Radomír Kočí: Prázdné domy

Radomír Kočí: Prázdné domy
Foto: Freepik

Zámky a vily v Čechách

Po velkém úspěchu knihy o prázdných domech v Praze vydává Radomír Kočí druhou publikaci, tentokrát věnovanou nejzajímavějším opuštěným domům, zámkům a vilám na území Čech.

Radomír Kočí: Prázdné domy
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Spolek s názvem Prázdné domy založil realitní makléř Radomír Kočí spolu s Petrem Zemanem. Provozují ho na stejnojmenném webovém portálu za vydatné pomoci mnoha dobrovolníků, kteří přispívají informacemi a fotografiemi opuštěných, často chátrajících, ale velmi zajímavých domů i zámků, jichž bylo k začátku roku 2023 evidováno na sedm a půl tisíce, z toho téměř polovina prázdných.

Autor zve k návštěvě deseti zámků, dvanácti vil, ale také starých mlýnů, hostinců či grandhotelu, zbrojnice, lázní a dvora, kam se návštěvník běžně nedostane. „Z těch mimopražských, do kterých jsem se dostal, vybírám ty nejzajímavější, u nichž se mi zároveň podařilo dohledat historii a nějaký poutavý příběh. Jde přitom o výběr opravdu největších zapomenutých skvostů z celých Čech.“

V úvodu autor představuje reprezentativní vilu ústeckého podnikatele Josefa Höniga ve čtvrti Vaňov s relativně dobře zachovaným interiérem. Rodinná rezidence byla jako mnoho podobných vyvlastněna a poté využívána různými institucemi. Po nabídce k prodeji ji roku 2021 koupil soukromý vlastník. V jeho sousedství stojí další honosný příbytek s pohledem na hrad Střekov, který si nechal postavit Heinrich Schicht jako své novobarokní sídlo s reprezentativními místnostmi, v němž je stále patrný genius loci. Dozvíme se o jeho minulosti i majiteli, úspěšném podnikateli, vyrábějícím značkové „mýdlo s jelenem“.

Velmi působivý interiér můžeme obdivovat v opuštěné vile Fiala na vrchu Vinice poblíž Blatné, pojaté jako útulný letohrádek s věžičkou, lidově zvaný Zámeček. Kdysi oblíbená výletní restaurace s pěkným výhledem a ovocnou zahradou na místě dřívější vinice patřila hostinskému a ctihodnému městskému radnímu Teodoru Fialovi. Již dávno nezní veselým ruchem, cinkotem sklenic a živou hudbou… Nahlédneme i do kdysi přepychových rodinných vil Ivanka nebo vily rodiny Pfaff, již postihl smutný osud. Neblahou vzpomínku vyvolává rovněž prvorepubliková vila, již přestavěl na luxusní sídlo Radomír Krejčíř. Při zásahu policie se mu z ní podařilo uprchnout a odcestovat do Jihoafrické republiky, kde je v současné době vězněn.

Některá sídla s nevšední minulostí naštěstí koupili noví majitelé, aby je s vynaložením nemalých finančních prostředků opět obnovili. Týká se to například vily velkostatkáře Josefa Mrázka, postavené v roce 1936, kterou si však rodina dlouho neužila, neboť vila byla mezi prvními znárodněnými. Od té doby až do roku 1992 v ní mělo sídlo ředitelství státního statku. Nový majitel pan Pavel Španko ji koupil v roce 2017, aby ji po několikaleté nákladné kompletní rekonstrukci vrátil do původní krásy. Plánuje i realizaci smělé urbanistické koncepce zahradního města „Lichoceves – obec v zahradě“.

Podobně je to s osudy zámků. Někteří novodobí majitelé byli dokonce stíháni za trestnou a podvodnou činnost, jako v případě zámku Horní Maršov. Stejně jako jiné zámky čeká na obnovu i ten v Rožmitále pod Třemšínem, postavený na místě původního hradu pánů z Rožmitálu z roku 1250. Jde přitom o velmi náročný, zdlouhavý proces, v němž hrají velkou úlohu šťastné „náhody“, především ve finanční oblasti.

Radomíru Kočímu se podařilo na unikátních stavbách prezentovat jejich pestrou minulost, dobu prosperity i vliv pozdějších změn, jež poznamenaly také životy jejich majitelů. Současný stav vesměs unikátních budov dokumentuje množství barevných fotografií zvnějšku i z interiéru. Naštěstí zdaleka ne u všech staveb jsou vyhlídky beznadějné, a to i díky jejich uvedení v knize nebo na webu prazdnedomy.cz.  Navzdory mnohdy bezútěšnému stavu některých nemovitostí se jich už podařilo několik zachránit. Za to patří velký dík těm odvážným, kteří se toho zodpovědně zhostili, stejně jako kolektivu nadšených lidí, jimž není osud historicky cenných staveb lhostejný.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

David Lynch, Kristine McKennová: Místo sněnígutentor-overlay

David Lynch, Kristine McKennová: Místo snění

Renesanční David Lynch (nar. 1946) je respektovaným filmovým režisérem, scenáristou, producentem, hudebním skladatelem a rovněž uznávaným malířem, grafikem a fotografem.
Místo na světěgutentor-overlay

Frances Mayesová: Místo na světě

Oblíbená americká spisovatelka Frances Mayesová (nar. 1940) vzpomíná s obdivem, poeticky a také s humorem na zážitky a dojmy, jež…
David James Poissant: U jezeragutentor-overlay

David James Poissant: U jezera

Oceňovaný americký spisovatel David James Poissant se narodil v Syrakusách ve státě New York. Stěhoval se pak po různých místech,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*