Lisa-Maria Trauerová: Vyvýšené záhony na balkoně

Lisa-Maria Trauerová: Vyvýšené záhony na balkoně
Foto: Freepik

Vídeňská fotografka Lisa-Maria Trauerová vyniká nejen ve svém oboru, ale také jako nadšená propagátorka vyvýšených záhonů, v nichž lze i na malém prostoru balkonu pěstovat a sklízet bohatou úrodu zeleniny, ovoce a bylinek.

Lisa-Maria Trauerová: Vyvýšené záhony na balkoně
Foto: se souhlasem nakladatelství Kazda

Nádherná kniha s množstvím fotografií a barevných kreseb uchvátí každého milovníka zeleně, který se rozhodne ji pěstovat na balkonu nebo lodžii. Autorka inspiruje, jak lze ideálně skloubit krásu s užitkem. Na balkonu svého bytu v centru Vídně pěstuje na ploše 10 m2 padesát druhů bylinek, zeleniny, ovocných stromů a keřů. Od dětství byla zvyklá starat se o užitnou zahradu a to se jí daří i v možnostech prostorem omezených. Díky rozličným nádobám a především vyvýšeným záhonům, jejichž jednoduchý návod na zhotovení uvádí v knize, se její balkon stal příjemnou oázou zeleně a osvěžujícím místem k odpočinku. Přitom přináší užitek v podobě chutných plodů i voňavých bylinek a funguje také jako přírodní klimatizace.

Rady Lisy-Marie Traunerové přijdou vhod začátečníkům i pokročilým, pro něž může být zahradničení na balkoně novou výzvou. Začíná doporučením vhodného výběru nádob a typů vyvýšených záhonů, opěrných tyčí, zeminy a substrátu i výběru vhodných rostlin v ideálních kombinacích. Praktické informace se týkají výsevu sazeniček, jejich přesazování, až po množení a dělení odnoží či výhonků.

V části věnované vzorovým záhonům zaujmou promyšlené návrhy ideálních kombinací smíšených kultur, jako třeba „tři sestry“ – kukuřice, fazol a cuketa, anebo „sluneční kvarteto“ – slunečnice, mexická mini okurka, kopr a listové saláty, ale i další, na nichž poznáme výhody takového prospěšného partnerství. Autorka poradí s výběrem rostlin pro místa zalitá sluncem, jako je například sestava „Bella Italia“ s rajčaty, bazalkou a lichořeřišnicí. V polostínu zase dobře poroste „kořenový kartel“ – pórek, mrkev, kopr, nebo také „letní osvěžení“ – cukety, mangold, jahodník, zatímco stín uvítá kombinace hrách, špenát a rukola či v případě koření – kopr, pažitka, petržel a libeček. Pro hmyzí bistro je lákavá voňavá nabídka s tymiánem, měsíčkem, heřmánkem a lichořeřišnicí.

Patříte-li k těm, kteří chtějí bez větší námahy brzy sklízet, oceníte zdánlivě protikladnou skladbu jahodníku a česneku, který sladké plody chrání proti bakteriím a plísním, ale i další zajímavé varianty. Jaké rostliny jsou vhodné pro váš balkon, se dozvíte v další části, kde jsou uvedeny konkrétní druhy milující slunce, polostín, nebo stín. Nechybí rady vhodné péče včetně zálivky, hnojení a mulčování, i jak postupovat proti škůdcům a chorobám rostlin. Text doprovází 152 krásných barevných fotografií a 30 barevných ilustrací. Závěr patří důležitým internetovým odkazům a jmennému rejstříku.

Praktická přehledná příručka je vítaným průvodcem při pěstování zeleniny, ovoce i bylinek na balkonu.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, kazda.cz

Další články z této rubriky

Raynor Winnová: Po stezkáchgutentor-overlay

Raynor Winnová: Po stezkách

Britská spisovatelka Raynor Winnová (nar. 1962) popisuje ve svých knihách, jež vzbudily velký ohlas, pěší putování s manželem po dálkových…
Larry McMurtry: Osamělá holubicegutentor-overlay

Larry McMurtry: Osamělá holubice

Velice tvůrčí a úspěšný americký spisovatel Larry McMurtry (1936–2021) napsal dvacet devět románů, více než třicet scénářů, tři memoáry a…
Cesty za oceángutentor-overlay

Cesty za oceán

Cestovat do daleké Latinské Ameriky je náročné dobrodružství. Dvojnásob náročné, když chcete jet s celou rodinou.
Hanya Yanagihara: Do rájegutentor-overlay

Hanya Yanagihara: Do ráje

Hanya Yanagihara se narodila roku 1974 v Los Angeles, později vyrůstala na Havaji, odkud pocházejí její rodiče. Je úspěšnou novinářkou…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*