Katrin Wiehle: Můj malý les

Můj malý les
Foto: Pixabay

Mezinárodně proslulá ilustrátorka Katrin Wiehle (nar. 1982) vyrůstala na statku v německé vesničce, obklopená milovanými zvířaty, k nimž má blízko i v novém bydlišti v Atlantě ve státě Georgia, kde žije s rodinou a dvěma kočkami.

Katrin Wiehle: Můj malý les
Foto: Se souhlasem nakladatelství Grada – Alferia

Katrin Wiehle, známá laskavostí, kreativitou i organizačními schopnostmi, tvoří knihy „pro děti i další lidi“. Napsala a krásnými ilustracemi jich ozdobila již sedmnáct. Hned první titul Profesor Pfeffer byl oceněn jako jedna z nejkrásnějších knih v roce 2010 nadací Stiftung Buchkunst a získal juniorskou cenu Akademie dětské literatury v Německu. Vyznamenání se dostalo i knížce Můj malý les (Mein kleiner Wald), oceněné Stiftung Buchkunst jako nejkrásnější německá kniha roku 2013.

Katrin ráda kreslí motivy, které důvěrná zná. Jsou jimi zvířata, stromy, příroda a věci inspirované lidovým uměním, jimž dodává symetrický vzhled a uspořádání. Takový je i její malý les, výjimečný tím, že jako stoprocentně přírodní kniha je vytištěn na recyklovaném papíře ekologickými barvami. I proto ji uvítají rodiče a prarodiče se zájmem o udržitelnost a ekologii.

Co v ní Katrin dětem sděluje? Volný děj se soustřeďuje na tři průvodce, zvídavou lišku, čipernou veverku a rozvážného jezevce, kteří zvou děti od dvou let na procházku svým lesním domovem. V jeho tišině a na prosluněných pasekách si lze pochutnat na dobrotách, které zde rostou. Společně nacházejí další plody a houby, ale také nové přátele, přebývající na zemi, pod ní nebo v korunách stromů. Děti postupně poznávají zvířata, stromy a rostliny, zachycené zjednodušenými liniemi kreseb v přírodních zemitých barvách.

Knížka je mimořádná i koncepcí, neboť v ní ilustrace nejsou doplňkem textu, ale naopak úsporný text dává vyniknout půvabným kresbám, navozujícím atmosféru lesa a pospolitost vzájemného soužití jejich obyvatel. Tím zároveň poskytuje široký prostor představivosti i osobnímu přístupu k mnoha možným příběhům a jejich poutavému vyprávění.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, Grada.cz   

 

Další články z této rubriky

Jacob Drachenberg: Stres jako příležitostgutentor-overlay

Jacob Drachenberg: Stres jako příležitost

Německý psycholog Jacob Drachenberg (nar. 1989), kdysi úspěšný reprezentant vodního póla, z vlastní zkušenosti poznal, jak ho stres dokázal vybičovat…
Honza Vedral: Katherinegutentor-overlay

Honza Vedral: Katherine

Miro Žbirka očima holky z jeho nejznámější písničky, která se pro něj stala osudovou láskou a partnerkou v osobním i…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*