Ve stresu z odvykání kouření? Pomohou dechová cvičení

Ve stresu z odvykání kouření?
Foto: Freepik

Kouření je celosvětově jednou z nejčastějších příčin předčasného úmrtí. Nikotin obsažený v cigaretách je vysoce návykový a může být velmi obtížné se závislosti zbavit. Existuje však mnoho způsobů, jak si odvykání usnadnit, a dechová cvičení jsou jedním z nich.

Mohou totiž snižovat stres a úzkost, které jsou častým spouštěčem touhy po cigaretách. Zlepšují také náladu, díky čemuž je snazší zvládat abstinenční příznaky. Pokušení kouřit pomáhají překonat díky pozitivnímu vlivu na koncentraci a soustředění. Příjemným bonusem, který pomůže věnovat se při odvykání potřebné pohybové aktivitě, je zvýšená hladina energie. Navíc dechová cvičení kladně působí na kvalitu spánku a jak každý ví, dobře odpočatý člověk lépe zvládá náročné výzvy, mezi které boj se závislostí nepochybně patří.

Existuje mnoho různých dechových cvičení. Vyzkoušejte tato dvě nejsnazší:

  • Hluboké dýchání je nejjednodušší dechová technika, kterou můžete trénovat. Jednoduše se posaďte nebo si lehněte do pohodlné polohy a zavřete oči. Pomalu, klidně a plně se nadechněte nosem a pak vydechněte ústy. Pokračujte v této technice po dobu 3-5 minut, postupně můžete prodloužit až na 10 minut.

  • Brániční dýchání je dýchání do břicha místo do hrudníku. V pohodlné poloze – ideálně v lehu na zádech s pokrčenými koleny, si umístěte jednu dlaň na břicho a druhou na hrudník. Zvolna a klidně se nadechněte nosem a nechte mírně vyklenout břišní stěnu, abyste cítili její pohyb pod dlaní. Vydechněte opět nosem a nechte břicho klesnout. Opět můžete takto dýchat nejprve 3-5 minut a postupně prodloužit až na 10 minut.

Naučit se správně dýchat je možné podle mnoha knih, kurzů, aplikací a videí. Volně dostupná jsou například videa vzdělávací platformy Plice.online s přední lektorkou a autorkou knih o zdravém pohybu Lenkou Oravcovou:

Zdroj: YuouTube – Cvičení pro zdravý dech: 1 – Rozhýbání
Zdroj: YouTube – Cvičení pro zdravý dech: 2 – Nácvik dechu v lehu
Zdroj: YouTube – Cvičení pro zdravý dech: 3 – Dech v sedu a ve stoji

Abyste při odvykání kouření využili dechová cvičení co nejlépe, zkuste se držet několika zásad:

  • Začněte pomalu. Dejte si čas, abyste dechová cvičení natrénovali a začlenili je do svého každodenního života, třeba jako rutinu před spaním.
  • Buďte trpěliví. Odvykání kouření je proces a může nějakou dobu trvat, než se zbavíte návyku.
  • Nebojte se požádat o pomoc. Pokud máte potíže s odvykáním kouření, můžete o pomoc požádat svého lékaře, nebo se obrátit na Národní linku pro odvykání kouření…

Jakmile odložíte cigarety, do 20 minut se váš krevní tlak a tepová frekvence vrátí k normálu, zlepší se vám krevní cirkulace v horních i dolních končetinách. Do 3-9 měsíců se funkce plic v průměru zlepšují o 5-10%. Do 10 let klesne riziko vzniku plicní rakoviny na polovinu rizika kuřáka. Myslete však na to, že u bývalého kuřáka už nikdy neklesne riziko rakoviny plic na úroveň nekuřáka. Toto zákeřné onemocnění je možné vyléčit jen v případě, že je nádor odhalen v počátečním stadiu, které však většinou nemá žádné příznaky. Proto v ČR běží národní Program časného záchytu karcinomu plic. Je určen kuřákům ve věku 55-74 let – současným i bývalým, kteří vykouřili 20 a více „balíčkoroků“. Tedy pro ty, kdo kouřili 20 let balíček cigaret denně, nebo 40 let půl balíčku atd. Pokud patříte do uvedené věkové skupiny a jste (nebo jste byli) silným kuřákem, zeptejte se na program svého praktického lékaře. Základní pneumologické vyšetření je bezbolestné a může vám zachránit život. 

Zdroj: Lenka Hájková, Addicts.cz, Lenka Oravcová, Plice.online

Další články z této rubriky

Čím nahradit alkoholgutentor-overlay

Čím nahradit alkohol

Pití alkoholu vede ke zvýšeným ztrátám vody močí v důsledku prodloužené suprese antidiuretického hormonu (Sailer et al., 2020), což přetrvává…
Trendy aktivního stářígutentor-overlay

Trendy aktivního stáří

S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*