John Strelecky: Kavárna na konci světa

John Strelecky: Kavárna na konci světa
Foto: Freepik

Příběh o smyslu života

Motivační bestseller spisovatele Johna Streleckého (nar. 1969) si přečetly ve čtyřiceti třech jazycích více než čtyři milióny čtenářů. Autor se v ní dělí o zkušenost, kterou zažil, když mu bylo třicet let, a jež významně ovlivnila jeho další život.

John Strelecky: Kavárna na konci světa
Foto: se souhlasem nakladatelství Kazda

Mladý ambiciózní reklamní manažer John se vydává na vysněnou dovolenou, aby unikl ze stresu pracovního kolotoče. Cestou se dostane do stojící kolony aut. Nechce v ní čekat další hodiny, a tak se rozhodne vyjet na nejbližší odbočku novým směrem, aniž by přesně věděl, kam vlastně jede. Cesta ubíhá jako ve snách, až ho k večeru zavede na pustinu, kde objeví osamělou budovu s neonovým nápisem „Kavárna otázek“.

Vejde dovnitř. Je tam vše nové a působí na něj zvláštním dojmem. Hladový a unavený se těší na jídlo a odpočinek. Když dostane jídelní lístek, překvapí jej kromě menu tři otázky: Proč jste tady? Bojíte se smrti? Cítíte se naplněni? „Tohle rozhodně nebyl běžný začátek dovolené. A to jsem ještě netušil, že tenhle večer mě toho čeká ještě daleko víc,“ pomyslel si John.

Seznámí se tu s kuchařem Mikem, servírkou Casey i novou kamarádkou Anne a jejich životními příběhy. Jako by mu četli myšlenky, povídají si s ním o tom, co tři otázky na jídelním lístku přinesly do života jim a jak mohou pomoci i jemu. „Pokud nás něco omezuje, nejsou to problémy s nedostupností potřebných podnětů. Mnohem víc nás brzdí omezení, která si vytváříme sami.“ Proto je důležité být v souladu s tím, co chceme dělat, a neplýtvat energií na spoustu jiných věcí, aby nám život jen neprotekl prsty.

Casey mu vypráví svoji zkušenost s prozřením: „Uvědomila jsem mi, že v mém životě se proti mně jako vlny valí lidé, činnosti a věci, které se snaží upoutat moji pozornost, energii a čas, ale nesouvisejí s mým životním plánem. Začala jsem si mnohem víc vybírat, do čeho vložím svou energii.“ John díky novým přátelům objevil nový pohled na život, jenž mu pomohl odpovědět také na některé dosud nezodpovězené otázky.

Kniha se pojetím podobá titulům Alchymista autora Paula Coelha či Rackovi od Jonathana Livingstona. Osloví jak ty, kteří je již četli, tak čtenáře, kteří se k podobně inspirativním knihám dostávají poprvé.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), knihykazda.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*