Jmelí a cesmína k Vánocům neodmyslitelně patří. Mají kouzelnou moc!

Zavěšené jmelí.
Foto: Pixabay.

Vedle vánočního stromku či vánoční hvězdy se v našich domech během adventu objevují i jiné rostliny typické pro Vánoce. Proč tomu tak je a kde se tato tradice vzala?

Cesmína

Kdo by neznal cesmínu.  Je typická hlavně pro anglicky mluvící země, kde nesmí chybět při výzdobě domů nebo v adventním věnci. Když lístky cesmíny vyrůstají, jsou měkké a krásně světle zelené; jak stárnou, tmavnou a tuhnou, jejich zubaté zvlněné okraje nepříjemně píchají. Pro tuto vlastnost lístků a jejich stále zelenou barvu během zimních měsíců se cesmína používá do živých plotů.

Cesmína (hlavně její plody) je jedovatá, nicméně existuje výjimka. Jedná se o cesmínu paraguayskou neboli yerba maté, ze které se speciálními postupy připravuje nápoj zvaný maté, rozšířený převážně v Mexiku a Argentině. Nápoj má trpkou chuť s kouřovou vůní. Maté obsahuje kofein a působí zjasnění a zrychlení myšlenkových pochodů, zvyšuje energii, zlepšuje trávení a snižuje nadváhu.

Dříve lidé považovali cesmínu za posvátnou. Věřili, že právě větvička cesmíny zavěšená do okna ochrání jejich domovy před zlými duchy a čarodějnicemi. Proto větvička cesmíny zůstává v domě pro štěstí po celý rok. V některých zemích se cesmína pokládá na práh domu, aby vše zlé zůstalo před dveřmi.

Cesmína
Foto: Pixabay. Dříve lidé považovali cesmínu za posvátnou. Věřili, že právě větvička cesmíny zavěšená do okna ochrání jejich domovy před zlými duchy a čarodějnicemi.

Cesmína symbolizuje také Kristovo utrpení, a proto bývaly dříve kostely od Vánoc do Tří králů vyzdobeny právě cesmínou.

Jmelí

Jmelí roste vysoko v korunách stromů a je zelené i v zimě. Svoji sílu a živiny čerpá ze stromu, na kterém roste. Odpradávna lidé věřili, že jmelí posílají na zem bohové a na stromech neroste jen tak, proto mu připisovali magickou a léčivou moc. Jmelí mělo chránit před zlými duchy a přivolávat lásku. Traduje se, že Keltové sbírali jmelí z dubu zlatým srpem a chytali jej do bílých plachet, aby se nedotklo země a neztratilo svoji kouzelnou moc. Pak jej namáčeli ve zlaté barvě a teprve potom mohlo být přeneseno do chrámu na ozdobu oltáře bohyně Frigg, manželky boha Ódina.

Dnes je zvyk zavěsit jmelí nad dveře nebo na lustr. Políbení pod jmelím utužuje lásku. Ale aby jmelí mělo kouzelnou moc, musíte jej dostat darem.

Jmelí
Foto: Pixabay. Políbení pod jmelím utužuje lásku. Ale aby jmelí mělo kouzelnou moc, musíte jej dostat darem.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, milujivanoce.cz,

Další články z této rubriky

TOPINAMBURY !gutentor-overlay

Topinambury

Zelenina na českém trhu dosahuje závratných cen! Zdravé nejsou jen papriky a rajčata! U nás roste jeden opomíjený domácí druh…
Seniorský sbor – záliba, která spojujegutentor-overlay

Seniorský sbor – záliba, která spojuje

S příchodem důchodového věku mnoho čerstvých seniorů začne přemýšlet, jak plnohodnotně využít volný čas, kterého je najednou více než když…
Zajímavé poznatky o cholesterolugutentor-overlay

Zajímavé poznatky o cholesterolu

Když se řekne cholesterol, většina z nás si automaticky vybaví něco, co škodí. Ale je tomu opravdu tak? Dnes přinášíme…
Jak ukázat vnoučeti vzpomínkygutentor-overlay

Jak ukázat vnoučeti vzpomínky

To nejzásadnější, co člověk může předat dalším generacím, jsou zkušenosti, životní nadhled i náhled nebo také vzpomínky. Dnešní uspěchaná doba,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*