Jerome Klapka Jerome: Jalové myšlenky lenivého člověka

Jerome Klapka Jerome: Jalové myšlenky lenivého člověka
Foto: Freepik

Kniha pro sváteční zahálku

Nakladatelství Vyšehrad vydalo úspěšnou autobiografii proslulého spisovatele, novináře a humoristy Jeroma Klapky Jeroma (1859-1927), nazvanou Čas mého života. Nabízí rovněž jeden z jeho prvních literárních počinů, který napsal ve svých dvaceti sedmi letech, pouhé tři roky před nejznámějším dílem Tři muži ve člunu (o psu nemluvě), jež ho proslavilo po celém světě. 

Jerome Klapka Jerome: Jalové myšlenky lenivého člověka
Foto: se souhlasem redakce Albatros Media

Soubor úvah o myšlenkách lenivého člověka dokázal Jerome Klapka Jerome dovést k naprosté dokonalosti. Zahálka je téma, v němž se, jak přiznává, opravdu vyzná, neboť byla odjakživa jeho silnou stránkou. Považuje ji za dar, který není dán každému, neboť „ryzí, nefalšovaný zaháleč je vzácnost“, na rozdíl od lenosti a loudavosti mnohých. Zdá se neuvěřitelné, že zaháleč je vlastně neustále zaneprázdněný, ale čtenář brzy odhalí, proč tomu tak je. Autorova filozofie je v tomto směru jasná: „Zahálím rád, když bych zahálet neměl; ne když je to jediná možnost, která se mi nabízí.“

Všemi čtrnácti esejemi, například o zamilovanosti, trudnomyslnosti, finanční tísni, marnivosti, o tom, jak prorazit, o počasí, stydlivosti nebo o malých dětech, prolíná umění zahálky podmanivým, originálním způsobem, s jiskřivým humorem, chápajícím nadhledem a vnímanou něhou.

Co se týče třeba zamilovanosti, hned ve třetí větě poznáváme vyhlášené autorovo rčení: „Zamilovanost je jako spalničky, všichni si jí musíme projít. A stejně jako spalničky, i ji proděláme pouze jednou.“ Říká to ovšem z pohledu muže, který velmi ochotně poradí všem ženám, jak v něm zamilovanost neustále rozněcovat a živit tak „sny vznešených tužeb a vznešených snah“. O finanční tísni toho jako herec v oblastním divadle či jako „pán od novin“ poznal víc než dost, nicméně uznává, že ve „finanční tísni jsme všichni“. Námět o malých dětech bude čtenáři stejně blízký jako ostatní úvahy, které zaujmou nadčasovostí a věčně živým nábojem, jimž přitom nechybí laskavost a mile smířlivý pohled.

Příjemná knížka, výborně přeložená Milanem Žáčkem, čtivostí a výstižnými vtipnými postřehy potěší každého čtenáře. Má navíc neocenitelnou vlastnost, pro niž je její autor tak oblíben – dokáže člověka pohladit na duši a naplnit ho uzdravující, životodárnou silou.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), albatrosmedia.cz

Další články z této rubriky

Půlstoletí s Cimrmanemgutentor-overlay

Půlstoletí s Cimrmanem

Proslulé divadlo Járy Cimrmana milují generace diváků. U příležitosti svého padesátiletého výročí se představuje i ze strany za oponou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*