Madeline Martinová: Špionka v knihovně

Madeline Martinová: Špionka v knihovně
Foto: Pixabay

Autorka mezinárodně úspěšných historických románů se tentokrát snaží připomenout hrůzy druhé světové války. Zároveň však vypráví o síle slov a naději. Dvě ženy, dva světy, a přesto se jim podařilo spojit se v boji proti nacismu.

Madeline Martinová: Špionka v knihovně
Foto: nakladatelství Cosmopolis

Ava je přes všechny události, které ji potkaly a které se dějí nyní ve světě, vlastně šťastnou dívkou. Podařilo se jí po studiích získat vysněnou práci v Knihovně Kongresu. Užívá si svá každodenní setkávání s knihami, tichými společníky a průvodci historií.

Jediné trápení má s bratrem, který odešel ze studií, aby se zapojil do bojů proti Hitlerovi. Chybí jí velmi. Je jediným příbuzným a blízkým člověkem. Když jí přijde nečekaná nabídka od americké armády, cítí i kvůli bratrovi povinnost nabídku přijmout. Je poslána do Portugalska, kde má být sice opět knihovnicí, ale také špionkou, která bude umět zpracovávat tajné zprávy z okupovaných území.

Heléne je sekretářka v obsazené Francii, kterou pobuřuje servilnost některých spoluobčanů vůči Němcům. Od jejího otevřeného odporu ji odrazuje její milovaný manžel, se kterým odešla z okupované Paříže do Lyonu. Pak ale je zatčen, Heléne hledá, jak manželovi pomoci, a přitom zjišťuje, že byl aktivní odpůrce nacistů.

Z Heléne se stane Elaine, která se zapojí s manželovými kamarády do hnutí odporu. V tiskárně tisknou listy o pravdě v okupované Francii a protože obsazený je už i Lyon, jejich práce je den ode dne nebezpečnější. Ač je sama ve stálém ohrožení, nezůstává stranou, když se v „její“ tiskárně objeví mladá židovská matka s malým synkem. Utíkají před zatčením a Elaine se rozhodne udělat cokoli, aby je zachránila. Do novin, které pašují mimo Francii, zašifruje prosbu o pomoc a pak jen doufá, že šifru někdo přečte a pomůže.

Jsem velmi ráda za tuto knihu, která nám připomíná, jak strašná je válka a kolik lidí stála zdraví, rodinu nebo život. Kniha v příbězích dvou žen však také ukazuje naději a sílu člověčenství.

Zdroje: redakce – Zdena Mášová (autorské dílo), cosmopolis.cz

Další články z této rubriky

Život začíná po přechodugutentor-overlay

Život začíná po přechodu

Populární spisovatelka Marcela Mlynářová vydala dvacet jedna zábavných knížek o tom, jak se dají životní starosti zvládat.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*