Nevšední zážitky a výlety v Brně a okolí, hit letošního léta

Brněnský vodojem
Foto: TIC Brno.

Vybrali jsme pro vás pár tipů, kam si udělat výlet za zajímavostmi jižní Moravy. Znáte například mysteriózní podzemní katedrálu v Brně? Láká vás hrad Špilberk se sklenkou vína v ruce?

Mysteriózní podzemní katedrála – prohlídka vodojemů

Čtyři unikátní vodojemy z přelomu 19. a 20. století se nacházejí v blízkosti centra Brna. Najdete je pod rozsáhlou travnatou plochou na Žlutém kopci. Voda z místní řeky přestala Brňanům co do množství a kvality dostačovat, a tak byla v roce 1863 vypsána soutěž o výstavbu nových vodojemů pro Brno.

Na podzim roku 1869 začala samotná výstavba vodojemů podle projektu londýnského stavitele Thomase Docwry.

Brněnský vodojem
Foto: TIC Brno. Čtyři unikátní vodojemy z přelomu 19. a 20. století se nacházejí v blízkosti centra Brna. Najdete je pod rozsáhlou travnatou plochou na Žlutém kopci.

Cihly použité pro výstavbu byly tehdy páleny přímo v Brně a konstrukce vodojemů je také zajímavá tím, že neobsahuje žádné železobetonové  výztuže ani ocel. Proto má různé klenby a působí jako podzemní labyrint. Nepropustnost vodojemu byla zajištěna díky jílovité vrstvě, kterou má labyrint z vnější strany. Právě výstavbou a technologickými postupy je vodojem unikátní.

Vodojem byl dokončen v roce 1872 a jeho objem byl více než 20 000 kubických metrů. Naposledy sloužil pro Brno v roce 1997, kdy byl odpojen od vodovodní sítě.

Brněnský vodojem
Foto: TIC Brno. Cihly použité pro výstavbu byly tehdy páleny přímo v Brně a konstrukce vodojemů je také zajímavá tím, že neobsahuje žádné železobetonové  výztuže ani ocel.

Vodojem, který svou unikátní výstavbou připomíná svět dávno zaniklých civilizací, je často připodobňován k istanbulským cisternám Yerebatan.

První z vodojemů byl otevřen pro veřejnost a je možné jej nyní navštívit. Velký zájem vzbudil také u filmařů.

Vstupenky je možné prozatím koupit jen na stránkách www.ticbrno.cz nebo v předprodeji v pokladně na ulici Panenská 1 v Brně, nikoliv přímo na místě.

Brněnský vodojem
Foto: TIC Brno. Vodojem svou unikátní výstavbou připomíná svět dávno zaniklých civilizací.

Víno z blízka – zahrady hradu Špilberk

Láká vás projít okolí hradu Špilberk se sklenkou vína v ruce? Pak je tu zajímavý festival Víno z blízka. Od 10. června se konají degustace pod širým nebem. Degustace a doprovodný program bude v zahradách pod Špilberkem každý druhý čtvrtek po celé léto. Začátek je vždy od 17:30 a akce se koná za každého počasí. Připomínáme, že na festival je nutné dopředu zakoupit vstupenky. Termíny a další informace najdete na webových stránkách: https://www.vinozblizka.cz/Program.aspx

Víno a sýry.
Foto: Pixabay. Láká vás projít okolí hradu Špilberk se sklenkou vína v ruce?

Zdroj: TIC Brno, Vinozblizka.cz

Další články z této rubriky

Jeskyně na Pomezí.gutentor-overlay

Kam na výlet: Lipová-lázně a okolí

Oblíbenou destinací v Jeseníkách je obec Lipová-lázně. Sjíždějí se sem nejen návštěvníci lázní, ale také nadšenci horské turistiky. Na co…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*