Fall aneb nebojte se bát

Fall aneb nebojte se bát
Foto: Freepik

Svět filmu se rád vrací k zajímavým tématům, v nichž často hraje roli nějaká fobie. Takto zpracovaných snímků bychom našli více než dost, většinou však ona hrůza z čehokoli má působit spíš na diváky – záleží rozhodně na herečkách, jak jsou schopny scénářem předepsané obavy měnící se místy až v hysterii věrohodně prodat.

Becky Connor a Shiloh Hunter jsou dvě mladé kamarádky, které pojí záliba v horolezectví. Při jednom společném výstupu však přijde Becky o manžela Dana a se ztrátou se těžce vyrovnává. Po čase se jí ozve Hunter s plánem „zdolat“ bývalou rozhlasovou vysílací věž. „Podívej, telekomunikační věž B67. Chci na ni vylézt a chci, abys byla se mnou. Jako za starých časů…“  Výzva, jež může pomoci ženě zahnat traumatizující náladu a navíc se naposled symbolicky rozloučit s manželem. Kamarádky, vybavené především zařízením pro přenos jejich akce a minimálními zásobami, štíhlou tyč vysokou 610 metrů opravdu dobudou, ale pak se podle Murphyho zákonů začne všechno kazit. Dlouho nefungující B67 se v neudržovaném stavu pozvolna rozpadá a to zabrání Becky a Shiloh uskutečnit sestup. Jejich útočištěm se stává malá plošinka na vrcholu věže a obě si dokáží rychle spočítat, že čas a okolnosti pracují proti nim. Zásoby docházejí, pokusy o záchranu selhávají a nepomáhají ani všemocné a všeřešící vyspělé technologie. Je otázkou, zda převládne apatie nad odhodláním, bez ohledu na skutečnost, že pokus o záchranu se téměř rovná sebevražedné misi.

Samotné téma není voleno špatně, má i jistou míru originality, ačkoliv jak bylo řečeno v úvodu, podobně laděných filmů (127 hodin, Mělčina, Hadi v letadle), majících jako jednotící prvek nutnost hlavních představitelů bojovat o únik či přežití v omezeném prostoru, není určitě málo. Fall umně kombinuje prvky hypsofobie a kremnofobie a každý, komu se žaludek svírá při pohledu od druhého patra výše, bude na neřešitelnou situaci Becky a Shiloh hledět docela jiným pohledem. Takže právě tato skupina diváků nebude stačit vnímat ubíhající čas a nevšimne si mnoha nedostatků.

Odolnější jedinci budou k provedení přísnější. Především samotná konstrukce je snůškou vážných až zásadních nesmyslů a nemůže obstát – od samotného pojetí věže (rozumu se vymykající poslední stometrový tyčový úsek), přes naprosto nevyhovující lanové uchycení (nezabere ani výmluva, že B67 je dlouhodobě nefunkční, jde o to, že sloup jištěný jen třemi lany ve výšce 500 metrů by už dávno ležel na zemi) až po korozí prožraný komplet. Rozhodně je dobré si připomenout, že ani horolezecké zkušenosti tu nemají zrovna velké uplatnění, daleko lépe by si s danou situací, včetně vybavení i techniky, poradila skupina takzvaných komínářů. Ostatně rozdíl je patrný z úvodní pasáže filmu na kolmé stěně a následných pokusů na vražedné „štangli“. Také snaha využít mobilního telefonu a dronu je hodně řešená podle potřeb tvůrců a je s podivem, že by vystudované sportovkyně nenapadlo mnohem elegantnější a hlavně efektivnější řešení. Těžko říci, zda svým pojetím nezpůsobí Fall i nějakou tu škodu – přístup „selfíčko a storíčko je důležitější než život“ s nevysloveným, ale evidentně se nabízejícím „nic nás nemůže zaskočit“, by mohlo napáchat značnou škodu – známe dost podobných případů, vedoucích k tragickému napodobování. Vůdčí osobností je ve filmu Shiloh, silově i mentálně silnější, ale také ona ztrácí hlavu a nenachází řešení, podle odborníků se přímo nabízející – ač z příběhu několikrát vyplývá, že je zkušenější, některé činnosti vykonává Becky, včetně řízení dronu, ačkoliv jí nepatří a tudíž s jeho ovládáním nemá takové zkušenosti.

