Spotřebitelský test aku vrtaček 2024: Renomované značky mají překvapivé nedostatky

Foto: Arecenze.cz, se svolením

Redakce Arecenze.cz se v srpnu 2024 zaměřila na testování sedmi bezuhlíkových aku vrtaček s příklepem od různých výrobců. Testované modely zahrnovaly známé značky jako Milwaukee, Makita, Bosch a také méně tradiční značky, například Parkside a AlzaTools. “Cílem bylo zjistit, jak si jednotlivé vrtačky vedou při každodenním použití, a to nejen z hlediska výkonu, ale i kvality zpracování, ergonomie a dalších klíčových parametrů,” definuje principy testu Jakub Gulec, manažer testování portálu Arecenze.”

Průběh testů a výsledky

Testy začaly měřením základních parametrů, jako jsou hmotnost, rozměry, hlučnost a maximální otáčky. Ukázalo se, že z hlediska kompaktnosti a hmotnosti vyniká vrtačka Milwaukee M18 CBLPD-202C, která je lehká a dobře vyvážená. Naopak modely Makita DHP481RTJ a Parkside PPSBSA 20-Li A1 patřily k těžším, což při delší práci vedlo k rychlejší únavě rukou. Přesto byla právě Makita velmi dobře hodnocena díky své robustní konstrukci a vysoce kvalitnímu zpracování.

Vážení hmotnosti včetně aku (Milwaukee).
Foto: Arecenze.cz, se svolením

Následovala série zátěžových testů, které zahrnovaly vrtání do betonu a dřeva, šroubování velkých tesařských vrutů a měření energetické účinnosti. Při vrtání do betonu se nejlépe osvědčila vrtačka Makita DHP481RTJ, která zvládla tento úkol nejrychleji a nejplynuleji. Bosch GSB 18V-50 rovněž podala solidní výkon, zatímco Milwaukee M18 CBLPD-202C sice začala dobře, ale v posledních centimetrech vrtání ztrácela sílu a výrazně se zahřívala.

Následovala série zátěžových testů, které zahrnovaly i vrtání do betonu.
Foto: Arecenze.cz, se svolením

Při vrtání do dřeva si kromě Makity vedla velmi dobře i Parkside PPSBSA 20-Li A1, která překvapila svou rychlostí a hladkým průběhem vrtání. Milwaukee a Bosch byly v tomto ohledu průměrné, zatímco Ryobi R18PDBL-220S 18V opět zaostávala, hlavně kvůli škubání při vrtání, což bylo způsobeno nedostatečným výkonem.

Při vrtání do dřeva si kromě Makity vedla velmi dobře i Parkside PPSBSA 20-Li A1, která překvapila svou rychlostí a hladkým průběhem vrtání.
Foto: Arecenze.cz, se svolením

V testu šroubování do dřeva opět excelovaly Makita, Milwaukee a Parkside. Tyto modely prokázaly dostatečný krouticí moment a stabilitu výkonu při zátěži. Naopak Caterpillar DX12 zaznamenala kolísání otáček uprostřed šroubování, což snižovalo její celkovou efektivitu. Ryobi R18PDBL-220S 18V zde znovu zklamala, protože potřebovala na zašroubování jednoho vrutu výrazně více času než ostatní modely.

V závěrečném testu energetické účinnosti se opět mile překvapil Parkside PPSBSA 20-Li A1, který dokázal na jedno nabití akumulátoru 2Ah zašroubovat největší počet vrutů. “Trochu zarážející výsledky jsme pozorovali na záznamu termokamery v případě vrtačky Milwaukee M18 CBLPD-202C. Ta se oproti ostatním modelům zahřívala podstatně více,” komentuje průběh testu Lucie Sobotová. 

Celkově se tedy jako nejlepší volba ukázala Makita, následovaná Boschem a Milwaukee.
Foto: Arecenze.cz, se svolením

Závěrečné hodnocení

Celkově se tedy jako nejlepší volba ukázala Makita, následovaná Boschem a Milwaukee, zatímco modely Ryobi a Caterpillar za konkurencí výrazně zaostávaly.

Jakou aku vrtačku používáte vy? Podělte se s ostatními v diskusi.

Zdroj: Adam Beran, autorský text, https://www.arecenze.cz/clanky/velky-test-aku-vrtacek-2024/, se svolením redakce Arecenze.cz.

12 Comments

  1. Dewalt už dávno nemá úroveň. Chybí mi tam ale Festool, Hikoki a Hilti. A od Milwaukee a Bosche jsou tam nepochopitlně staré a slabé modely. Zarazení Parkshitu, Alzaněco, Catu a Ryobi sni nekomentuju. Asi placená reklama na Makitu.

    • V testu jsou stroje pro hobíky, problém je jinde a to, že vzali vrtačky s různými výkony a začali je mezi sebou výkonově porovnávat, což ve výsledku nedává vůbec žádný smysl.

  2. Parkside má zde sílu 150 Nm, Milwaukee 60, Makita 115 a Bosch dokonce jen 50 !!!. přitom všechny značky disponují ve svém portfoliu, jak slabšími, tak i silnými modely s cca. 60, ale i 150 Nm. Dává takový test smysl??…😉

  3. Mám aku vrtačku značky De Walt a ta 15 let stará vrtačka má furt lepší parametry než fungl nová Parkside performance i větší výdrž baterie a to je ta De Waltka celou dobu v plném zátahu téměř každý den.

    • To bych chtěl vidět Lubo…
      To máš už alespoň 5tou baterku ne?
      Protože nevěřím ani náhodou, že máš pořád tu původní…

    • Parkside má 150 Nm, na trhu není prakticky silnější aku vrtačka. K tomu má Parkside možnost až 8 Ah Aku. Což je pro vrtačku také max.. Jediná a velká otázka je v životnosti což bývá často problém. Bohužel kvalita výroby není u Parkside něco, čím by se extra zabývali. A to extra je ještě silný výraz, spíše se tím nezabývají skoro vůbec.

  4. Škoda, že nevyzkoušeli Festool, to je jiný kafe.
    Mám s touto značkou jen nejlepší zkušenosti (samozřejmě až na tu cenu).

    • Festool je čistě profesionální záležitost. proto se v testech neobjevuje, protože tam prakticky ani nepatří. Profesionál si to prostě koupí, protože jede jejich ekosystém a nějaký test vůbec neřeší.

    • Dewalt už dávno nemá úroveň. Chybí mi tam ale Festool, Hikoki a Hilti. A od Milwaukee a Bosche jsou tam nepochopitlně staré a slabé modely. Zarazení Parkshitu, Alzaněco, Catu a Ryobi sni nekomentuju. Asi placená reklama na Makitu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*