Při léčení návykových nemocí se lze setkat s dvěma odlišnými názory. Podle prvního, který bývá často spojen s konfliktem zájmů, lze tím či oním lékem nebo postupem vyléčit závislost velmi rychle.
Opačný přístup charakterizuje aforismus: „Závislost je chronická nemoc a její léčba je úspěšná, když se léčí jako chronická nemoc.“
Pro dlouhodobou léčbu návykových nemocí se u nás vžil nepřesný pojem „doléčování“. O jeho významu svědčí práce autorů Friesen et al. (2023). Ti zkoumali soubor osob, které byly hospitalizovány pro závislost na alkoholu. Autoři zjistili, že využívání ambulantních služeb bylo u těchto osob spojeno s menší pravděpodobností další hospitalizace a nižší mortalitou.
Dlouhodobé doléčování může probíhat i ve spolupráci se svépomocnými organizacemi typu Anonymních alkoholiků. O tom, že je tato modalita stejně účinná jako léčba prováděná profesionály nebo účinnější, svědčí metaanalýza autorů Kelly et al. (2020).
Zdroj: MUDr. Karel Nešpor, CSc.
Literatura
Friesen EL, Yu W, Kurdyak P. Outpatient psychiatric service use is associated with a reduced risk of 1-year readmission and mortality following alcohol-related hospitalizations: A historical cohort study. Acta Psychiatr Scand. 2023; 148(2):179-189.
Kelly JF, Humphreys K, Ferri M. Alcoholics Anonymous and other 12-step programs for alcohol use disorder. Cochrane Database Syst Rev. 2020; 3(3):CD012880.
Buďte první kdo přidá komentář