Kateřina Audová: Mezi kořeny

Kateřina Audová: Mezi kořeny
Foto: Pixabay

Na první pohled zaujme nevšední kniha představující diplomovou práci Kateřiny Audové, zpracovaná pod vedením akademické malířky Renáty Fučíkové. Autorčin text, ilustrace i grafické ztvárnění se propojují obdivuhodným způsobem v originální didaktické dílo.

Kateřina Audová: Mezi kořeny
Foto: se svolením nakladatelství Kazda

Rozsahem nevelká publikace uchvátí svým obsahem. Úsporné texty, vstupující do nádherných ilustrací, jsou srozumitelné, výstižné a zároveň obohacené o poetický pohled na divy přírody.

Autorka předává přitažlivou formou informace o vztazích půdy s živými organismy, o vzájemné symbióze i návaznosti procesů nezbytných pro tento živoucí orgán naší Země.

S úžasem sledujeme chvíli, kdy se dubový klíček tenkým kořínkem uchycuje v půdě a co se přitom děje s ním a okolním myceliem, pronikajícím do jeho buněk jako užitečná vazba. Věrné zobrazení usnadňuje pochopení složitého propojení mezi houbami, rostlinami i stromy, díky němuž vzniká pevný ekosystém.

Aniž bychom museli pátrat v zemi a dívat se do mikroskopu, poznáme, jak čilý je v ní život, vytvářený nepatrnými mikroorganismy – bakteriemi, viry, řasami a sinicemi a také například nálevníky či rozsívkami, odolnými želvuškami nebo prvoky. Jako z fantastického světa se jeví, čím a jak se živí vířníci, obyvatelé půdních pórů naplněných vodou, stejně jako život hlístic, chvostoskoků, čmelíkovců, roztočů, do klubíčka svinutých svinulí, plžů, brouků a dalších nenápadných obyvatel, pohybujících se v půdě i na jejím povrchu.

Na zásadní otázky ohledně fungování půdních procesů, zajišťujících důmyslnými způsoby životodárné procesy ekosystémů, na nichž závisí život na naší planetě, odpovídá autorka ve své nádherné knize. Věnovala ji zahrádkářům, zemědělcům, lesníkům a všem, kteří s úctou a vděčností pečují o půdu. Přínos a radost z ní budou mít i všichni, kdo se s láskou zajímají o přírodu.

„S půdou se dá spojit kdekoli, vytváří celé naše životní prostředí. Stačí jen sklonit se s úctou k zemi, promnout ji mezi prsty, přivonět, pohladit ji. Tančit na louce a cítit pevnost i lehkost, kterou země nabízí… S obdivem kráčet krajinou a pozorovat svět, který z půdy vzešel. A my jsme jeho součástí,“ vyznává Kateřina Audová.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), kazda.cz

Další články z této rubriky

Raynor Winnová: Po stezkáchgutentor-overlay

Raynor Winnová: Po stezkách

Britská spisovatelka Raynor Winnová (nar. 1962) popisuje ve svých knihách, jež vzbudily velký ohlas, pěší putování s manželem po dálkových…
Larry McMurtry: Osamělá holubicegutentor-overlay

Larry McMurtry: Osamělá holubice

Velice tvůrčí a úspěšný americký spisovatel Larry McMurtry (1936–2021) napsal dvacet devět románů, více než třicet scénářů, tři memoáry a…
Cesty za oceángutentor-overlay

Cesty za oceán

Cestovat do daleké Latinské Ameriky je náročné dobrodružství. Dvojnásob náročné, když chcete jet s celou rodinou.
Hanya Yanagihara: Do rájegutentor-overlay

Hanya Yanagihara: Do ráje

Hanya Yanagihara se narodila roku 1974 v Los Angeles, později vyrůstala na Havaji, odkud pocházejí její rodiče. Je úspěšnou novinářkou…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*