Nejčastější křestní jména novorozenců u nás a ve světě za rok 2020

Holčička.
Foto: Pixabay.

Dnes jsme se podívali na téma nejoblíbenějších křestních jmen novorozenců za loňský rok. V České republice vévodí křestním jménům chlapců tradiční česká jména. První je Jan, druhý Jakub a třetí Tomáš. Do popředí se postupně posouvá také Matyáš, Adam nebo třeba Matěj. U dívčích jmen vede Eliška, následovaná Annou a Adélou. Žebříčkem už do první desítky vystoupala i Sofie, Natálie nebo Amálie.

Polskému žebříčku kraluje už několik let Antoni, za ním Jan a Aleksander. U dívek to jsou Zuzanna, Julia a Zofia. V Rusku jsme našli informace o nejčastějších jménech nově narozených dětí jen za Moskevskou oblast. Tam byl loni nejpopulárnějším chlapeckým jménem Alexander, pak Michail a Maxim. Globální popularita jména Sofia vynesla toto jméno na první místo i mezi moskevskými novorozenci, následují je tradiční Maria a Anna.

Ve Spojených státech vévodí Liam, Noah a Oliver, u holčiček vede Olivia, Emma a Ava. Ve Velké Británii pak poprvé vyhrál Muhammad, následován obvyklými jmény Noah a Oliver, u dívek je první Sophia, druhá Olivia a třetí Amelia.

V roce 2020 byl nejoblíbenějším křestním jménem novorozených chlapců ve Švýcarsku Noah, dále Liam a Matteo. Mezi dívkami se na prvním místě umístily Mia, druhá Emma a třetí Mila.

Nejčastěji volená křestní jména se zde liší podle jazykových oblastí. V německy mluvícím Švýcarsku jsou na prvním místě Noah a Mia, ve francouzsky mluvícím Švýcarsku Gabriel a Emma. V italsky mluvícím Švýcarsku jsou to Leonardo a Sofie.

Pojďme si projít ještě několik velkých evropských zemí. Ve Španělsku je nejoblíbenějším chlapeckým jménem Lucas, za ním Santiago a Alvaro. Mezi dívkami vede Elena, za ní Alba a Marta. Mezi francouzskými novorozenci jsou nejoblíbenějšími jmény Gabriel, Raphael a Leo, u dívek Emma, Jade a Louise.

A průlet světem zakončíme v Itálii. První je tradiční Francesco, za ním Leonardo a Alessandro, u dívek opět globální Sofia, poté Giulia a třetí v pořadí Aurora.

Překvapilo vás nějaké jméno? Napište nám svůj názor do komentářů.

Zdroje: www.czso.cz, www.mjakmama24.pl, www.vesti.ru, www.seniorweb.ch, www.ssa.gov, www.nostrofiglio.it

Další články z této rubriky

Ve spánku si uklízíme v hlavěgutentor-overlay

Ve spánku si uklízíme v hlavě

Kdyby nebyly sny a nemohli bychom spát, měli bychom problém. Procesy, které probíhají v naší hlavě v době spánku, nám…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*