Felix Weiß: Zahradní ptáci

Felix Weiß: Zahradní ptáci
Foto: Pixabay

Poznejte snadno 75 druhů

Německý biolog a ornitolog Felix Weiß měl od dětství blízko k přírodě a po studiích zasvětil život jejímu poznávání. Ve svých knihách a atlasech sdílí poutavou formou zajímavé poznatky o rostlinách nebo ptácích.

Felix Weiß: Zahradní ptáci
Foto: se svolením nakladatelství Kazda

V přitažlivě pojatém atlasu Felixe Weiße se představuje sedmdesát pět druhů zahradních ptáků, kteří se běžně vyskytují nejen v Německu, ale také u nás. Vidět je můžeme ve volné přírodě i v zahradě. Ty, co u nás přezimují, lze v zimním období dobře pozorovat zejména v krmítkách, a jen co se oteplí, navracejí se další ptáci z teplých krajin a dávají o sobě vědět čilým zpěvem v korunách stromů, kde si mnozí stavějí hnízdo.

Přehledný atlas umožňuje, abychom se s opeřenými návštěvníky našich zahrad více seznámili a naučili se je poznávat. Každému je věnována stránka s charakteristikou, popisem způsobu lovu, chování, hnízdění, zvyklostí a mnoha zajímavostmi. Všichni jsou barevně vyobrazeni na nádherných realistických obrázcích oceňovaného mnichovského výtvarníka Paschalise Dougalise. Ptačí druhy jsou řazeny do skupin podle příbuznosti. Autor učí rozeznávat jejich hlavní poznávací znaky – velikost a tvar těla, hlavy či zobáku, barvy, vzor a kresby peří a také hlasový projev, jímž označují svoje teritorium a lákají samičky k námluvám.

Felix Weiß rovněž radí, jak zatraktivnit zahradní prostředí, kam budou ptáci rádi přilétat a případně hnízdit. Můžeme jim to usnadnit budkami pro sýkorky, vrabce a další ptačí nájemníky. Čím je možné ptactvo celoročně krmit? I na to zde najdete odpovědi včetně upozornění na nevhodné lojové koule v plastových síťkách, do nichž se mohou ptáci zachytit a zranit se. Dozvíme se i další užitečné informace, jak pečovat o zahradní ptactvo včetně jeho bezpečnosti a ochrany, ale také, která doba je nejvhodnější k jejich sledování a podobně. „K pozorování ptáků potřebujete dalekohled a šikovnou příručku, která vám pomůže poznat, který opeřenec se schovává v živém plotě či ptačí budce, pochutnává si v krmítku nebo cvrliká na střeše domu. S atlasem Zahradní ptáci si pozorování ptactva užijete se vším všudy,“ říká jeho autor.

Závěrem je uvedena doporučená literatura i užitečné odkazy a adresy, nechybní ani rejstřík.

Nádherná knížka v praktickém formátu je vynikajícím pomocníkem k určování zahradního ptactva. Je napsána s odbornou erudicí i láskou a doplněna obdivuhodně realistickými kresbami. Potěší milovníky přírody i amatérské ornitology. Pro české čtenáře ji přeložil Martin Richter.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), kazda.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*