České lidové pohádky 3

České lidové pohádky 3
Foto: Pixabay

Kouzelné pohádky II

Samostatný vědecký pracovník PhDr. Jaroslav Otčenášek, Ph.D. (nar. 1974) z Oddělení pro výzkum kulturního dědictví Etnologického ústavu Akademie věd ČR zaměřuje odborný zájem i na tradiční slovesný folklor, pohádky, humorky, legendy či pověsti, o nichž vydal novou publikaci.

České lidové pohádky 3
Foto: se svolením nakladatelství Academia

Jaroslav Otčenášek je editorem úctyhodných tří svazků sebraných českých lidových pohádek. První věnoval zvířecím pohádkám a bajkám. Další vyšel v edici kouzelných pohádek pod názvem O nadpřirozených protivnících a třetí díl v druhém svazku této edice v nich pokračuje. Pohádky dochované v autentické podobě pocházejí z období 19. a 20. století. U každé je uvedeno místo původu, doba i způsob záznamu. Nacházejí se mezi nimi také málo známé příběhy českých Němců, jež v českém překladu vycházejí poprvé.

Pohádky krátké i obsáhlejší oživují tajuplné příběhy o strašidlech a nadpřirozených kouzlech, s nimiž se musí potýkat nejen stateční zachránci princezen. Takovou je například pověst „Vo srdnatým vojákovi a strašidlech“, známá již před rokem 1893, další vyprávějí o černé panně a třech havranech, čertí královně, pekelné tanečnici či o hospodském strašidlu. Často se v příbězích objevují čarodějnice, čerti, hastrmani či zvířata se zázračnou mocí. Vystupují v nich moudří i méně schopní panovníci, zlé královny, poslušné, rozmarné, chytré, ale také unesené princezny, čekající na vysvobození ze spárů dračích stvůr. Čtenář se nečekaně seznámí i s princem se zlatou hvězdou na čele.

Mnohé pohádky vyprávějí o lásce, již je nutno vykoupit statečným činem, o chudých rodinách, obdařených pracovitostí, rozvážností a nebojácností, ale také o těch, kteří lenoší, touží po snadném životě a práci i obtížným zkouškám se vyhýbají. Mnoho příběhů připomíná těžký život předků a zároveň i možnost, jak se dostat z bezvýchodných situací. Čisté duši je napomůže překonat láska a někdy rovněž nadpřirozená síla v podobě vnuknutí anebo setkání s osobou jakoby na zem seslanou.

České lidové pohádky shromážděné z různých krajů jsou zpravidla zachovány v původním nářečí, což umocňuje jejich půvab a kouzlo. I tento svazek s mnoha dosud ne vždy známými příběhy má nejen značný popularizačně naučný přínos, ale dokládá hluboký význam pohádek, bajek i pověstí, připomínajících nelehký osud, s nímž se člověk musí vyrovnat. Ukazují hranici mezi zlem a dobrem a dávají člověku na výběr, jak se rozhodne. Vítězí odvaha, láska, spravedlnost a touha po dobru. Můžeme si jen přát, aby tomu tak bylo nejen v pohádkách, ale i v našem životě.

Závěrem je uveden seznam literatury a pramenů i zkratek, rejstřík místní a jmenný.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), academia.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*