Lisa-Maria Trauerová: Vyvýšené záhony na balkoně

Lisa-Maria Trauerová: Vyvýšené záhony na balkoně
Foto: Freepik

Vídeňská fotografka Lisa-Maria Trauerová vyniká nejen ve svém oboru, ale také jako nadšená propagátorka vyvýšených záhonů, v nichž lze i na malém prostoru balkonu pěstovat a sklízet bohatou úrodu zeleniny, ovoce a bylinek.

Lisa-Maria Trauerová: Vyvýšené záhony na balkoně
Foto: se souhlasem nakladatelství Kazda

Nádherná kniha s množstvím fotografií a barevných kreseb uchvátí každého milovníka zeleně, který se rozhodne ji pěstovat na balkonu nebo lodžii. Autorka inspiruje, jak lze ideálně skloubit krásu s užitkem. Na balkonu svého bytu v centru Vídně pěstuje na ploše 10 m2 padesát druhů bylinek, zeleniny, ovocných stromů a keřů. Od dětství byla zvyklá starat se o užitnou zahradu a to se jí daří i v možnostech prostorem omezených. Díky rozličným nádobám a především vyvýšeným záhonům, jejichž jednoduchý návod na zhotovení uvádí v knize, se její balkon stal příjemnou oázou zeleně a osvěžujícím místem k odpočinku. Přitom přináší užitek v podobě chutných plodů i voňavých bylinek a funguje také jako přírodní klimatizace.

Rady Lisy-Marie Traunerové přijdou vhod začátečníkům i pokročilým, pro něž může být zahradničení na balkoně novou výzvou. Začíná doporučením vhodného výběru nádob a typů vyvýšených záhonů, opěrných tyčí, zeminy a substrátu i výběru vhodných rostlin v ideálních kombinacích. Praktické informace se týkají výsevu sazeniček, jejich přesazování, až po množení a dělení odnoží či výhonků.

V části věnované vzorovým záhonům zaujmou promyšlené návrhy ideálních kombinací smíšených kultur, jako třeba „tři sestry“ – kukuřice, fazol a cuketa, anebo „sluneční kvarteto“ – slunečnice, mexická mini okurka, kopr a listové saláty, ale i další, na nichž poznáme výhody takového prospěšného partnerství. Autorka poradí s výběrem rostlin pro místa zalitá sluncem, jako je například sestava „Bella Italia“ s rajčaty, bazalkou a lichořeřišnicí. V polostínu zase dobře poroste „kořenový kartel“ – pórek, mrkev, kopr, nebo také „letní osvěžení“ – cukety, mangold, jahodník, zatímco stín uvítá kombinace hrách, špenát a rukola či v případě koření – kopr, pažitka, petržel a libeček. Pro hmyzí bistro je lákavá voňavá nabídka s tymiánem, měsíčkem, heřmánkem a lichořeřišnicí.

Patříte-li k těm, kteří chtějí bez větší námahy brzy sklízet, oceníte zdánlivě protikladnou skladbu jahodníku a česneku, který sladké plody chrání proti bakteriím a plísním, ale i další zajímavé varianty. Jaké rostliny jsou vhodné pro váš balkon, se dozvíte v další části, kde jsou uvedeny konkrétní druhy milující slunce, polostín, nebo stín. Nechybí rady vhodné péče včetně zálivky, hnojení a mulčování, i jak postupovat proti škůdcům a chorobám rostlin. Text doprovází 152 krásných barevných fotografií a 30 barevných ilustrací. Závěr patří důležitým internetovým odkazům a jmennému rejstříku.

Praktická přehledná příručka je vítaným průvodcem při pěstování zeleniny, ovoce i bylinek na balkonu.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, kazda.cz

Další články z této rubriky

Holger Haag: Stromygutentor-overlay

Holger Haag: Stromy

Německý biolog Holger Haag je autorem mnoha odborných i populárně naučných publikací i knížek pro děti. Tento praktický kapesní atlas…
John Strelecky: Kavárna na konci světagutentor-overlay

John Strelecky: Kavárna na konci světa

Motivační bestseller spisovatele Johna Streleckého (nar. 1969) si přečetly ve čtyřiceti třech jazycích více než čtyři milióny čtenářů.
Hazel Prior: Volání tučňákůgutentor-overlay

Hazel Prior: Volání tučňáků

Oceňovaná harfenistka Hazel Prior z Oxfordu je úspěšná také v psaní poezie a knih pro děti i dospělé. Její román…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*