Facebook Messenger a WhatsApp ustupují do pozadí. Co je nahradí? Pojďte vyzkoušet

Mobilní telefon.
Foto: Pixabay.

V poslední době slýcháme, že hlavně kvůli sbírání mnoha osobních informací lidé postupně opouštějí „chatovací“, tj. písemné internetové konverzace služby Facebook Messenger nebo populární WhatsApp. Jaké služby je chtějí nahradit? Kam ti uživatelé vlastně odcházejí?

WhatsApp a Facebook Messenger jsou nejznámější aplikace pro psaní zpráv, a to nejen v České republice, ale celosvětově. Spoustu uživatelů ovšem také pěkně štvou neustálou reklamou a využíváním údajů o svých uživatelích na ještě přesnější cílení reklam.

Tím, že obě aplikace patří jednomu majiteli, dochází zde také k výměně dat mezi nimi. Pokud to tak nechcete, nezbývá než jít jinam. Ale kam? Pojďme se podívat na současné možnosti i překážky. A jednou překážkou můžeme hned začít. Obě strany musí pro konverzaci používat stejnou aplikaci, takže musíte informovat své kontakty o tom, že používáte novou aplikaci, aby si ji nainstalovali také a komunikovali s vámi přes ni. Že je to nepřekonatelný problém? Ale vzpomeňte, že s WhatsApp nebo Messengerem je to úplně stejné – také je musí mít obě strany. Můžete mít instalováno víc aplikací současně a používat je podle toho, jestli tu či onu už využívají i lidé, s nimiž komunikujete.

Signal

Aplikace Signal je dostupná bezplatně a jejím vlastníkem je jedna americká nadace. Často ji k užívání doporučují bezpečnostní experti, a to kvůli jejímu specifickému šifrování přenosu informací a tomu, že z principu neuchovává data o svých uživatelích. Aplikace má tzv. end-to-end šifrování, tj. mezi samotnými koncovými uživateli (jak u hovorů, tak zpráv), a ani sama aplikace je nemůže číst. Neobsahuje také žádné reklamy a nijak nesleduje chování svých uživatelů. Používání je snadné. Podobně jako u WhatsAppu zadáte své telefonní číslo, aplikace se podívá, jestli čísla ve vašem telefonním seznamu Signal používají (tohle zkontroluje jen ve vašem telefonu a anonymně, nic se nikam nepřenáší – v tom je podstatný rozdíl), a navrhne vám spojení s těmito kontakty.

Tablet.
Foto: Pikwizard. Foto: Pixabay. Aplikace Signal neobsahuje žádné reklamy a nijak nesleduje chování svých uživatelů.

Telegram

Ruskou aplikaci Telegram předchází lepší pověst, než je samotná realita. I zde zadáte telefonní číslo, aplikace vyhledá uživatele Telegramu mezi vašimi telefonními kontakty a nabídne vám spojení s nimi. Na rozdíl od Signalu ale přenáší data k samotnému poskytovateli a ukládá čísla a jména. Šifrování komunikace probíhá až tehdy, kdy si ho aktivně nastavíte. Neví se ani, která ruská organizace za aplikací stojí a co se s daty dále děje, proto se mluví i o využívání aplikace různými nelegálními organizacemi.

Skype

Skype určitě znáte, viďte? Ale na videohovory, nikoli na zasílání zpráv. Ano, Skype byl takový průkopník videotelefonie a v počátcích internetu u nás byl synonymem pro přenos obrazu v internetových konverzacích. Dnes se ale běžně používá i pro přeposílání zpráv, funguje hodně podobně jako právě WhatsApp nebo Facebook Messenger. A protože Skype už roky patří globální firmě Microsoft, potřebujete k jeho používání založení účtu u Microsoftu nebo přihlášení přes e-mail. Komunikace není ve výchozím stavu šifrována, ale můžete si šifrování aktivovat.

Žena u notebooku.
Foto: Pixabay. Skype byl takový průkopník videotelefonie a v počátcích internetu u nás byl synonymem pro přenos obrazu v internetových konverzacích.

Threema

Ještě jste o této švýcarské aplikaci neslyšeli? Je to v kontextu aplikací, o kterých píšeme výše, v podstatě jediná úplně anonymní aplikace – nemusíte zadávat ani své telefonní číslo, natož e-mail, nebo počítat s přenosem dat někam na centrální servery aplikace. Threema funguje tak, že je vám přiřazen identifikátor, což je osmimístná unikátní kombinace čísel a písmen, vlastně jakési vygenerované jméno nebo adresa, jak chcete. Sdělení e-mailu nebo telefonního čísla je čistě dobrovolné pro snazší vyhledání ostatními.

Pod tímto „anonymním ID“ pak fungujete, sdělíte ho ostatním, a jeho prostřednictvím se s vámi mohou zkontaktovat. Data jsou uložena v zašifrované podobě a komunikace podobně jako u Signalu probíhá end-to-end, tj. data jsou uložena jen na obou stranách koncových uživatelů, a nikoli někde na serverech poskytovatele. Threema slibuje, že nebude nabízet reklamu. Financovaná je prostřednictvím ceny za její instalaci na váš telefon nebo počítač. Je totiž placená, její pořízení stojí 79 korun. Za aplikací stojí jedna švýcarská společnost a deklaruje, že z principu komunikace neshromažďuje žádná data o uživatelích.

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Nejlepší mobilní aplikace pro seniory

Objevujeme tak postupně kouzlo různých aplikací, které se v nich dají používat a mohou nám přinést zajímavé informace nebo usnadnit…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*