Jak vyhnat ze zahrady slimáky

Slimák na listu.
Foto: Pixabay.

Letos to vypadá, že se slimáky se roztrhl pytel. Nahrává jim relativně chladné a vlhké počasí, ve kterém se množí jedna radost. Jenže zahradníkům při pohledu na zpustošenou úrodu často tuhne úsměv na rtech.

Nastražte jim překážky

Není to stoprocentní, ale proč přístup slimákům na vaše záhony trochu neztížit. Trochu je odradí nadrcené vaječné skořápky rozsypané po záhonech, lógr nebo měděné límce kolem rostlin. Tohle všechno jim trochu ztíží pohyb po záhoncích a raději se vydají jinam.

Vysaďte přírodní odpuzovače

Aromatické byliny slimákům moc nejdou pod nos, a když takové rostliny vysadíte kolem záhonků, často tyto nezvané hosty odpudíte. Většinou dobře fungují tymián, řeřicha nebo hořčice. Pozor na aksamitník, ten je naopak láká.

Sbírejte je

Se zapadajícím sluníčkem slimáci vystrkují růžky a vyrážejí na lov. Až se setmí, nasaďte čelovku a vydejte se na lov i vy. Ve světle baterky se škůdci budou lesknout, takže je snadno uvidíte. Jako přírodní pasti poslouží otevřený kompost nebo hromádky plevele vedle záhonů. Obojí slimákům zvláštně voní a láká je ke konzumaci.

Až budete mít nasbíráno, zalijte je vroucí vodou nebo posolte, první varianta je o něco humánnější. Bezbolestné je údajně přestřihnutí slimáků ostrými nůžkami. Pozor – mrtvé slimáky nikdy nedávejte na kompost, jejich parťáci by si na nich přišli smlsnout.

Slimák.
Foto: Freepik. Letos to vypadá, že se slimáky se roztrhl pytel.

Dejte jim pivo

Pivo chutná nejen lidem, ale i slimákům. Když jím z poloviny naplníte sklenici (nebo k tomu určenou pivní past) a tuto částečně zahrabete do země, můžete si být jisti, že do rána nachytáte spoustu rezavých škůdců. Nevýhodou tohoto způsobu boje se slimáky je nutnost téměř denně pasti měnit (plní se rychle), s čímž souvisí spotřeba piva.

Použijte granule

Uznáváme, že jakékoliv granule jsou na pomezí přírodního odstraňování škůdců, ale objevili jsme jedny, které fungují a zároveň nijak nezatěžují přírodu ani neohrožují domácí zvířata. Jedná se o modré granule Ferramol, které fungují na bázi železa. Jsou přírodou odbouratelné, a když je omylem sníte vy nebo vaši mazlíčci, nic se nestane. Slimákům hodně chutnají a umějí s nimi zatočit.

Další články z této rubriky

Letní výsevy – zelenina, kterou můžete sklízet i na podzimgutentor-overlay

Letní výsevy – zelenina, kterou můžete sklízet i na podzim

Měli jste za to, že jediným časem, kdy stojí za to vysévat drobná zeleninová semínka, je jaro? Vyvedeme vás z…
Chřest a můj tatínek Jakub Bezděkgutentor-overlay

Chřest a můj tatínek Jakub Bezděk

Duben a květen jsou měsíce, kdy nejen obchody se zeleninou a supermarkety, ale také různé kulinářské pořady v TV, internetové…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*