Naštěstí můžeme prozradit, že vás filmová B67 nemůže připravit o život, protože v této podobně neexistuje. Je tu sice existující stavba v britském Bedminsteru (čtvrť města Bristol), vybudovaná v roce 1964, ale její výška činí pouhých 115 metrů, což by pro ambiciózní dívky byla hodně malá výzva. Autor scénáře a režisér Scott Mann připouští inspiraci v podobě komunikační KXTV/KOVR Tower ve Walnut Grove, známou jako Sacramento Joint Venture Tower, ovšem pouhý pohled na tuto stavbu usvědčuje tvůrce z jejich technických pochybení.

Fall aneb nebojte se bát
Foto: Pixabay – věž KXTV/KOVR Tower

Jen pro zajímavost – tato stavba, vytvořená v roce 2000, je třetím nejvyšším ukotveným stožárem (výška 625 m) a sedmou nejvyšší stavbou světa. Její filmová kopie působí tendenčně coby objekt nastražený na ty, co se ho pokoušejí zdolat – nelze v této souvislosti nevzpomenout na logiku zcela postrádající umístění obřích větráků v katastrofickém filmu Denní světlo (Daylight, 1996), podle jedné recenze určených jen jako účelová opičí dráha pro Sylvestera Stallona. Nicméně před zeleným plátnem nebo kulisami se výlučně netočilo – původní úmysl vytvořit zmenšený model byl nahrazen uměle sestavěnou částí věže vysoké asi 30 metrů na útesu Shadow Mountain v Mohavské poušti: šikovně volené úhly záběrů kamer vytvářejí patřičnou iluzi a nikdo nepozná, že právě ony tři desítky metrů byly maximální výškou, kam se herci nebo kaskadéři dostali.

Obě hlavní představitelky už známe z jiných filmů, tady se kromě první čtvrtiny vlastně nemají šanci projevit jinak než směsicí beznaděje, odhodlání, zklamání a snahy se vzepřít osudu. Bohužel z toho vychází jen jediný projev, samozřejmě s ohledem na prostředí odůvodnitelný – těch pár rozverných minut při vytváření povinných zdrojů pro sociální sítě a jeden emotivní moment se filmem prakticky jen mihne. S jejich vizáží se neslučovalo více než třicet klasických výroků začínajících na „f“. Když byla distribuční práva poskytnuta společnosti Lionsgate a následovaly dobře přijaté zkušební frekvence, byly v postsynchronech inkriminované části předabovány a digitálně přetvořeny pohyby rtů, aby se dosáhlo přístupnosti PG-13.

Jednoznačným plusem je povedená hudba, impozantní trikové letecké záběry a nepopiratelná atmosféra. Pro akrofobiky bude tento film stejnou výzvou jako pro Becky a Shiloh, i když budou jenom sedět před obrazovkou nebo monitorem. Fall zatím nemá ve výhledu žádná distribuční společnost pro uvedení v našich kinech, proto bude nutné se po něm poohlédnout na internetových streamech.

FALL (USA. 2022)

Scénář a režie: Scott Mann
Kamera: MacGregor
Hudba: Tim Despic
Hrají: Grace Caroline Currey, Virginia Gardner, Jeffrey Dean Morgan, Mason Gooding, Jasper Cole, Darrell Dennis.
Premiéra: 12. 8. 2022 (USA)

Zdroj: redakce – RoBertino (autorské dílo), wikipedie

Další články z této rubriky

Zabijačkové speciality.gutentor-overlay

Na zabíjačkové pochoutky zapomeň

„A tu černou zabíjačkovou polévku a jitrničky mám kde?“ přivítala nás naše babi a s mírně povytaženým obočím přehlédla naši…
Svátky dva v jednomgutentor-overlay

Svátky dva v jednom

To mi bylo dvanáct let a velikonoční víkend jsme tehdy trávili na chatě. Už pár dní bylo nádherné jaro. V…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*