Předdůchod a předčasný důchod nejsou synonyma, v lecčem se liší. Abyste předdůchod mohli dostat, musíte mít naspořené statisíce. Přinášíme vše, co byste o něm měli vědět.
Mapujete-li si své možnosti pro dřívější odchod do důchodu, pak jste se patrně setkali s pojmy předčasný důchod a předdůchod. Ačkoliv znějí podobně, jsou mezi nimi zásadní rozdíly. Zatímco předčasný důchod platí stát, předdůchod se vyplácí z vašich vlastních úspor. Oproti předčasnému důchodu má předdůchod řadu výhod, podmínky pro jeho vyplacení jsou ale přísnější.
Do předdůchodu můžete 5 let před dovršením důchodového věku, je ale třeba splnit základní podmínky
Předdůchod nemá vůbec spojitost se státním, starobním důchodem, je navázán na produkt spoření na stáří. Každý měsíc se vám vyplácí renta z toho, co jste si během let našetřili na penzi v rámci doplňkového penzijního spoření. Abyste mohli na předdůchod nastoupit, je třeba splnit tyto podmínky:
- dosáhnout věku pro vznik nároku na předdůchod, přičemž čerpat je možné nejdříve 5 let před dosažením věku pro starobní důchod,
- mít sjednané doplňkové penzijní spoření a dokázat, že v době žádání o předdůchod spoříte alespoň 5 let, 10 let pak v případě, že budete žádat až od roku 2025,
- naspořit dostatečnou finanční rezervu.
Je nezbytné mít naspořenou takovou částku, aby Vám během předdůchodu mohlo být na měsíční bázi propláceno minimálně 30 % z průměrné mzdy za 1. až 3. čtvrtletí předchozího roku, nutná naspořená částka se tak může vyšplhat na vyšší statisíce korun.
Dobu, po kterou chcete předdůchod čerpat, si stanovíte sami, ale musí to být v rozmezí 2 až 5 let. Předdůchod tak nelze čerpat na kratší dobu, než je 24 měsíců a nelze jej předčasně ukončit nebo přerušit.
Zdravotní pojištění platí stát a přivydělávat si můžete bez problémů
Jako předdůchodce můžete být vedeni na ÚP jako žadatelé o zaměstnání, pobírat nemocenské dávky, ale taky si bez omezení přivydělávat na jakýkoliv typ pracovního vztahu a úvazku, což je zásadní rozdíl od předčasného důchodu, který umožňuje jen práci na dohodu či drobné podnikání. Účast na sociálním pojištění není povinná, pokud během předdůchodu nepracujete, odvody se neodvádí. Pokud zaměstnaní jste, odvádí je standardně zaměstnavatel. V případě, že nepracujete, není třeba doplácet ani zdravotní pojištění, to za vás platí stát.
Předdůchod může ovlivnit výpočet starobního důchodu, ne však v takové míře, jako předčasný důchod, který trvale starobní důchod krátí. Předdůchod patří mezi vyloučené doby, tudíž se nezapočítává do vyměřovacího základu. Zároveň se ale nezapočítává do doby pojištění, pakliže tedy nepracujete.
Předdůchod je tak zajímavou volbou třeba pro ty, kteří stále pracují, ale snížily se jim příjmy. To může být například kvůli snížení úvazku, změně zaměstnání či zdravotnímu omezení. Pokud pracujete a zároveň pobíráte předdůchod, výše starobního důchodu nebude vůbec ovlivněna. Je však třeba mít na paměti, že čerpáte z vlastních peněz a že nečerpáte státní dávku.
Jaké máte zkušenosti s předdůchodem vy? Diskutujte v komentářích
Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://www.cssz.cz/documents/20143/555370/NP_6_2020.pdf/b2adfa20-4522-bd3b-9717-66b52e2dd688,
https://www.kurzy.cz/duchod/predduchod/#podminky,
https://www.podnikatel.cz/aktuality/sedm-omylu-o-predduchodu-zjistete-jak-to-doopravdy-je/,
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-427
Dobrý den! Nemáte někdo informaci, zda v předůchodu je možné nadále čerpat výsluhovou dávku?