Vojtěch Antonín Hynais (14. 1. 1854 – 22. 8. 1925): autor opony, bez jejíhož zvednutí by v Národním divadle nezačalo žádné představení

Vojtěch Antonín Hynais
Foto: Pixabay

Český malíř, dekoratér a pedagog, který se do našich zemí natrvalo přestěhoval až ve svých devětatřiceti letech.

Čtrnáctého ledna roku 1854 se ve Vídni českým rodičům narodil jako nejstarší ze tří synů Vojtěch Antonín Hynais. Jako jediný ze sourozenců ovládal český jazyk slovem i písmem. Od svého tatínka, který byl velkým vlastencem, získal kladný vztah k našim zemím. Projevoval zájem o české dějiny, stýkal se s Čechy žijícími ve Vídni a četl český tisk.

V šestnácti letech začal studovat na vídeňské Akademii. Po čtyřech letech odjel do Itálie – obdivoval především italské renesanční umění. Zde začal s vlastní tvorbou: v Římě dostal zakázku na výzdobu kaple Domu pro české poutníky. Tato malba, která znázorňovala sv. Václava, sv. Vojtěcha, Karla IV. a Pannu Marii, měla úspěch.

Roku 1878 odešel studovat do Paříže. Zde se setkal a přátelil s významnými českými malíři – Václavem Brožíkem, Luďkem Maroldem, Václavem Sochorem a Antonínem Chittussim. Po dvou letech si otevřel svůj vlastní ateliér na Montmartru.

Kromě malby obrazů se zabýval i grafickou tvorbou – maloval plakáty.

Uměl fotografovat, což ovlivnilo jeho styl malby, jeho výtvarná díla působila jako fotografie a byla technicky dokonalá s jasnými konturami. Hynais měl obrovskou schopnost využívat účinky malby světelné. Takto namaloval obrazy pro pražské Národní divadlo. Vyhrál konkurz na výzdobu schodiště, salonku a královské lóže. V těchto prostorách jsou jeho Jaro, Léto, Podzim a Zima nebo alegorické obrazy Mír, Historie, Idyla a soubor obrazů Apoteóza Koruny české.

Ovšem významným je obraz Stavba chrámu umění, který je hlavní oponou Národního divadla. Vojtěch Hynais tuto oponu namaloval místo té původní, již vytvořil František Ženíšek a která shořela v roce 1881. Idea ho napadla už ve Francii, kde si vytvořil návrhy. Obraz zhotovil v Praze za pouhé tři měsíce. Tuto oponu mohli diváci spatřit při znovuotevření Národního divadla 18. listopadu 1883.

Roku 1890 Hynais začal ve Francii pracovat v užitém umění jako dekoratér, vytvářel návrhy pro francouzskou porcelánku.

Ale pak, v roce 1893 přišla zajímavá nabídka z Prahy, aby vyučoval na tamější Akademii. Vojtěch Hynais nabídku přijal a mezi jeho žáky se zařadili například Otakar Kubín, Herbert Masaryk, Arnošt Hofbauer i František Janoušek.

K Hynaisovým významným dílům patří i výzdoba panteonu Národního muzea v Praze.

Vojtěch Hynais zemřel 22. srpna 1925 ve svých sedmdesáti letech v Praze, nedaleko Národního divadla a své opony.

Zdroj: redakce – Olga Skálová, Knihobaze

Další články z této rubriky

Křídla – nejen o kniháchgutentor-overlay

Křídla – nejen o knihách

V Městské knihovně Frýdek-Místek s její tradicí sta let a titulem „Městská knihovna roku 2022“ pořádáme již pět let cyklus…
Petr Brandl: Příběh bohéma gutentor-overlay

Petr Brandl: Příběh bohéma 

Národní galerie Praha zahájila 20. října ve Valdštejnské jízdárně výstavu díla jednoho z nejvýznamnějších českých barokních umělců – Petra Brandla,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*