Mladí vs. staří: Kdo se v roce 2025 má opravdu lépe?

Foto: Unsplash.com

Zatímco někteří senioři tvrdí, že za jejich mladých let bylo lépe, jiní se shodnou na tom, že dnešní mladí to mají těžké. A jak jsou na tom současní senioři? Někdo tvrdí že dobře, další si myslí, že špatně. Kde je tedy pravda, mají se lépe dnešní mladí nebo staří?

Bydlení a jeho dostupnost

Starší lidé většinou mají vlastní bydlení nebo bydlí v dlouhodobém pronájmu. Do problémů se však dostávají v případě úmrtí partnera (objevují se finanční problémy) nebo v případě, že se zhorší jejich zdravotní stav.

V Česku je bohužel nedostatek domovů důchodců a dalších pečovatelských zařízení. Na volné místo ve vhodném zařízení se tak čeká i dlouhé měsíce či roky. V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že pobyt v domově důchodců není vůbec levnou záležitostí.

Mladí marně hledají byty, staří zase místo v pečovatelských zařízeních.
Foto: Unsplash.com

Příležitosti, možnosti a aktivity × versus vysoké nároky

Mladí lidé se dnes věnují mnoha aktivitám. Mohou cestovat, studovat v zahraničí, sportovat, věnovat se svým koníčkům. Zároveň jsou na ně ale kladeny vysoké nároky. Společnost od nich očekává, že budou úspěšní v osobním i profesním životě. Dnešní doba je zkrátka rychlá a plná výzev a stresu.

Senioři mají obvykle času dostatek. Bohužel na to, aby se naplno věnovali svým koníčkům nebo cestovali, často nemají dostatek fyzických a psychických sil nebo finančních prostředků. Ve výsledku tak starší lidé nemají tolik aktivit jako dnešní mladí. Znamená to však nutně, že se mají hůře?

Mladí lidé mají většinou více aktivit než senioři. Vypovídá to ale o tom, jak dobře se mají?
Foto: Unsplash.com

Naděje versus obavy do budoucna

Nedávný průzkum agentury NMS Market Research ukázal, že zatímco mladí (18–29 let) se do budoucnosti dívají s nadějí a většina z nich věří, že rok 2025 bude lepší, nebo alespoň stejně dobrý jako rok 2024, u starších lidí už tomu tak není. Čím starší lidé jsou, tím více obav z budoucnosti mají. Starší lidé pociťují nejistotu zejména kvůli rychlým změnám a obavám, že se nedokážou přizpůsobit.

Starší lidé mají často strach z budoucnosti. Nejsou optimističtí.
Foto: Unsplash.com

Závěrem

Asi nelze jednoznačně říci, kdo se bude mít v roce 2025 lépe. Patrně to bude ten, kdo se dokáže do budoucnosti dívat s radostí a optimismem. A je jedno, zda to bude člověk mladý nebo starý.

Zdroje:
Autorský text – Petra Müllerová
https://nms.global/cz/mladi-vyhlizi-rok-2025-s-nadeji-starsi-s-obavami/
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lhuty-duchod-pece-seniori-domov-duchodcu-kapacita.A220221_182824_domaci_wes
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/mladi-dospeli-v-cesku-trpi-uzkosti-stresem-a-pocitem-izolace-ukazuje-studie-349430
https://radiozurnal.rozhlas.cz/kdo-muze-byt-stastny-odhodlani-spravedlivi-svedomiti-a-citove-vyrovnani-6207195

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*