Lucy Worsleyová: Agatha Christie, tajuplná žena

Lucy Worsleyová: Agatha Christie, tajuplná žena
Foto: Pixabay

Anglická historička a spisovatelka Lucy Worsleyová (nar. 1973) se pokusila zachytit život nepolapitelné a pozoruhodné ženy, proslulé britské spisovatelky Agathy Christie, královny detektivních příběhů, dodnes oblíbených a vydávaných.

Lucy Worsleyová: Agatha Christie, tajuplná žena
Foto: se svolením nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA, s.r.o.

Lucy Worsleyová vynaložila obdivuhodné množství práce a elánu, aby vypátrala neuvěřitelné kvantum informací o nevšedním životním osudu nejznámější spisovatelky a dramatičky Agathy Christie (15. září 1890 Torquay – 12. ledna 1976 Winterbrook). „Jde o biografii spojenou se sondou do historie, líčící život ženy, jejíž příběh se prolíná s příběhem 20. století,“ podotýká ke svému rozsáhlému dílu.

Agatha Christie se narodila v době, která ženám přísně určovala, co je pro ně vhodné, a co nikoli. Vyrůstala v bohatství v přepychovém domě se služebnictvem, než rodina postupně o vše přišla a Agatha si začala vydělávat na živobytí psaním. Jako svoji profesi uváděla „žena v domácnosti“, a to i v době, kdy prodej jejích knih byl rekordní. Za vnějším „obyčejným“ dojmem, udržovaným pro veřejnost, skrývala své skutečné já, opak tehdejšího pohledu na ženu, omezujícího její svobodu a rovnoprávnost.

Autorka líčí Agathu Christie co možná nejvěrněji. Vychází z jejích osobních záznamů, korespondence, výpovědí lidí blízkých i k ní kritických, z dobových materiálů a archiválií, a to i ve spojitosti s hrdiny jejích detektivních románů, do nichž promítala povahy některých svých bližních či známých. Nevyhýbá se ani Agathiným temným stránkám, protikladným jevům povahy nebo některým názorům, v dnešním světle nepřijatelných. Poukazuje rovněž na duševní choroby vyskytující se v rodové linii její matky či drogovou závislost Agathina bratra, což se promítalo do jejího psaní.

Autorka registruje, že ačkoliv Agatha prožívala příjemný a radostný život, bylo v jejím pohledu na svět „cosi nečekaně temného“, co ji utvrzovalo například v přesvědčení, „že i v srdci šťastného domova může existovat zhoubné zlo“. V jejích dílech také docela často bývá vrahem zdánlivě důvěryhodný člen rodiny.

Zajímavá fakta a postřehy se týkají i okamžiků, kdy a jak se zrodily hlavní postavy tolik oblíbených detektivních románů, v nichž hlavní roli hráli soukromý detektiv Hercule Poirot nebo slečna Marplová, jejíž rysy se v mnohém podobaly autorce.

Lucy Worsleyová zevrubně líčí Agathino dětství, mládí a významné životní etapy a podotýká, že neformální vzdělání ponechávalo její mysl „nekonvenční a svěží“. Přibližuje obě její manželství i komplikovaný vztah s dcerou Rosalind, jíž někdy nevěnovala dost času ani zájmu. Rekonstruuje Agathino několikadenní zmizení v prosinci 1926, jež vzbudilo velký rozruch, pokouší se objasnit důvody a připomíná také spisovatelčino vyjádření k události. Psychickou bolest a problémy, jež v té době prožívala, ji téměř zlomily, i když jí nakonec, jak se ukázalo, byly ku prospěchu. Ten rok osudových událostí „zanechal stopy v celém jejím díle. A učinil z ní tu úžasnou ženu, jíž se stala“, jak o ní prohlásil jeden z jejich přátel.

Autorka vykresluje portrét Agathy Christie s mnoha pozitivními vlastnostmi, geniální tvůrčí nápaditostí, povahovými rysy, zálibami a zájmy, láskami, radostmi, ale také zklamáním, zoufalstvím, depresemi a skrytým stínem. Poznáváme silnou ženu, jež přes bolestivé ztráty dokázala žít i tvořit naplno a s chutí až do konce života, který završila ve svých osmdesáti pěti letech.

Za rozsáhlé dílo (napsala osmdesát románů, povídkových sbírek a divadelních her), jež představuje novou formu „moderní detektivky“, byla Agatha Christie poctěna významnými cenami. Roku 1956 byla jmenována C.B.E. (Komandér britského impéria) a v roce 1971 jí královna Alžběta II. udělila titul „Dáma britského impéria“.

Lucy Worsleyová dospěla k závěru, že „Agatha byla naprostá profesionálka a vlídná a šťastná žena, velice pracovitá, a zároveň tak trochu ´divná´, manipulativní a nápadně zručná ve vymýšlení vražedných triků a způsobů, jak někoho připravit o život“.

Obsažnou biografii ocení kromě příznivců Agathy Christie také čtenáři se zájmem o životopisy slavných osobností a historických událostí. Autorka přitom poskytuje místy až příliš mnoho podrobných stop, díky nimž může čtenář – podobně jako Hercule Poirot – najít pravdu, anebo ji docela minout. Jen škoda, že v knize není více fotografií. Ucelená biografie přibližuje každodenní život Agathy Christie a nabízí i nově zjištěná fakta, dotvářející celkový pohled na geniální spisovatelku, která jako jediná dosáhla fenomenálního úspěchu. Ve světě se prodalo jejích knih jen v anglické verzi rekordních více než dvě miliardy výtisků.

Nová biografie vychází česky v překladu Jany Žlábkové.

Zdroj: Dana Vondrášková (autorské dílo), nakladatelstvíbeta.cz

Další články z této rubriky

Farma Rybníček. Foto: Eliška Kadlecová. S laskavým svolením Nely Kyselové.gutentor-overlay

Vidlák bůůk

Nela Kyselová (nar. 1989), blogerka, farmářka a spisovatelka, pochází z Českých Budějovic. Pracovala externě jako redaktorka pelhřimovského Deníku, než se…
77 tipů pro zdravá střevagutentor-overlay

77 tipů pro zdravá střeva

Německý internista, jeden z někdejších nejlepších triatlonistů světa a spisovatel Dr. med. Ulrich Strunz (nar. 1943) je respektovaným odborníkem na…
Hory, mlha, láska a jágutentor-overlay

Hory, mlha, láska a já

Německou spisovatelku a poradkyni v oblasti zvládání stresu a vyhoření Tessu Randau (nar. 1976) jsme již představovali jako autorku knihy…
10x se nadechněte a bude po únavěgutentor-overlay

10x se nadechněte a bude po únavě

Doktor Egor Egorov provozuje téměř čtvrt století soukromou praxi celostní biologické medicíny v Berlíně. Zaměřuje se na problematiku energetického metabolismu…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*