Kočičí slovník

Kočičí slovník
Foto: Pixabay

Ilustrovaný průvodce jazykem vaší kočky

Kočičí slovník je jednou z mála populárních knih, která poučuje stručně, výstižně, laskavě, s humorem a navíc i trefnými kresbami. Autorka na nich znázorňuje kočičí chování a vysvětluje, jak mu správně porozumět. I majitele chlupatých krásek, kteří věří, že svou kočičí kamarádku naprosto a ve všem chápou, může v ledasčem překvapit.

Kočičí slovník
Foto: se svolením nakladatelství Euromedia Group, a. s.

Lili Chin (nar. 1971 v Malajsii) emigrovala ve dvanácti letech do Austrálie, kde se po dokončení studia úspěšně věnovala filmové animaci. Poté, co adoptovala pejska, začala kreslit psy a později také kočky (maluje rovněž želvy, prasata a ptáky) s takovým nadšením, že jí to změnilo život i kariéru. Začala se mnohem více zajímat o život a chování psů i koček, aby co nejlépe porozuměla jejich povaze a komunikaci. S ohledem na vlastní a zejména vědecké poznatky a zkušenosti odborníků z veterinárních klinik o tom napsala a zábavnými ilustracemi obohatila dvě knížky. U čtenářů se jim dostalo nadšeného přijetí.

Chcete-li zjistit, zda své kočce opravdu rozumíte, tato milá knížka vám v tom pomůže. Kočky se sice řadí k predátorům-individualistům, jsou ale zároveň sociálně flexibilní stvoření, která přilnou ke svému člověku. Pocity, náklonnost, důvěru, stejně jako potřebu být o samotě dávají najevo vlastními způsoby, jež se mohou jevit zcela jinak, než jsme zvyklí třeba u psů. Je dobré si všímat řeči těla, zaměřit se na kontext a přijmout, že každá kočka je osobnost. Její chování ovlivňuje nejenom věk a zdravotní stav, ale také plemeno, genetika, pohlaví a dosavadní zkušenost.

Lili Chin vysvětluje, jak kočka využívá smysly. Například čichem rozeznává pachy jiných koček nebo členů rodiny a své teritorium neustále obnovuje značkováním. Doma hlavu otírá o dveře či nábytek, na škrabadle zanechává pachové stopy tlapek, aby každý věděl, že tady bydlí a to místo má ráda. Pokud jde o vůně kočce libé, vítězí šanta a kozlík lékařský, v nichž se vzrušeně válí a přivádí ji do extáze.

Také sluch hraje v životě koček velkou roli. Věděli jste, že pohyb každého kočičího ucha obstarává třicet svalů a působí jako radar, i když odpočívá? Autorka na názorných kresbách ukazuje rozličné polohy uší, které vyjadřují pohodu a spokojenost, pozornost anebo výstrahu, případně „nic moc“. Mnohé prozradí také pohyby ocasu, jimiž kočka dává najevo, jak se cítí – zda je nevyrovnaná, vyděšená, zmatená, frustrovaná, je v pasti, zaujímá obranný postoj či že „věci nejsou v pořádku“.

Podle nastražených fousů lze zase usuzovat, zda je kočka nadšená, zvědavá, nejistá nebo je toho na ni příliš, když ji třeba nevhodně nebo dlouho hladíme. Pokud spolu žije více koček, je dobré rozeznat, zda jejich vzájemné honění a škádlení je jen hra, a kdy už to začíná být vážné. Autorka prozrazuje, proč kočku občas chytá amok a lítá jako šílená. Užitečné jsou ukázky, co vyjadřuje pohledem, jak naznačuje stres a úzkost, nebo naopak uvolněnost. Dozvíte se také, co vám říká dotyky tělem a čenichem, mňoukáním, a mnoho dalších zajímavých informací.

Díky hravému vizuálnímu průvodci světem koček porozumíte jejich citům, projevům a komunikaci od mrknutí očima až po cukání ocasem i tomu, co si doopravdy myslí – a to i o vás samotných. Poznáte, jaký má kočka charakter, její nespoutanou duši, hrdost, samostatnost, důstojnost a láskyplné city. Praktický kočičí slovník může podmanit rovněž čtenáře, kteří si chování kočky vysvětlují mylně a ocení, když jim dá najevo: „Jsi můj přítel“.

Lili Chin žije se dvěma zachráněnými kočkami Mambem a Shimmy, jimž knížku připisuje.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), euromedia.cz

Další články z této rubriky

Půlstoletí s Cimrmanemgutentor-overlay

Půlstoletí s Cimrmanem

Proslulé divadlo Járy Cimrmana milují generace diváků. U příležitosti svého padesátiletého výročí se představuje i ze strany za oponou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*