Louis Daniel Armstrong (4. 7. 1901 – 6. 7. 1971): umělec, který má svou hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu       

Louis Daniel Armstrong
Foto: Freepik

Trumpetista, zpěvák, skladatel, vedoucí orchestrů, komik, ale především nejvýznamnější osobnost první etapy světového jazzu. Navíc vyhledávaný umělec díky svému zvláštnímu chraptivému hlasu.

Samo Armstrongovo datum narození není úplně jasné. Některé prameny uvádějí rok narození 1900, jiné 1901. Jisté je, že pocházel z New Orleansu, kde dospíval v éře vzniku prvních jazzových kapel. Jeho otec opustil rodinu, takže Louis vyrůstal v chudých poměrech a přivydělával si na ulici zpěvem za almužnu.

Na Silvestra v roce 1913 vystřelil z pistole do vzduchu a za tuto „provokaci“ se dostal do polepšovny, kde strávil dva roky. Ale jak se říká: všechno zlé je k něčemu dobré… V tomto výchovném ústavu měli orchestr a tady absolvoval své první hudební lekce a přiučil se muzice – naučil se hrát na kornet, což je žesťový hudební nástroj, podobný trubce. V té době se pevně rozhodnul, že se chce naučit hrát na trubku. Po opuštění ústavu se dostal „do učení” k Joe Kingu Oliverovi, který byl nejlepším trumpetistou v New Orleans.

V roce 1918 odjel Armstrong do Chicaga, kde získal vedoucí místo v orchestru Kid Ory. Mimo to účinkoval i v jiných skupinách na výletních lodích, které se plavily po Mississippi. Ve svých dvaceti letech založil několik hudebních skupin a natočil své první hudební nahrávky, které jej dostaly do povědomí příznivců jazzu. To již byl přestěhovaný do Chicaga, kde založil vlastní soubory Hot Five a Hot Seven.

Ukázka: Youtube Louis Armstrong – What A Wonderful World

Od roku 1929 vystupoval jako král jazzu po celých Spojených státech. V té době se stal uznávaným fenomenálním sólistou, který dokázal improvizovat a vytvořit si svůj vlastní styl, navíc byl vtipný a spontánní. Traduje se, že když si jednou při nahrávání ve studiu zapomněl vzít s sebou text a nepamatoval si slova písně, stal se vlastně zakladatelem scatu, tedy zpěvu za využití slov bez významu.

Ve 30. letech absolvoval turné po USA i po Evropě. Spolupracoval s nejpopulárnější americkou jazzovou zpěvačkou Ellou Fitzgerald a s nejlepší americkou bluesovou interpretkou Bessie Smith.

V roce 1947 sestavil svůj soubor All Stars, s nímž posléze absolvoval vystoupení téměř po celém světě. U nás vystoupil v pražské Lucerně v roce 1965 a jeho koncert, který moderovali Jiří Suchý a Jiří Šlitr, byl údajně úžasným zážitkem.

Ukázka: Youtube Louis Armstrong – Hello Dolly Live

Stal se prvním jazzovým hudebníkem uznávaným po celé světě, který významně ovlivnil novodobou populární hudbu. 

Zahrál si i v několika filmech, z nichž asi nejznámějším je muzikál Hello Dolly, v němž hlavní roli ztvárnila Barbra Streisand. Za svůj život nahrál více než 1 500 skladeb. Mezi jeho největší hity bezesporu patří právě již zmíněná Hello Dolly, kterou nahrál v roce 1964 a za niž obdržel svoji první Zlatou desku, a What a Wonderful World z roku 1968.

Tento fenomenální umělec, který dokázal přenést jazz z ulic a barů na jeviště a do velkých televizních show, zemřel v New Yorku 6. července 1971.

Zdroj: redakce – Olga Skálová, musica.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*