Kolektiv autorů: Rodiny a rodinky

Kolektiv autorů: Rodiny a rodinky
Foto: Freepik

V oblíbené edici Česká povídka vychází soubor deseti rodinných příhod od našich předních autorů. Osobitým způsobem představují rodinné peripetie a radosti, vždy s překvapivou pointou. Každý příběh je jiný, přesto se v něčem může podobat i našemu.

Rodiny a rodinky
Foto: Se svolením Euromedia Group, a. s.

Rodina i povahy jejich členů jen zřídka odpovídají vysněným ideálům. Krize či nepříjemné okamžiky občas prověřují, jak na tom vzájemné vztahy jsou. Někdy je pár neustojí, jindy ho posílí a pevněji stmelí. Každá rodina má svůj příběh. Deset různorodých představují naši spisovatelé, z toho dva vycházejí ze skutečných událostí, jako Růže od Aleny Mornštajnové anebo syrový příběh Rodinka od Anny Bolavé.

Nejen pamětníci si užijí vtipnou a pravdivě výstižnou příhodu z letu TU-134, jehož se poprvé účastní rodina s novým taťkou, zvaným Belmondo, podobajícím se slavnému herci, který je navíc stále v dobrém rozmaru a okouzluje letušky. Vše vypadalo na hladký průběh letu, než se vyskytl zádrhel, nikoliv jen technický, jak postupně vyjevuje Miloš Urban.

„Usmívat se, vydržet, neodporovat,“ opakuje si v duchu hrdinka povídky Víkendová od Petry Dvořákové. A jak by ne, jde-li o rodinnou sešlost na víkendové chalupě v Jeseníkách, svolanou tchánem, kterého nemusí, aby si rodina udělala také jednou radost. Co je tak myšleno, ale nemusí vždy vyjít…

Aňa Geislerová představuje starou paní, o níž si dělá starost její kamarádka, neboť již pár dnů nevyšla z bytu. Když tam za doprovodu policistky vstoupí, jsou obě velice překvapeny, co tam najdou… Bianca Bellová nás vtáhne do vztahu „nejznámějšího básníka“ ke své známé, s níž by se rád vídal častěji, ale ona je vdaná, i když v té době ne právě šťastně.

Marek Epstein v Trilogii nechává zápolit manžele v obtížném triatlonovém závodě, kde jde o vše. Manžel, zdatný sportovec, jemuž po letech na otázku, zda s ním také pojede, poprvé manželka řekla ano, je tou odpovědí popravdě zaskočen, neboť nikdy netrénovala a počítal s tím, že závod pojede s kamarádem. Cesta se komplikuje, oba se střídají v povzbuzování. I když nestanou na stupíncích vítězů, podaří se jim vyhrát důležitější metu.

Čtenář se dozví, jakou roli hraje v povídce Anny Musilové sedm žlutých tulipánů a bude jistě překvapen i příběhem Nedělní oběd od Alžběty Janečkové, když se odhalí, proč devadesátiletá matka pro syna připravuje vždy honosný oběd, a to v takovém množství, že ho nikdy nelze sníst. Co s tím zbytkem dělá?

„Rodina je jako větve na stromě. Rosteme různými směry, ale naše kořeny zůstávají stejné.“, říká citát neznámého autora. Potvrzuje to i tato kniha, která o ní vypovídá. Vyšla rovněž jako audiokniha.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), euromedia.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*