Komplexní průvodce bojem proti lupům – příčiny, řešení a prevence

Komplexní průvodce bojem proti lupům
Foto: Freepik

Zjistěte, jak správnou výživou a vhodnou péčí o vlasy můžete předcházet a léčit nepříjemné lupy.

Lupy, běžný problém postihující až desetinu mužů a žen, se mohou objevovat jako suchý bílý poprašek, nebo mastná ložiska na kůži. Mezi příčiny patří nevhodná vlasová kosmetika, nedostatek vitamínů, ale i závažnější onemocnění jako seborea, ekzémy, lupénka nebo plísně. Výskyt lupů se může zvýšit zvláště v zimě a na jaře.

K účinnému boji s lupy je doporučeno používat speciálně vyvinutou vlasovou kosmetiku. Tato kosmetika často cílí na zmírnění zánětů, boj proti bakteriím a tvorbu plísní. Lidové rady někdy nabízejí šampony domácí výroby, například směs vody a octa, která může pomoci zmírnit svědění a redukovat lupy.

Pro účinnou péči proti lupům je důležité volit nedráždivou kosmetiku a šetrné vlasové pomůcky. Pro suché lupy se doporučují produkty určené pro citlivou pokožku, zatímco u mastných lupů jsou vhodnější přípravky obsahující ureu nebo kyselinu salicylovou. Dále je vhodné omezit příliš mastné, tučné, slané a sladké pokrmy a dbát na příjem selenu, zinku a vitamínů skupiny B.

Přírodní ingredience, jako je citronová tráva, himálajská sůl, juka, kiwi, levandulový olej, matcha, olej z verbeny, oves, rozmarýn, uhlí, vinný ocet, vrbová kůra a zinek, jsou často využívány v kosmetice proti lupům. Značky jako Head & Shoulders nebo Alpecin jsou známé pro své účinné přípravky proti lupům, které nejenže lupy odstraňují, ale zároveň zabraňují jejich dalšímu výskytu a zanechávají vlasy hebké a zářivé.

Kromě těchto kosmetických řešení je také důležité vést zdravý životní styl. Správná strava bohatá na zinek, B vitamíny a určité druhy tuků může pomoci předcházet výskytu lupů. Také správná péče o vlasy a pokožku hlavy, včetně omezení používání stylingových produktů, může ke snížení výskytu lupů​​​​ přispět.

Známým spouštěčem tvorby lupů nebo zhoršujícím faktorem stávajících příznaků je také stres. Naučení se efektivně jej zvládat může mít pozitivní vliv na celkové zdraví vlasů a pokožky hlavy.

Dalším podstatným krokem je rozvoj vhodné péče o vlasy a pokožku hlavy, která odpovídá vašim potřebám. Pokud máte mastnou pokožku hlavy, denní šamponování může pomoci předcházet lupům. Jemná masáž pokožky hlavy pomáhá uvolnit šupiny lupů a po umytí je důležité vlasy důkladně opláchnout. Pro ty, kteří mají vlasy suché a pokožku hlavy citlivou, je doporučeno mýt vlasy méně často a používat kondicionér na pokožku hlavy i mezi mytím.

Někteří odborníci doporučují trávit čas na slunci, protože to může pomoci k redukci lupů. Nicméně vzhledem k riziku poškození kůže a vzniku kožní rakoviny se dlouhodobé opalování nedoporučuje. Vhodné je krátkodobé pobývání venku s ochranným krémem na obličej a tělo.

Alternativní léčba lupů může zahrnovat použití oleje z čajovníku, který je obsažen v některých šamponech. Tento olej pochází z listů australského čajovníku (Melaleuca alternifolia) a byl po staletí využíván jako antiseptikum, antibiotikum a antifungální činidlo. Nicméně jeho účinnost v léčbě lupů není jednoznačně prokázána, u některých lidí může dokonce způsobovat alergické reakce​​​​.

Pamatujte, že v případě, pokud příznaky lupů přetrvávají i po použití běžných metod, je důležité vyhledat pro další vyšetření odbornou lékařskou pomoc, která vám pomůže zajistit specifický léčebný plán.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, thirdage.com

Další články z této rubriky

Vypěstujte si malého zahradníkagutentor-overlay

Vypěstujte si malého zahradníka

Po pauze trvající několik desítek let objevuje mladá generace kouzlo zahradničení. A tak se ve městech budují komunitní zahrady, balkóny…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*