Druhý vrchol sezónní aktivity klíšťat vypukne v září, zájem o vakcínu proti klíšťové encefalitidě stoupá

Druhý vrchol sezónní aktivity klíšťat
Foto: Freepik

Zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě je větší než minulý rok, žádostí přibývá ve všech věkových kategoriích. Oproti minulému roku narostlo čerpání příspěvků na očkování proti klíšťové encefalitidě o zhruba 5,5 % u věkové kategorie do 18 let, u lidí mezi 18 a 50 lety pak o 13,6 %.

Od ledna letošního roku je zatím dle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v České republice nahlášeno 209 případů klíšťové encefalitidy, což je o 20 % méně než minulý rok v tuto dobu. To může souviset i s rostoucím zájmem o vakcinaci, jelikož je to nejspolehlivější prevence proti tomuto závažnému onemocnění. Její výhoda je i ta, že ji lze započít v jakékoliv části roku, tudíž se lze chránit i těsně před, či dokonce během období největší klíšťové aktivity.

Druhý vrchol sezónní aktivity klíšťat vypukne už na podzim, je tedy nejvyšší čas očkování proti klíšťové encefalitidě zvážit. První dvě vakcíny se při zrychleném očkovacím schématu dávají během prvních 14 dní, třetí dávka potom po 5 až 12 měsících.

Očkování proti klíšťové encefalitidě je nejspolehlivější prevence proti tomuto závažnému onemocnění, neexistuje na ni totiž lék, lze léčit pouze její symptomy. Akutní fáze onemocnění trvá až 3 týdny, pacienti však často bojují s následky nemoci i několik měsíců poté, což řadě z nich způsobuje komplikace v pracovním i osobním životě. Proto je vhodné mít pojištění, které takové případy kryje.

 „Je-li postiženému klientovi s potvrzenou diagnózou přiznán invalidní důchod III. stupně kvůli trvalým a závažným postižením smyslových funkcí, poruchám chování, intelektuálnímu nebo psychickému deficitu, pohybovému nebo neurologickému omezení, a trvá-li tento stav po dobu tří měsíců, obdrží pojistné plnění ve výši sjednané pojistné částky,“ říká Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA.

Lidé starší 50 let mají od 1. 1. 2022 díky novele zákona č. 48/1997 Sb. očkování proti klíšťové encefalitidě hrazeno z veřejného zdravotního pojištění,“ říká Jana Sixtová z odboru komunikace VZP. „Mladším klientům VZP stejně jako v předchozích letech nabízí příspěvek na očkování ve výši 500 až 700 Kč,“ dodává Jana Sixtová. Výše příspěvku pro lidi pod 50 let se u ostatních pojišťoven pohybuje mezi 500 a 2100 Kč.

Zdroj: Zbyněk Ptáček, beaufort.cz, Eva Svobodová, uniqa.cz, Jana Sixtová, vzp.cz

Další články z této rubriky

Jak na stravování ve vyšším věkugutentor-overlay

Jak na stravování ve vyšším věku

Možná zjistíte, že potraviny, které pro vás byly na jídelníčku kdysi velkým potěšením, vám nyní působí potíže. Co to znamená?…
Proč nepijeme dost?gutentor-overlay

Proč nepijeme dost?

Když dostatečně pijeme, umožnujeme celému organismu optimálně fungovat. Podporujeme metabolismus, trávení, hubnutí i kvalitu pleti, pozitivně ovlivňujeme také psychiku a…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*