Thrity Umrigar: Cena cti

Thrity Umrigar: Cena cti
Foto: Freepik

Thrity Umrigar (nar. 1961 v Bombaji) je uznávanou a oceňovanou spisovatelkou. V jedenadvaceti letech se přestěhovala do USA, kde vystudovala žurnalistiku. Svůj první román Bombay Time publikovala v roce 2001 a od té doby vydala řadu bestsellerů, k nimž patří i strhující kniha Cena cti.

Thrity Umrigar: Cena cti
Foto: se svolením nakladatelství Ocelot

K napsání románu o síle lásky a rodového vnímání a prosazování cti i za cenu nejvyšší inspiroval Thrity zážitek jejího otce, jenž byl v Bombaji svědkem incidentu, kdy rozlícení hinduisté vypálili dům, o němž se doslechli, že tam žije muslimská rodina. Hluboce ji také ovlivnily články obdivuhodné žurnalistky Ellen Barry, držitelky Pullitzerovy ceny za mezinárodní zpravodajství z Indie, zabývající se postavením indických žen, dojíždějících do práce navzdory starým tradicím a tvrdým trestům, které je za to stihly.

V sugestivním románu se prolínají dvě milostné linie. Jedna sleduje tragický osud hluboké lásky hinduistické ženy Míny, jež se navzdory protestům své rodiny vdá za muslimského muže Abdula, s nímž brzy čeká dítě. Míniny příbuzní jej krutým způsobem připraví o život a namále má i ona. Porušit staré zvyklosti se nepromíjí. „Tradice jsou jako vejce – jakmile je rozbijete, už je nikdy nevrátíte zpátky do skořápky.“ Pro místní muže znamenají víc než lidství a je-li zraněna jejich hrdost, stávají se nejnebezpečnějšími tvory na světě.

Přestože Mína žila vždy velice skromně s naprostým nedostatkem volby, najde odvahu obvinit bratry za vraždu manžela, aby obhájila jeho čest a pomstila Abdulovu smrt. Novinářka, která s ní na případu pracuje, aby o něm dala světu vědět, však onemocní a požádá kolegyni Smitu, aby se ho ujala místo ní. Smita, původem z Indie, žije dlouhá léta v Americe, ale okamžitě se za ní vypraví, aby se dozvěděla potřebné informace, a hned poté se s mladým indickým průvodcem Móhanem rozjedou do odlehlé vesnice, kde k tragédii došlo.

Móhan cestou vysvětluje, že polovina indických zvyklostí „existuje jen kvůli zachování tváře. Pokud jim v tom přímo nevymácháš čumák, je to všem jedno. Je to země, která připisuje nejvyšší důležitost zachování tváře.“ Dá se očekávat, že se vyšetřování stejně jako soudní verdikt vyhne spravedlnosti.

Smita, v níž Móhan probudil víc než důvěru, se mu svěří s vlastním traumatickým tajemstvím. Není to však jediné překvapení, jež na ně čeká…

Thrity Umrigar vyprávěním milostných příběhů Smity a Míny – jeden jako porušení tabu a omezený společenskými zákazy, druhý vlastními zábranami – zkoumá jejich privilegia i nespravedlnost. „Román si klade otázku, zda je možné milovat zemi, když se stydíte za její politiku a praktiky. Jakou povahu a podobu má tato láska?“ ptá se autorka.

Knihu s drásavým příběhem, který čtenáře naprosto pohltí, skvěle přeložila Eva Hauserová.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), ocelot-publishing.cz

Další články z této rubriky

Farma Rybníček. Foto: Eliška Kadlecová. S laskavým svolením Nely Kyselové.gutentor-overlay

Vidlák bůůk

Nela Kyselová (nar. 1989), blogerka, farmářka a spisovatelka, pochází z Českých Budějovic. Pracovala externě jako redaktorka pelhřimovského Deníku, než se…
77 tipů pro zdravá střevagutentor-overlay

77 tipů pro zdravá střeva

Německý internista, jeden z někdejších nejlepších triatlonistů světa a spisovatel Dr. med. Ulrich Strunz (nar. 1943) je respektovaným odborníkem na…
Hory, mlha, láska a jágutentor-overlay

Hory, mlha, láska a já

Německou spisovatelku a poradkyni v oblasti zvládání stresu a vyhoření Tessu Randau (nar. 1976) jsme již představovali jako autorku knihy…
10x se nadechněte a bude po únavěgutentor-overlay

10x se nadechněte a bude po únavě

Doktor Egor Egorov provozuje téměř čtvrt století soukromou praxi celostní biologické medicíny v Berlíně. Zaměřuje se na problematiku energetického metabolismu…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*