Markus Schwabbaur: Tinnitus – řešení existuje!

Markus Schwabbaur: Tinnitus – řešení existuje!
Foto: Freepik

Německý psychoterapeut a psycholog Markus Schwabbaur se specializuje na psychoakustiku a klinickou psychologii. Byl vedoucím psychosomatického oddělení ORL v mnichovské nemocnici, kde se zaměřil především na poruchy sluchu a tinnitus. Od roku 2009 praktikuje soukromou praxi.

Markus Schwabbaur: Tinnitus – řešení existuje!
Foto: se souhlasem nakladatelství Kazda

Tinnitus je nepříjemné, psychicky zatěžující onemocnění. Postižený slyší v různé intenzitě zvuky jako zvonění, šelest a podobně. Obtěžují jej, narušují spánek a mohou vést k depresím. Obecně lze toto onemocnění chápat jako příznak vnitřního nesouladu a nerovnováhy. Stejně jako se projevuje v mnoha podobách, vzniká i z mnoha příčin, za jedny z nich jsou považovány stres a nadměrný hluk. Objasněním důvodu vzniku nemoci lze vybrat správnou terapii, která může být u každého jiná.

Autor poskytuje naději i řešení, jak vytěsnit ušní šelest a znovu nalézt klid. Srozumitelně vysvětluje vznik i průběh nemoci, její akutní i chronický stav a na pravou míru uvádí falešné mýty.

Podrobně se věnuje objasnění faktorů, jež mohou být spouštěči tinnitu, jako jsou stres, přílišná pozornost, vlastní úsudky a vnitřní napětí, jež dokládá na konkrétních případech, situacích a vzorcích chování. Nabízí přitom účinná cvičení, jež tyto vlivy omezují, a radí několik způsobů pro uvolnění napětí.

Povzbuzuje, že není třeba se vyhýbat jinak činnostem ve společnosti, které máme rádi, jenom proto, že se cítíme hendikepovaní. „Důležité je spíše vyvíjet strategie, díky nimž se budeme i nadále moci účastnit společenských aktivit, jež vyhovují našim zájmům a jež potřebujeme.“ Radí, co můžeme změnit ve svém jednání a myšlení, aby nám to přineslo pozitivní odezvu.

Uvádí typické postoje vyvolávající stres a nabízí k osvojení způsoby, jak lépe vnímat svoji situaci a nepropadat negativním pocitům. „Bolest je nevyhnutelná – sami rozhodujeme o tom, budeme-li jí trpět.“ K tomu uvádí Markus Schwabbaur mnoho motivujících myšlenek, doporučení a cvičení, jež nemocného dokážou přivést na novou cestu, jak s tinnitem žít, a přijmout zároveň naději, že jak přišel, tak může odeznít… Je tak citlivým průvodcem, který dokáže povzbudit, povznést z beznaděje a nabídnout možnosti, jež ušní šelest vytěsní a pomohou nalézt opět klid.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, knihykazda.cz

Další články z této rubriky

Sestry pod vycházejícím sluncemgutentor-overlay

Sestry pod vycházejícím sluncem

Heather Morrisovou z Nového Zélandu přitahují silné příběhy pozoruhodných lidí, kteří v životě projevili odvahu překonávat mezní situace. Vydala o…
Každý den je Valentýngutentor-overlay

Každý den je Valentýn

Nová kniha Anety Kollerové Maškové Každý den je Valentýn slibuje čtenářům humorný a něžný příběh, jehož hlavním motivem je láska.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*