Vyzkoušejte chytrý trik, jak se zbavit seznamu úkolů

tabule plná barevných post lístečků
Foto: Pixabay

Vedete si úkolovník? A také máte pocit, že je moc dlouhý a pořád se neztenčuje? Vyřešíte pár úkolů a mezitím přibydou nové. Uvádí se, že polovina položek ze seznamu úkolů je obvykle dokončena do jednoho dne od zapsání. Ovšem podle stejného výzkumného zdroje není 40 % úkolů dokončeno vůbec.  Takže sotva desetina těch, které jsou odloženy a nejsou řešeny hned je opravdu dokončena v delším období.


Pokud si vezmete své osobní zkušenosti, vzpomenete si, které úkoly zůstaly nedokončené a které byly dokončeny? Kdybychom měli hádat, jako první byly řešeny úkoly rychlé a snadné, například zaplacení účtu za telefon. A ty, které zůstaly pozadu, vyžadovaly zvýšené úsilí, hodně času nebo více kroků, řekněme přestavět a vymalovat obývací pokoj.

Babivláda

Babivláda

„Jedna babka, která nám organizuje život, je tak akorát, dvě už jsou příliš!“ vyjádřil trefně…
Číst dále

Klíčový trik je v tom hned začít. Nepředstavovat si celý složitý úkol. Hned pak totiž přijdou myšlenky na to, že je to na dlouho a komplikované. Prostě co nejdříve začít prvním krokem. Mimochodem doporučujeme výbornou knihu Jamese Cleara s názvem Atomové návyky, která se i v Čechách stala knižním bestsellerem a je právě o psychologii budování pozitivních návyků, řešení úkolů a odstraňování negativních návyků.

Když si tedy řeknete, že budete rekonstruovat obývací pokoj, začnete řešit, jestli je vhodné doplnit interiér o nějaký nový kus nábytku nebo jak vyklidit místnost, aby bylo možné vymalovat stěny. A hned poté, že tedy nejdřív musím projít i všechny doplňky a vůbec veškeré vybavení a případně se něčeho zbavit, aby se mi vešlo nové. Jak tohle začnete v hlavě řešit, bude tok myšlenek nekonečný… Nakonec takový úkol opustíte a půjdete řešit něco jednoduššího.

Mikropokrok je nová psychologická odpověď na řešení těchto úkolů. Je vlastně takovým novým vynálezem starého rčení „krok za krokem“, které se řídí filozofií, že každý pokrok je úspěch. Jeho ústřední strategií je jednoduché rozdělení velkých úkolů na menší, „splnitelnější“ úkoly, což vám v konečném důsledku usnadní dokončení úkolu jako celku.
Mikropokrok upřednostňuje úkoly, které jsou příjemné a rychlé; a využívá dobrého pocitu ze splnění těchto úkolů k tomu, aby dotáhl do konce zbytek úkolu velkého.

Účinnost této psychologie mikropokroku je prokázána jak individuálními zkušenostmi, tak vědeckou studií. Téměř každý vám potvrdí, že když něco uděláte, budete se cítit dobře a že menší úkoly se mnohem snáze plní. Vědecké výzkumy ukazují, že mozek při plnění úkolů, ať už mikroúkolů, nebo ne, uvolňuje chemické látky, které zlepšují pocit z vykonané práce, typicky dopamin.

Pokud tedy chcete zvýšit svou produktivitu a dosáhnout všeho myslitelného, mohlo by ve váš prospěch fungovat, že nebudete snít ve velkém a místo toho budete snít v malém.
Mikropokrok nám ve skutečnosti pomáhá vyhrát závod dříve, než se dostaneme do finále. Ve skutečnosti stačí, když překročíme startovní čáru. Jak vypadá teď váš seznam úkolů? Pojďte na to!

Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, www.thirdage.com

Další články z této rubriky

Kouzlo vody v zahraděgutentor-overlay

Kouzlo vody v zahradě

Již odedávna je v zahradách, které na vás dýchnou historií, zakomponována voda. Voda dodá zahradě nový rozměr, působí harmonicky.
Vypěstujte si malého zahradníkagutentor-overlay

Vypěstujte si malého zahradníka

Po pauze trvající několik desítek let objevuje mladá generace kouzlo zahradničení. A tak se ve městech budují komunitní zahrady, balkóny…
Domácí drinky pro zimní pohodugutentor-overlay

Domácí drinky pro zimní pohodu

Absence slunečních paprsků, chladno a nálada pod psa. Také máte chuť zalézt pod deku s něčím hřejivým v ruce? Zkuste…
Chybí vám psí či kočičí společník?gutentor-overlay

Chybí vám psí či kočičí společník?

Coby nového člena rodiny v podobě zvířátka si spousta lidí představí štěňátko nebo koťátko. Zvířátko, které už není mláďátkem, přitom…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*