Co s odřezky zeleniny? Využijte je na maximum!

Rychlé občerstvení pro návštěvy.
Foto: Pixabay

Při každém vaření vzniká spousta odpadu. Některý ale nemusí končit v popelnici. Třeba odřezky a odkrojky zeleniny se dají částečně dál zužitkovat. Tady je trocha inspirace:

Nechte vyrůst nové listy

V poslední době roste obliba tzv. regrow, kdy postavíte do vody vršek zeleniny se srdíčkem a listy a necháte ho znova obrazit. Skvěle to funguje s celerem, petrželí, cibulí… A nové listy nebo výhony můžete odříznout a použít jako zeleň do polévky, jako ozdobu pomazánek nebo trochu čerstvých vitamínů jen tak na chleba.

Vývar pod maso

Jestli jste zvyklí používat zeleninu z farmářských zdrojů, často ani není potřeba ji před použitím loupat, stačí ji jen pořádně vydrbat kartáčkem. Někdo ale pro svůj dobrý pocit potřebuje mít v polévce vše oloupané. Ze slupek pak klidně můžete vyrobit zeleninový vývar do zásoby a využívat ho k podlévání masa nebo vaření rýže. Chuťově to pokrm posune zase o kousek dál.

Vyrobte si vynikající pesto

Jako první letí do koše obvykle zeleninová nať. Přitom z natě mrkve, celeru nebo petržele jde vyrobit naprosto luxusní pesto. Stačí dát zeleň do mixéru, přisypat trochu slunečnicových semínek, nakrájený stroužek česneku, špetku soli a zalít olivovým olejem. Hladkou směs uchovávejte v uzavřené sklenici zalitou až po okraj olivovým olejem a používejte třeba na brambory, přímo na chléb místo másla nebo jako dochucovadlo polévek.

Výživný doping pro rostliny

Slupkami a odřezky zeleniny můžete krmit všechny druhy kompostérů, rovnou je sypat na záhon jako mulč, který se do jara promění v kompost, a nebo z nich vyrobit bokashi čaj, jenž je perfektním a účinným životabudičem pro pokojovky i mladé sazeničky.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, newstoday.com

Další články z této rubriky

Jak na stravování ve vyšším věkugutentor-overlay

Jak na stravování ve vyšším věku

Možná zjistíte, že potraviny, které pro vás byly na jídelníčku kdysi velkým potěšením, vám nyní působí potíže. Co to znamená?…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*