5 tipů, co s pokojovkami, než odjedete na dovolenou

pokojovky a dovolená
Foto: Freepik

Chystáte se na pár dnů nebo týdnů pryč a lámete si hlavu, co s pokojovou květenou na parapetech? Máme pár tipů, jak jí zajistit alespoň trochu přijatelné podmínky k přežití.

Najděte si zalévače

Jestli najdete ve svém blízkém okolí důvěryhodného dobrovolníka, který se u vás alespoň jednou týdně zastaví a o zálivku rostlin se postará, máte vyhráno. Je ale důležité dát mu správné instrukce, klidně mu je sepište na papír. Rostliny se chovají v každém prostoru trochu jinak, a tak je možné, že zatímco vaše monstera je žíznivka, ta jeho si lebedí při mírné zálivce.

Rostliny pryč z parapetu

Když květináče z jižního a západního parapetu přesunete z okna na zem, prodloužíte dobu, po kterou rostliny vydrží bez vody, a navíc se vyhnete riziku úpalu, pokud by dorazily tropy. Těsně před odjezdem jim naplňte podkvětníky vodou až po okraj a můžete si být jisti, že týden až deset dní zvládnou.

Omezte slunce

Zatímco světlo rostliny k životu potřebují, slunce jim je někdy potřeba dávkovat. Zvlášť v parných letních dnech. Pokud je to možné, zatáhněte na oknech žaluzie a natočte je tak, aby světlo „nesklouzávalo“ ke květinám.

Žíznivkám dopřejte knot

Vodomilné nebo těžce přesouvatelné rostliny můžete napájet vodou průběžně. Buď jim do květináče zapíchněte dnem nahoru PET lahev (bez víčka) naplněnou vodou, nebo je můžete dát na zem vedle dřezu či umyvadla plného vody (nebo naopak k nim položit kbelík s vodou) a zapíchat do zeminy silnější provázky z přírodního materiálu tak, aby byly z jedné strany v zemině a z druhé ponořené do vody. Provaz nasákne vodu a bude ji průběžně dodávat rostlinám.

Vyrobte pokojovkám provizorní skleník

Když rostliny hned po zalití zabalíte celé do průhledného igelitového sáčku, zapaří se podobně jako ve skleníku a nepotřebují zálivku. Jako bonus můžete brát to, že vlhké a teplé klima je smrtelné pro škůdce, jako jsou svilušky nebo třásněnky, a tímto způsobem se jich zbavíte.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, www.petrazahradnici.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*