Kateřina Audová: Mezi kořeny

Kateřina Audová: Mezi kořeny
Foto: Pixabay

Na první pohled zaujme nevšední kniha představující diplomovou práci Kateřiny Audové, zpracovaná pod vedením akademické malířky Renáty Fučíkové. Autorčin text, ilustrace i grafické ztvárnění se propojují obdivuhodným způsobem v originální didaktické dílo.

Kateřina Audová: Mezi kořeny
Foto: se svolením nakladatelství Kazda

Rozsahem nevelká publikace uchvátí svým obsahem. Úsporné texty, vstupující do nádherných ilustrací, jsou srozumitelné, výstižné a zároveň obohacené o poetický pohled na divy přírody.

Autorka předává přitažlivou formou informace o vztazích půdy s živými organismy, o vzájemné symbióze i návaznosti procesů nezbytných pro tento živoucí orgán naší Země.

S úžasem sledujeme chvíli, kdy se dubový klíček tenkým kořínkem uchycuje v půdě a co se přitom děje s ním a okolním myceliem, pronikajícím do jeho buněk jako užitečná vazba. Věrné zobrazení usnadňuje pochopení složitého propojení mezi houbami, rostlinami i stromy, díky němuž vzniká pevný ekosystém.

Aniž bychom museli pátrat v zemi a dívat se do mikroskopu, poznáme, jak čilý je v ní život, vytvářený nepatrnými mikroorganismy – bakteriemi, viry, řasami a sinicemi a také například nálevníky či rozsívkami, odolnými želvuškami nebo prvoky. Jako z fantastického světa se jeví, čím a jak se živí vířníci, obyvatelé půdních pórů naplněných vodou, stejně jako život hlístic, chvostoskoků, čmelíkovců, roztočů, do klubíčka svinutých svinulí, plžů, brouků a dalších nenápadných obyvatel, pohybujících se v půdě i na jejím povrchu.

Na zásadní otázky ohledně fungování půdních procesů, zajišťujících důmyslnými způsoby životodárné procesy ekosystémů, na nichž závisí život na naší planetě, odpovídá autorka ve své nádherné knize. Věnovala ji zahrádkářům, zemědělcům, lesníkům a všem, kteří s úctou a vděčností pečují o půdu. Přínos a radost z ní budou mít i všichni, kdo se s láskou zajímají o přírodu.

„S půdou se dá spojit kdekoli, vytváří celé naše životní prostředí. Stačí jen sklonit se s úctou k zemi, promnout ji mezi prsty, přivonět, pohladit ji. Tančit na louce a cítit pevnost i lehkost, kterou země nabízí… S obdivem kráčet krajinou a pozorovat svět, který z půdy vzešel. A my jsme jeho součástí,“ vyznává Kateřina Audová.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), kazda.cz

Další články z této rubriky

Život začíná po přechodugutentor-overlay

Život začíná po přechodu

Populární spisovatelka Marcela Mlynářová vydala dvacet jedna zábavných knížek o tom, jak se dají životní starosti zvládat.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*