12 unikátních novoročních tradic z celého světa

12 unikátních novoročních tradic z celého světa
Foto: Pixabay

Zjistěte, jak se oslavuje příchod nového roku od Japonska po Irsko – pestrá paleta tradic a rituálů.

Novoroční oslavy po celém světě jsou rozmanité a jedinečné, odhalující množství kulturně specifických zvyklostí a rituálů. Tyto tradice odráží jak historické kořeny, tak současné zvyklosti jednotlivých kultur.

Ve Španělsku je zvykem sníst právě 12 hroznů v průběhu dvanácti zvonků o půlnoci, což symbolizuje přání štěstí a prosperity pro každý měsíc nadcházejícího roku. Tento zvyk má své kořeny již v 19. století a má přinést štěstí a úspěch.

Ve Skotsku je známý zvyk „first footing“, kde se věří, že první osoba, která po půlnoci překročí práh domu, by měla být muž s tmavými vlasy. Tento rituál je spojen s přinášením darů jako uhlí nebo whisky, což má zaručit štěstí v nadcházejícím roce.

V Nizozemsku lidé konzumují „oliebollen“, smažené těsto, které má své kořeny v starých germánských tradicích, zatímco v Rusku na Silvestra odnáší novoroční strom pod ledovou hladinu jezera Bajkal.

V Brazílii je zvykem házet bílé květiny do oceánu jako obětiny bohyni Yemojě, což má přinést požehnání pro nový rok. V Itálii pak lidé nosí červené spodní prádlo jako symbol plodnosti a naděje na početí v novém roce.

V Řecku se na Silvestra rozbíjí granátová jablka u dveří domu, což má přinést štěstí, a v Německu se praktikuje Bleigießen neboli odlévání olova či cínu, jehož výsledný tvar má odhalit osud člověka na nadcházející rok.

V Japonsku se na Nový rok zvoní 108krát v buddhistických chrámech, to má symbolicky čistit hříchy minulého roku, zatímco v Rusku mají tradici psát si přání, spálit je a vypít jejich popel ve sklenici šampaňského.

V České republice bývalo zvykem na Nový rok krájet jablko, které má předpovídat budoucnost, a v Estonsku se věří, že konzumace sedmi, devíti nebo dvanácti jídel přinese štěstí v nadcházejícím roce.

V Arménii se na Silvestra peče chléb, do kterého se zapracovávají přání štěstí, zatímco v Turecku se pro štěstí rozsypává sůl na prahu domu.

V Irsku pak mají zvyk spát se jmelím pod polštářem, údajně má pomoci ženám najít svého budoucího manžela.

Každá z těchto tradic má svůj jedinečný význam a odráží kulturní hodnoty a víru daného národa.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, wikipedie

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*