Kolektiv autorů: Povídky, které pomáhají

Kolektiv autorů: Povídky, které pomáhají
Foto: Pixabay

Rčení, že kniha je nejlepší přítel člověka, platí v tomto případě dvakrát – pro čtivý obsah a prospěšný záměr, podpořený známými autory, kteří přispěli svými originálními povídkami.

Kolektiv autorů: Povídky, které pomáhají
Foto: se souhlasem nakladatelství Euromedia Group

Iniciátorem dobré myšlenky je Daniel Fiala, zakladatel a provozovatel DatabazeKnih.cz, největšího knižního webu u nás a na Slovensku. Oslovil třináct zajímavých osobností různých profesí, aby napsali povídku na libovolné téma.

Sára Saudková, fotografka a spisovatelka, vypráví o vznešeném dubu, vzpomínajícím na osudy lidí, kteří k němu chodili pro objetí. Michal Viewegh v Lockdownu nechává hlavního hrdinu poznat nepříjemnou pravdu, Iva Pekárková odkrývá život kadeřnice v příběhu nazvaném Nebe modré (skoro) jako vlasy. Držitelka Ceny Jiřího Ortena a ceny Magnesia Litera, spisovatelka Petra Soukupová, zaujme výpovědí mladé maminky, kterou z denního stereotypu starostí o domácnost, manžela a malého syna vytrhne kamarádka, s níž by si ráda popovídala u skleničky vína. Nakonec ale vše dopadne docela jinak. V povídce hudebníka a zpěváka Kuby Ryby s exotickým názvem Rantari přiměje nespokojeného pisálka v místních novinách nečekaná příhoda k radikální změně života. Nepředvídanou pointu připravil čtenářům také Miloš Čermák, novinář, komentátor a stand-up komik, v příspěvku Byli jste skvělé publikum!

Bravurně a s hlubokým porozuměním je napsaná povídka Jany Pavlouškové Píp Vánoce, s níž uspěla v literární soutěži. Proplétají se v ní zážitky několika lidí včetně pokladní ze supermarketu, unavené náporem práce i věčným hraním vánočních koled. S další slibnou spisovatelkou Markétou Rejzkovou se seznámíme v jejím Posledním dni na Zemi.

Václav Láska, bývalý policejní vyšetřovatel a senátor, oživuje případ trestného činu někdejšího kolegy a zároveň ho svérázným způsobem řeší. Také spisovatelka a novinářka Barbara Nesvadbová využívá námět zločinu. Michaela Klevisová, oceněná za nejlepší detektivní knihy roku, se v příspěvku Na hraně slunce a stínu vrací do doby násilné kolektivizace.

Povídky nepostrádají vnímavý cit pro psychologii, stupňované napětí i nepředvídatelná vyústění. Okamžitě vtáhnou do děje a čtou se jedním dechem. Výtěžek z prodeje dobročinného sborníku podpoří českou nezávislou organizaci Prales dětem, věnující se ochraně přírody a volně žijících ohrožených druhů zvířat. Koupí knihy čtenář obohatí sám sebe skvělou četbou a zároveň pomůže prospěšné věci.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, euromedia.cz

Další články z této rubriky

Teddy Keen: Cesta k poslední řecegutentor-overlay

Teddy Keen: Cesta k poslední řece

Nevšední, bohatě ilustrovaná kniha, plná strhujících zážitků z napínavé výpravy do Amazonie, nadchne čtenáře od deseti do devadesáti devíti let…
Jíme zdravě o Vánocíchgutentor-overlay

Jíme zdravě o Vánocích

Zkuste o letošních vánočních svátcích skvělé a zdravé tradiční recepty, které budou chutnat všem u slavnostního stolu. Výborná kuchařka určená…
Joscha Grolms: Stopy evropských zvířatgutentor-overlay

Joscha Grolms: Stopy evropských zvířat

Unikátní kniha německého profesionálního stopaře Joschy Grolmse nadchne milovníky přírody a zvířat, jež v ní volně žijí. Zvídavým čtenářům nabízí…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*