Dostaňte mozek do kondice

Dostaňte mozek do kondice
Foto: Freepik

Podle odborníků se náš mozek vyvíjí do 25. roku a pak degraduje. Na rychlosti jeho “stárnutí” se podílí nejen genetika, na kterou všichni všechno tak rádi svádíme, ale především životní styl.

To tisíckrát omleté klišé je prostě pravdivé: jsme to, co jíme. Čím krmit mozek, aby byl co možná nejvitálnější? Našli jsme 5 potravin, které byste měli pravidelně jíst pro lepší myšlení, koncentraci a paměť.

Tmavé bobuloviny

Borůvky, černý rybíz nebo ostružiny dodávají tělu cenné antioxidanty. Údajně bylo dokonce prokázáno, že antioxidanty, které obsahují borůvky, se v mozku hromadí a pomáhají zlepšovat kooperaci mezi mozkovými buňkami. Druhá látka, která je v borůvkách a tmavých bobulovinách silně zastoupena, jsou flavonoidy. Ty podporují regeneraci mozkových buněk a přispívají tak k lepší koncentraci a paměti.

Káva

Není to tak dlouho, co jsme kávě věnovali vlastní článek. Často se na ni totiž nahlíží jen jako na vzpruhu, když jsme unavení, ale kofein toho zvládá mnohem víc. Lidé, kteří si pravidelně dopřávají chvíli s šálkem kávy, mají nižší riziko vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Jen to s jejím pitím nepřehánějte, denně byste neměli vypít víc než 6 šálků.

Ryby

O pozitivním vlivu ryb na lidské zdraví už snad nikdo nepochybuje, a tak se není co divit, že jsou součástí seznamu potravin vhodných jako potrava pro mozek. Rybí maso, především to tučnější, obsahuje cenné omega-3 mastné kyseliny, které mají blahodárný vliv na paměť, učení a koncentraci.

Kurkuma

Kurkumin, obsažený v kurkumě, je látkou s velmi silnými antioxidačními účinky, zároveň je ale odborníky spojován se zlepšením paměti. Údajně dokonce umí i zmírňovat deprese.

Semínka a ořechy

Všechny do jednoho obsahují esenciální oleje, mastné kyseliny a celou řadu vitamínů. Když si do sklenice namícháte směs oblíbených ořechů a semínek a každý den ji sníte, prospějete nejen chuťovým buňkám, ale i mozku.

Tip na závěr: podle čínské medicíny tvar každé suroviny napovídá, čemu v našem těle prospívá. Jestli si nechcete hledat a pamatovat potraviny vhodné pro mozek, jednoduše vyhledávejte ty, co jako mozek trochu vypadají: vlašské ořechy, květák, brokolice…

Zdroj: redakce – Petra Matějková, https://www.gsklub.cz/gs-magazin/myslete-na-to-co-jite/ https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/11-potravin-pro-zlepseni-funkce-mozku/

Další články z této rubriky

Jak na stravování ve vyšším věkugutentor-overlay

Jak na stravování ve vyšším věku

Možná zjistíte, že potraviny, které pro vás byly na jídelníčku kdysi velkým potěšením, vám nyní působí potíže. Co to znamená?…
Proč nepijeme dost?gutentor-overlay

Proč nepijeme dost?

Když dostatečně pijeme, umožnujeme celému organismu optimálně fungovat. Podporujeme metabolismus, trávení, hubnutí i kvalitu pleti, pozitivně ovlivňujeme také psychiku a…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*