Myšlenky zločince v české kotlině

Myšlenky zločince v české kotlině
Foto: Freepik

Děsivá výprava do mysli zločinců a vrahů s legendou kriminalistiky Jiřinou Hofmanovou

Jiřina Hofmanová patří mezi nejvýznamnější vyšetřovatele devadesátých let 20. století. Je doslova legendou české kriminalistiky, absolvovala studijní pobyty u FBI a u Kanadské královské jízdní policie. Své postavení si ale musela vybudovat doslova z nuly.

K Policii ČR přešla z pozice středoškolské profesorky biologie a chemie a navíc se jako žena musela v převážně mužském prostředí nejen umět prosadit, ale také dosáhnout při objasňování zločinů výjimečných výsledků. Její Myšlenky zločince v české kotlině (XYZ, vychází i jako e-kniha, 399 Kč) nejsou jen popisem případů, na jejichž vyšetřování se autorka podílela. Jsou především výpovědí o trnité cestě prosazování nových postupů při objasňování zločinů.

Myšlenky zločince v české kotlině
Foto: se souhlasem nakladatelství Albatros Media

„Člověk může spáchat zločin z mnoha důvodů, ať už jde o „nešťastnou náhodu“, výbuch zlosti, vlastní hloupost, nebo známost s nevhodnými lidmi. Ne každý zločinec musí být nutně chladnokrevná zrůda. Ale i ti nejhorší daleko lépe spolupracují, když k nim vyšetřovatel přistupuje jako k lidem a upřímně se zajímá o jejich pohnutky,“ říká o svých zkušenostech Jiřina Hofmanová.

Myšlenky zločince v české kotlině nabízejí vhled do světa násilí, vypráví příběhy lidí s pokřiveným hodnotovým žebříčkem, kteří žijí mezi námi a kteří si dobrovolně a vědomě vybrali cestu zločince. Ukazuje, že za strohým popisem skutku v policejní zprávě může být košatá a dechberoucí analýza chování, jednání a emocí účastníků zločinu.

Jiřinu Hofmanovou právě bohaté osobní zážitky i pracovní zkušenosti přivedly na způsob postupného skládání obrazu příběhu, který se odehrál mezi zločincem a jeho obětí. Ve své knize vzpomíná na své nejzajímavější případy a okolnosti jejich objasňování a vyšetřování. Čtenáři přibližuje jednání reálných vrahů a násilníků, kteří se ke svým činům doznali a popsali své myšlenky, jež je na zločinecké cestě provázely. Čtenář tedy získá ucelený obrázek o známých kriminálních kauzách a navíc nahlédne i do jejich zákulisí, které často nebylo dosud publikováno.

O autorce:

RNDr. Jiřina Hofmanová, Ph.D., vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1992 byla přijata do služebního poměru k Policii ČR. Osm let pracovala jako vyšetřovatelka obecné kriminality na úrovni krajského úřadu vyšetřování, kde řešila nejzávažnější násilnou trestnou činnost, např. kauzu tzv. Orlických vražd. Od roku 2000 pracovala na útvarech Policejního prezidia ČR, kde se dvanáct let věnovala problematice násilné a sexuálně motivované trestné činnosti a pět let vzdělávání a výcviku policistů.  Absolvovala studijní pobyt na Jednotce behaviorální analýzy Akademie FBI v Quanticu a specializační kurz Kanadské královské jízdní policie v Ottawě. Deset let byla členkou Evropské skupiny behaviorálních analytiků EVUBAG a tři roky zastupovala Českou republiku v expertní skupině rady Evropy EU pro mapování trestné činnosti a trestního soudnictví v EU.

Zdroj: Eva Karasová (autorské dílo), Albatrosmedia.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*