle analýzy Českého statistického úřadu z minulého roku u nás vzrostla konzumace zeleniny. Jaká patří mezi ty nejoblíbenější?
Seznamte se: kombuchagutentor-overlay

Seznamte se: kombucha

Osvěžující nápoj, na léto ideální, ale podle mnohých také elixír zdraví. Jestli jste kombuchu doteď neznali, je nejvyšší čas to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*